Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Диабет Какви типове диабет има?
Диабет
Автор: д-р Стелла Йорданова ЙордановаРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Диабет
  1. Какво представлява диабетът?
  2. Какви типове диабет има?
  3. Диабет тип 1
  4. Диабет тип 2
  5. Гестационен диабет
  6. Панкреатогенен диабет - диабет тип 3c
  7. Други видове диабет
  8. Симптоми и признаци при диабет
  9. Поставяне на диагноза диабет
  10. Усложнения при диабет
  11. Кожни усложнения при диабет
  12. Очни увреждания при диабет
  13. Бъбречни увреждания от диабет
  14. Увреждане на нервите от диабета (диабетна невропатия)
  15. Диабет тип 3 и болест на Алцхаймер
  16. Диабетно стъпало
  17. Какво е лечението при захарен диабет?
  18. Контрол при захарен диабет

2. Какви типове диабет има?

Диабетът представлява често срещано, широко разпространено и засягащо всички възрастови групи заболяване, като има няколко форми, които се различават в зависимост от основното нарушение, довело до повишаване на кръвната захар.

Различните форми се отличават с някои типични особености по отношение на възникване, протичане, риск от усложнения и терапевтичен подход.

Класическите и най-често срещани в практиката форми на захарен диабет са тип 1 и тип 2:

 Тип 1
Тип 2
Тялото не произвежда инсулин Нарушено е действието на инсулина
При деца и млади хора Всички възрасти, по-често след 40 год.
Автоимунно заболяване Свързан със затлъстяване и обездвижване
Бързо разгръщане на клиничната картина Бавно и постепенно

2.1. Захарен диабет тип 1

Захарен диабет тип 1

Захарният диабет тип 1 представлява автоимунно заболяване, което се развива при генетично предразположени лица под влияние на външни фактори, като преживян стрес, инфекции, хранителни фактори. Изявява се в млада възраст, най-често при деца и млади хора под 35-40 години.

При захарен диабет тип 1 клетките, продуциращи инсулин в панкреаса, са разрушени. По тази причина задстомашната жлеза продуцира незначително количество или изобщо не произвежда инсулин. За да се компенсира тази липса, още от самото начало лечението на това заболяване трябва да стартира с инсулинова терапия в съобразен дозов режим.

По-малко от десет процента от засегнатите от диабет лица са с тип 1, като обикновено клиничното протичане е изключително типично и заболяването се диагностицира в ранен етап.

2.2. Захарен диабет тип 2

Захарен диабет тип 2

Захарен диабет тип 2 се среща най-често при хора над 40-годишна възраст, но в последните години се наблюдава все по-често и при по-млади хора и деца. Заседналият начин на живот (липса на движение, особености в храненето) и затлъстяването са основен рисков фактор за развитието на това заболяване.

Генетичната предразположеност, прием на лекарства, наличие на други подлежащи заболявания също са от голямо значение.

Това е най-често срещаният тип диабет в световен мащаб, като честотата му е по-висок в страните с висок процент на наднормено тегло и затлъстяване сред населението.

При захарен диабет тип 2 е нарушено действието на инсулина, като е налице инсулинова резистентност в различна степен. Количеството инсулин, произведено от панкреаса, може да е по-голямо от нормалното, но поради нарушението в действието му преминаването на глюкозата в клетката е затруднено и тя остава в кръвта, като по този начин наличният инсулин не може да се използва адекватно.

Във връзка с особености на механизма на възникване при този тип диабет лечението първоначално включва промени в начина на живот, при липса на ефект се преминава към перорална терапия.

След време и при този тип диабет се стига до намаляване на количеството на произведения инсулин, което налага преминаване в даден етап към инсулинова терапия.

2.3. Гестационен диабет

Гестационен диабет

Гестационният диабет е особена форма на захарния диабет, която възниква по време на бременност и обикновено се асоциира с промените в хормоналните и инсулиновите нива, особено в последния триместър. Честото проследяване и мониториране на състоянието на бременните е от ключово значение.

Лечението може да включва промени в храненето, прием на перорални лекарства или при необходимост инсулинова терапия.

Контролът на кръвната захар и поддържането в нормални граници е от ключово значение за правилното и оптимално развитие на плода и износването му до термин.

При голяма част от засегнатите жени след раждането кръвната захар се нормализира без специфично лечение.

2.4. Други специфични форми на захарен диабет

Други специфични форми на захарен диабет

Някои заболявания и приложението на определени лекарства могат да предизвикат появата на други специфични форми на захарен диабет. Тяхната честота в клиничната практика е относително ниска, въпреки което ранното разпознаване и стартиране на насочена терапия е от ключово значение.

Могат да се проявят във всяка възраст, като са по-чести в активна и напреднала възраст, при лица с определени подлежащи заболявания.

Следва: Диабет тип 1
Страници: 12345...24
4.1/5 78 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Диабет Какво е диабет Диабет тип 1 Диабет тип 2 Гестационен диабет Инсулинова резистентност Рискови фактори за диабет Предупредителни знаци за даибет Основни признаци при диабет Симптоми на диабета Лечение на диабета Инсулин Лечение и контрол на диабета Приложение на инсулин Проверка на кръвната захар Лечение и контрол на диабета Контрол на диабета: поддържане на нормално ниво на кръвната захар, физическа активност и хранителен режим Здравословен начин на живот Поддържане на правилен хранителен режим Здравословни храни при хранителния режим на диабета Хранителна пирамида при диабет 14 ноември - Световен ден за борба с диабета Хипо- и хипергликемия Разлика между диабет тип 1 и 2
1 от 25
ДиабетКакво е диабетДиабет тип 1Диабет тип 2Гестационен диабетИнсулинова резистентностРискови фактори за диабетПредупредителни знаци за даибетОсновни признаци при диабетСимптоми на диабетаЛечение на диабетаИнсулинЛечение и контрол на диабетаПриложение на инсулинПроверка на кръвната захарЛечение и контрол на диабетаКонтрол на диабета: поддържане на нормално ниво на кръвната захар, физическа активност и хранителен режимЗдравословен начин на животПоддържане на правилен хранителен режимЗдравословни храни при хранителния режим на диабетаХранителна пирамида при диабет14 ноември - Световен ден за борба с диабетаХипо- и хипергликемияРазлика между диабет тип 1 и 2Как да контролираме нивата на кръвната захар

Полезни връзки

  • Българска Асоциация Диабет
  • Българска Диабетна Асоциация
  • Национална Асоциация на деца с диабет

Коментари към Диабет

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Миглена Хинева 
    на 06 August 2019 в 10:53

    Здравейте, благодаря ви за изчерпателната статия. Аз лично съм много доволна от формулата с банаба на българската марка Булгарикус. Наистина страхотен продукт, който помага при диабет!

За статията
последна редакция: 08 апр 2025г.
създадена на: 26 окт 2011г.
прочетена: 608411 пъти
Още за Диабет
  • Новини
  • МКБ10
  • Статии
  • Алтернативна медицина
  • Интервюта за диабет
  • Научни публикации за диабет
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival