- Какво представлява диабетът?
- Какви типове диабет има?
- Диабет тип 1
- Диабет тип 2
- Гестационен диабет
- Панкреатогенен диабет - диабет тип 3c
- Други видове диабет
- Симптоми и признаци при диабет
- Поставяне на диагноза диабет
- Усложнения при диабет
- Кожни усложнения при диабет
- Очни увреждания при диабет
- Бъбречни увреждания от диабет
- Увреждане на нервите от диабета (диабетна невропатия)
- Диабет тип 3 и болест на Алцхаймер
- Какво е лечението при захарен диабет?
- Контрол при захарен диабет
2. Какви типове диабет има?
Диабетът представлява често срещано, широко разпространено и засягащо всички възрастови групи заболяване, като има няколко форми, които се различават в зависимост от основното нарушение, довело до повишаване на кръвната захар.
Различните форми се отличават с някои типични особености по отношение на възникване, протичане, риск от усложнения и терапевтичен подход.
Класическите и най-често срещани в практиката форми на захарен диабет са тип 1 и тип 2:
Тип 1 |
Тип 2 |
Тялото не произвежда инсулин | Нарушено е действието на инсулина |
При деца и млади хора | Всички възрасти, по-често след 40 год. |
Автоимунно заболяване | Свързан със затлъстяване и обездвижване |
Бързо разгръщане на клиничната картина | Бавно и постепенно |
2.1. Захарен диабет тип 1
Захарният диабет тип 1 представлява автоимунно заболяване, което се развива при генетично предразположени лица под влияние на външни фактори, като преживян стрес, инфекции, хранителни фактори. Изявява се в млада възраст, най-често при деца и млади хора под 35-40 години.
При захарен диабет тип 1 клетките, продуциращи инсулин в панкреаса, са разрушени. По тази причина задстомашната жлеза продуцира незначително количество или изобщо не произвежда инсулин. За да се компенсира тази липса, още от самото начало лечението на това заболяване трябва да стартира с инсулинова терапия в съобразен дозов режим.
По-малко от десет процента от засегнатите от диабет лица са с тип 1, като обикновено клиничното протичане е изключително типично и заболяването се диагностицира в ранен етап.
2.2. Захарен диабет тип 2
Захарен диабет тип 2 се среща най-често при хора над 40-годишна възраст, но в последните години се наблюдава все по-често и при по-млади хора и деца. Заседналият начин на живот (липса на движение, особености в храненето) и затлъстяването са основен рисков фактор за развитието на това заболяване.
Генетичната предразположеност, прием на лекарства, наличие на други подлежащи заболявания също са от голямо значение.
Това е най-често срещаният тип диабет в световен мащаб, като честотата му е по-висок в страните с висок процент на наднормено тегло и затлъстяване сред населението.
При захарен диабет тип 2 е нарушено действието на инсулина, като е налице инсулинова резистентност в различна степен. Количеството инсулин, произведено от панкреаса, може да е по-голямо от нормалното, но поради нарушението в действието му преминаването на глюкозата в клетката е затруднено и тя остава в кръвта, като по този начин наличният инсулин не може да се използва адекватно.
Във връзка с особености на механизма на възникване при този тип диабет лечението първоначално включва промени в начина на живот, при липса на ефект се преминава към перорална терапия.
След време и при този тип диабет се стига до намаляване на количеството на произведения инсулин, което налага преминаване в даден етап към инсулинова терапия.
2.3. Гестационен диабет
Гестационният диабет е особена форма на захарния диабет, която възниква по време на бременност и обикновено се асоциира с промените в хормоналните и инсулиновите нива, особено в последния триместър. Честото проследяване и мониториране на състоянието на бременните е от ключово значение.
Лечението може да включва промени в храненето, прием на перорални лекарства или при необходимост инсулинова терапия.
Контролът на кръвната захар и поддържането в нормални граници е от ключово значение за правилното и оптимално развитие на плода и износването му до термин.
При голяма част от засегнатите жени след раждането кръвната захар се нормализира без специфично лечение.
2.4. Други специфични форми на захарен диабет
Някои заболявания и приложението на определени лекарства могат да предизвикат появата на други специфични форми на захарен диабет. Тяхната честота в клиничната практика е относително ниска, въпреки което ранното разпознаване и стартиране на насочена терапия е от ключово значение.
Могат да се проявят във всяка възраст, като са по-чести в активна и напреднала възраст, при лица с определени подлежащи заболявания.
Коментари към Диабет
Здравейте, благодаря ви за изчерпателната статия. Аз лично съм много доволна от формулата с банаба на българската марка Булгарикус. Наистина страхотен продукт, който помага при диабет!