- Какво представлява диабетът?
- Какви типове диабет има?
- Диабет тип 1
- Диабет тип 2
- Гестационен диабет
- Панкреатогенен диабет - диабет тип 3c
- Други видове диабет
- Симптоми и признаци при диабет
- Поставяне на диагноза диабет
- Усложнения при диабет
- Кожни усложнения при диабет
- Очни увреждания при диабет
- Бъбречни увреждания от диабет
- Увреждане на нервите от диабета (диабетна невропатия)
- Диабет тип 3 и болест на Алцхаймер
- Какво е лечението при захарен диабет?
- Контрол при захарен диабет
9. Поставяне на диагноза диабет
Захарният диабет е изключително често срещано заболяване, като много от неговите форми протичат напълно безсимптомно и пациентите дълги години не подозират за съществуването на проблема до развитието на някои от неговите типични усложнения.
По тази причина се препоръчват редовни ежегодни профилактични изследвания, включващи проследяване нивата на кръвната захар, като този показател е сред най-чувствителните и важни за диагностициране на болестта.
Обикновено диагнозата се поставя въз основа на резултатите от комплексните изследвания, включващи анамнеза, клинични находки, клинико-лабораторни промени и други, но с най-голяма тежест са данните от проведените лабораторни изследвания.
9.1. Анамнеза и клинични особености
Разпитът и прегледът на пациентите, макар и невинаги особено информативни, са важна и неразделна част от диагностичния подход, тъй като могат да посочат важни находки за изясняване етиологията и давността на болестния процес.
Обикновено се обръща внимание на следните особености:
- изясняване на рисковите фактори: наличие на диабет в семейството, наличие на преддиабет или метаболитен синдром, наднормено тегло или затлъстяване, заседнал начин на живот, високо кръвно налягане, висок холестерол и триглицериди, жени с гестационен диабет или такива родили дете над четири килограма, жени със синдром на поликистозните яйчници
- характерни симптоми и клинични находки: повишена жажда и апетит, учестено уриниране, променен дъх, чести инфекции, трудно зарастващи рани, промени в теглото през последните няколко месеца, промени по кожата и други
9.2. Лабораторни изследвания
За поставяне на диагнозата при съмнения за диабет с най-голяма информативна и диагностична стойност са резултатите от насочените лабораторни изследвания. Обикновено се назначава пълна кръвна картина с проследяване нивата на кръвната захар и гликирания хемоглобин в комбинация с уринен анализ:
- изследване на кръвната захар: за да се измери нивото на кръвната захар, е необходимо кръвна проба да е взета след гладуване през нощта с интервал от поне 8 часа. Нивото на кръвната захар на гладно зависи в каква проба се изследва (венозна кръв, плазма, капилярна кръв). Във венозната кръв глюкозата следва да е между 3,5 и 5,5 ммол/л. Изследване на кръвната захар е възможно да се прави и след нахранване (по преценка на лекар). В такъв случай е нормално повишаване на кръвната захар, но дори и след прием на храна нивата не трябва да бъдат много високи
- орален глюкозотолерантен тест: обикновено се прави при пациенти с горно гранични стойности на кръвната захар, при които се подозира нарушение в глюкозната обмяна, а също и за скрининг на бременни жени за диабет. Тестът се извършва сутрин след нощен глад от поне 8 часа. Взема се кръвната захар на гладно, след което се изпива стандартен глюкозен разтвор (75 грама глюкоза, разтворена в чаша вода) в рамките на пет минути. Кръвната захар се изследва отново след 120 минути
- критерии за диагностициране на захарен диабет: основните лабораторни критерии за поставяне на диагнозата диабет включват кръвна захар сутрин на гладно над 7,0 ммол/л, установена поне двукратно в различни дни, кръвна захар на втория час от орален глюкозотолерантен тест над 11,1 ммол/л, както и случайно установена кръвна захар над 11,1 ммол/л с диабетни симптоми
9.3. Образни изследвания
При някои от пациентите, главно при съмнения за подлежащи усложнения или налични други подлежащи заболявания, които могат да стоят в основата на развитието, прогресията и влошаването на диабета, може да се наложи провеждането на допълнителни изследвания от различно естество.
Най-често се налага назначаването на ултразвуково изследване на коремните органи или щитовидната жлеза (в зависимост от съответната симптоматика при отделните пациенти), по-рядко се налага извършването на специализирани изследвания, като компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, контрастни изследвания и други.
Коментари към Диабет
Здравейте, благодаря ви за изчерпателната статия. Аз лично съм много доволна от формулата с банаба на българската марка Булгарикус. Наистина страхотен продукт, който помага при диабет!