Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Анемия

Анемия

Автор: д-р Даниел Лавила КамараРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Анемия
  1. Какво представлява анемията?
  2. Каква е честотата на анемията?
  3. Какви могат да бъдат причините за възникване на анемия?
  4. Класификация на анемиите
  5. Кои са признаците и симптомите при анемия?
  6. Какви са медицинските изследвания при анемия?
  7. Следкръвоизливна анемия
  8. Анемии при порфирии
  9. Вродена хемолитична (микросферотична) анемия на Минковски-Chauffard
  10. Апластична анемия
  11. Мегалобластна анемия
  12. Хемолитични анемии, предизвикани от извънеритроцитни фактори
  13. Глюкозо-6-фосфат дехидрогеназна еритроцитна недостатъчност
  14. Желязодефицитна анемия
  15. Кръвопреливане
  16. Домашни средства при желязодефицитна анемия

1. Какво представлява анемията?

Кръвта може да се разглежда като течна тъкан, съставлява 1/13 от телесната маса и изпълнява множество функции, сред най-главните от които са транспортна (дихателна), изразяваща се в доставянето на молекулярен кислород към клетките и тъканите в количества, адекватни на метаболитните им потребности, хранителна, защитна и буферна функция. Кръвта се състои от кръвна плазма (течна съставка) и формени елементи (клетъчна съставка), представени от еритроцити, тромбоцити и левкоцити.

Под анемия се разбира намалението на хемоглобина и/или еритроцитите в единица обем кръв. Според международно приетите норми от Световната здравна организация (СЗО) за лека анемия се говори при стойност на хемоглобина под 130 г/л при мъжете и под 120 г/л при жените, но по-висока от 100 г/л, при хемоглобин между 95 и 65 г/л е налице средно тежка анемия, а при хемоглобин под 65 г/л се касае за тежка анемия.

Анемия

Анемия настъпва, когато бъде нарушено равновесието между загубата на еритроцити и максималната регенераторна възможност на костния мозък, като симптомите обикновено включват отпадналост, лесна уморяемост, бледост, задух при усилие, зрителни нарушения и склонност към колабиране, главоболие, невъзможност за съсредоточаване, раздразнителност, сънливост и други.

 Симптоми на анемия

Диагнозата е предимно лабораторна, а лечението се определя в зависимост от етиопатогенезата и причините, довели до съответния вид анемия.

2.

Каква е честотата на анемията?

Анемията с нейните многобройни разновидности е най-честото хематологично заболяване, като засяга по-често женския пол, особено в репродуктивна възраст. Честотата и разпространението варират в отделните възрастови групи, показват различия по раса, етнос, географско разположение и икономическо развитие на съответните райони.

Прочети повече
3.

Какви могат да бъдат причините за възникване на анемия?

Сред най-честите причини за развитие на анемия се включват остра или хронична кръвозагуба, хемолиза, недостатъчен внос с храната, намалено усвояване или повишени потребности на желязо, витамин В12 и фолати.

Прочети повече
4.

Класификация на анемиите

Класификацията на анемиите ги подразделя в зависимост от причините и механизмите на развитие, като е създадена с цел улеснение на специалистите и оптимизация на терапевтичния подход при отделните пациенти.

Прочети повече
5.

Кои са признаците и симптомите при анемия?

Симптомите при анемия варират при отделните пациенти в зависимост от етиологията, давността и тежестта:

  • лека анемия: бледи кожа и лигавици, хронична умора и лесна уморяемост, главоболие, намалена физическа издръжливост
  • тежка анемия: сърцебиене, тахикардия, задух, замайване, загуба на съзнание, световъртеж, шум в ушите, студени крайници, нарушено храносмилане, нарушения в менструалния цикъл
Прочети повече
6.

Какви са медицинските изследвания при анемия?

Диагнозата при анемия се основава на комплексни изследвания:

  • анамнеза и преглед: оценка на общото състояние, данни за травми, операции, подлежащи заболявания, прием на медикаменти, раждане и други
  • лабораторни изследвания: пълна кръвна картина с оценка нивата на хемоглобин, хематокрит, ретикулоцити, еритроцитни индекси и други
  • допълнителни изследвания: изследване нивата на желязо, витамин В12 и други, а при затруднения се назначават образни изследвания и изследване на костен мозък
Прочети повече
7.

Следкръвоизливна анемия

В зависимост от давността и тежестта се различават:

  • остра следкръвоизливна анемия: развива се при голяма кръвозагуба за кратко време, като клиничната картина е богата, диагнозата включва стандартните лабораторни изследвания, а лечението е от спешен порядък с комплексни мерки
  • хронична следкръвоизливна анемия: развива се при продължително, но слабо кървене, като често протича незабелязано и се открива случайно или след развитие на усложнения
Прочети повече
8.

Анемии при порфирии

В тази група се включва вродената еритропоетична порфирия, известна като болест на Гюнтер, дължаща се на специфични увреждания в синтезата на хема. Често засяга детската възраст и протича с характерни оплаквания, като фоточувствителност, зрителни нарушения, вторични инфекции. Диагнозата е комплексна, а лечението включва комбинация от мерки, като осигуряване на фотозащита, лекарствена терапия, спленектомия и други.

Прочети повече
9.

Вродена хемолитична (микросферотична) анемия на Минковски-Chauffard

Анемията на Минковски-Chauffard представлява вродена хемолитична анемия, развиваща се в резултат на интраеритроцитни дефекти, водещи до микросфероцитоза.

Често се проявява в детска възраст с анемия, жълтеница, спленомегалия, като диагнозата се потвърждава с подробни лабораторни и образни изследвания, а лечението включва отстраняване на слезката и симптоматични средства.

Прочети повече
10.

Апластична анемия

При апластичната анемия е нарушена способността на костния мозък да произвежда кръвни клетки, като причините за развитие са многобройни (инфекции, лекарства, интоксикации). Протича с изразена умора, слабост, бледост, склонност към кръвоизливи, повишена податливост към инфекции, хеморагична диатеза.

Диагнозата се основава на характерните лабораторни отклонения и промени при костномозъчна биопсия, а лечението е комплексно, с инициална хемотрансфузия, симптоматична лекарствена терапия, при тежки форми и спленектомия. Прогнозата често е сериозна.

Прочети повече
11.

Мегалобластна анемия

Най-често срещаната мегалобластна анемия е тази в резултат на недоимък на витамин В12. Протича с многобройни клинични прояви, като водещ е анемичният синдром, стомашно-чревните увреждания и неврологичните оплаквания.

Диагнозата се основава на данните от кръвните изследвания и миелограмата, а терапията включва заместително лечение с витамин В12, фолиева киселина, симптоматични средства, при нужда и кръвопреливане.

Прочети повече
12.

Хемолитични анемии, предизвикани от извънеритроцитни фактори

Хемолитичните анемии вследствие извънеритроцитни фактори могат да се дължат на чести хемотрансфузии, имунна реакция, след излагане на вредни химични въздействия, инфекции и други. Протичат със симптоми на анемия и хемолитична криза, като диагнозата обикновено не представлява затруднение. Лечението включва приложение на кортикостероиди на фона на симптоматична терапия.

Прочети повече
13.

Глюкозо-6-фосфат дехидрогеназна еритроцитна недостатъчност

Състоянието се дължи на наследствен дефект в ензима глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа, който предпазва еритроцитите от вредното въздействие на свободните кислородни радикали. Състоянието е повсеместно разпространено, като обикновено протича безсимптомно.

Под въздействие на провокиращи фактори (бакла, лекарства, инфекции) се развива остра хемолитична анемия с характерни прояви. Диагнозата не представлява затруднение, а лечение се налага само при хемолитична криза и включва кортикостероиди и общоукрепващи средства.

Прочети повече
14.

Желязодефицитна анемия

Желязодефицитната анемия е една от най-често срещаните в световен мащаб, като обикновено се дължи на алиментарен дефицит, хронично кървене или понижено усвояване на желязото. Протича с умора, отпадналост, бледост, понижена трудоспособност, като диагнозата се уповава на характерните лабораторни промени, насочващи към микроцитна хипохромна анемия.

Лечението включва заместителна терапия с желязо, промени в храненето и контрол над заболяванията, влошаващи абсорбцията на желязото.

Прочети повече
15.

Кръвопреливане

Кръвопреливане или хемотрансфузия се налага при тежка хипоксия, сериозно кървене с развитие на шоково състояние, ексцесивно понижени нива на хемоглобина.

Кръвта подлежи на фракциониране, което позволява преливане на различни кръвни компоненти, като еритроцитна маса, прясно замразена плазма, тромбоцити, криопреципитат. Съществува известен имунологичен риск от развитие на остра хемолитична трансфузионна реакция с различни клинични прояви.

Прочети повече
16.

Домашни средства при желязодефицитна анемия

Някои домашни средства и храни могат да окажат допълнителен благоприятен ефект за лечението на анемия, като такива например са цвекло, меласа, спанак, нар, сусам, фурми, магданоз и много други.

Прочети повече
Страници: 12345...22
4.0/5 46 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Анемия Какво е анемия? Симптоми при анемия Цвят на кожата при човек с анемия - снимки Лечение на анемия с хемотрансфузия Анемия Признаци при анемия Симптоми при желязодефицитна анемия Симптоми при анемия Промени при анемия Дефицит на желязо: честа причина за анемия Диагностичен подход при анемия Лабораторни изследвания при анемия Изследвания при анемия Лечение при анемия
1 от 17
АнемияКакво е анемия?Симптоми при анемияЦвят на кожата при човек с анемия - снимкиЛечение на анемия с хемотрансфузияАнемияПризнаци при анемияСимптоми при желязодефицитна анемияСимптоми при анемияПромени при анемияДефицит на желязо: честа причина за анемияДиагностичен подход при анемияЛабораторни изследвания при анемияИзследвания при анемияЛечение при анемияСимптоми при анемияСимптоми при анемия

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3929-anemia
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-anemia-basics
https://en.wikipedia.org/wiki/Anemia
https://www.emedicinehealth.com/anemia/article_em.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/158800
https://www.hematology.org/education/patients/anemia
https://www.healthline.com/health/anemia
https://www.hoacny.com/patient-resources/blood-disorders/anemia/how-anemia-treated
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/anaemia
https://www.everydayhealth.com/anemia/

Коментари към Анемия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Анемия
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 06:24
    Коментирайте "Анемия"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 22 юни 2014г.
прочетена: 420656 пъти
Още за Анемия
  • Статии от "Лечения"
  • Анемия в МКБ-10
  • Алтернативна медицина при анемия
  • Интервюта за aнемия
  • Органи на кръвотворенето
  • Статии за анемия
Още интересни публикации
Кои са симптомите на анемията? Кои са симптомите на анемията?

Кои са симптомите на анемията?

от 14 фев 2024г. Прочети повече
Железен недоимък - неподозираните ефекти върху детското развитие и начини за превенция Железен недоимък - неподозираните ефекти върху детското развитие и начини за превенция

Железен недоимък - неподозираните ефекти върху детското развитие и начини за превенция

от 12 дек 2023г. Прочети повече
Как да предотвратим и да се избавим от недостиг на желязо Как да предотвратим и да се избавим от недостиг на желязо

Как да предотвратим и да се избавим от недостиг на желязо

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Откритията на Луси Уилс, свързани с ролята на фолиевата киселина в лекуването и предотвратяването на анемията по време на бременност Откритията на Луси Уилс, свързани с ролята на фолиевата киселина в лекуването и предотвратяването на анемията по време на бременност

Откритията на Луси Уилс, свързани с ролята на фолиевата киселина в лекуването и предотвратяването на анемията по време на бременност

от 20 окт 2022г. Прочети повече
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival