- Какво представлява алергията?
- Кратки исторически данни за алергията
- Какво е разпространението на алергиите?
- Какви са причините за възникване на алергия?
- Какво се случва по време на алергичната реакция?
- Всеки ли може да има алергия?
- Симптоми и признаци при алергия
- Видове алергични болести
- Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит
- Бронхиална астма
- Алергични реакции в устната кухина
- Слънчева алергия
- Хранителна алергия
- Алергия към белтъка на кравето мляко
- Алергия към насекоми
- Алергия към лекарства
- Митове за алергията
7. Симптоми и признаци при алергия
Алергията показва различни клинични особености и съответно са възможни значителни разлики в клиничното протичане в зависимост от провокиращия фактор (алерген), възприемчивостта на индивида и редица индивидуални особености.
Някои признаци са изключително характерни и могат да се срещнат при всички видове алергични реакции, като е общоприета появата на задух, обрив и подуване да се разглежда като прототип на алергичното заболяване. Наличието на редица допълнителни, неспецифични признаци, като главоболие, отпадналост, гадене, диария и други могат да затруднят поставянето на диагнозата, поради което следва да се вземат под внимание.
В зависимост от тежестта на симптомите алергичните реакции могат да бъдат леки (с наличие на единични прояви), умерени или тежки с развитие на анафилаксия, представляваща потенциално живото застрашаващо състояние, изискващо спешна медицинска намеса.
7.1. Прояви на респираторните алергии
Респираторните алергии са едни от най-често срещаните в клиничната практика и обикновено не представляват затруднение в диагностичен план за опитните клиницисти. Оплакванията при респираторните алергии могат да бъдат сезонни или целогодишни, като симптомите варират при отделните пациенти.
Респираторните алергени навлизат в носа, очите, гърлото, достигат и до белия дроб и съответно могат да провокират някои от следните оплаквания:
- симптоми от страна на носа: сърбеж в носа, кихане, запушване на носа, воднист секрет от носа
- симптоми от страна на очите: зачервяване на очите, парене, сърбеж, сълзене, дразнене, като при някои от засегнатите е възможен и значителен оток (подуване)
- симптоми от страна на белия дроб: в зависимост от тежестта на алергията са възможни задух при физически усилия или дори при покой, наличие на хрипове, стягане в областта на гърдите (главно при вдишване или кашляне), наличие на суха кашлица
7.2. Симптоми при кожни алергии
Кожните алергии се провокират след контакт с определена субстанция, която се възприема като чужда от имунната система на засегнатия. Тригерите могат да имат различен произход, като в някои случаи не могат да бъдат идентифицирани. Протичането варира в зависимост от тежестта на алергията.
Най-често кожните алергии протичат под формата на уртикария, екзема, контактен или атопичен дерматит с някои от характерните прояви:
- поява на обрив: обривът при алергия обикновено се презентира с появата на червени или виолетови петна с различни размери, локализирани най-често в областта на лицето, корема и гърба с постепенно разпространение и възможност за засягане на цялото тяло. Обривът може да бъде сърбящ (например при уртикария, контактен дерматит) или да не провокира сърбеж (например при екзема). В някои случаи еволюцията на обрива преминава от петна (макули) през надигнати лезии (папули) и везикули (мехурчета с бистра течност)
- допълнителни кожни прояви: сърбеж, възпаление, зачервяване на кожата, изсушаване на кожата (допълнително сухата кожа предразполага към по-тежки кожни прояви), подуване и други
- други симптоми: при много от засегнатите кожните оплаквания се съчетават с дихателни прояви и към обрива се наслагват появата на алергичен ринит и риносинуит. При тежко протичане са възможни и системни признаци, като подуване, главоболие, нарушения на съня, раздразнителност, намалена работоспособност и други
7.3. Симптоми при хранителни алергии
Симптомите при хранителна алергия се проявяват в рамките на няколко минути след консумацията на съответния продукт и в зависимост от тежестта на алергията могат да провокират развитието на широк спектър от оплаквания, включително и тежка анафилаксия с анафилактичен шок.
Хранителната алергия следва да се различава от хранителната непоносимост (протича многократно по-леко) и хранителното отравяне.
Някои хранителни алергии показват тенденция за изчезване с възрастта, докато други персистират цял живот и пациентите следва да бъдат обучени да избягват тези продукти и винаги да имат в себе си набор от лекарства за спешни ситуации.
Сред най-честите оплаквания при хранителна алергия се включват:
- стомашно-чревни оплаквания: проявите от страна на храносмилателната система са чести и включват гадене, повръщане, силни болки в корема, диария
- системни оплаквания: обикновено първоначалните признаци включват оплакванията от страна на гастроинтестиналния тракт, но бързо прогресират и провокират системни нарушения, като мравучкане по устните, подуване на устните, езика и лицето, затруднено дишане, замайване, загуба на съзнание и други
7.4. Анафилаксия и анафилактичен шок
Анафилаксията и анафилактичният шок представляват опасно, сериозно, тежко протичащо и с висок процент леталитет при липса на своевременна медицинска намеса алергично състояние. Развиват се най-често като реакция към лекарства, отрова на насекоми и храни (фъстъци, яйца, миди).
Клиничната картина включва широк спектър от промени и симптоми във връзка с мултисистемните увреждания, които настъпват със засягане на дихателната, сърдечно-съдовата и централната нервна система, както и кожата:
- респираторни оплаквания: във връзка с бързо развиващия се оток на горните дихателни пътища, устните и езика, настъпва задух, болка при преглъщане, затруднено вдишване, болки в гърдите, стридор, респираторен арест
- сърдечно-съдови нарушения: промените в кръвното налягане се развиват бързо, като могат да настъпят аритмия, ускорена сърдечна дейност, остър спад на кръвното налягане, сърдечен арест и инфаркт на миокарда
- неврологични нарушения: започват с по-леки прояви, като главоболие, шум в ушите и безпокойство, преминават през объркване, загуба на ориентация и световъртеж, като най-тежките включват загуба на съзнание и шок
- други прояви: често са налице кожни прояви, като сърбеж, зачервяване, генерализиран обрив, както и стомашно-чревни оплаквания, включващи изразена абдоминална болка, диария, повръщане, невъзможност за задържане на изпражнения и урина
Коментари към Алергия