- Какво представлява алергията?
- Кратки исторически данни за алергията
- Какво е разпространението на алергиите?
- Какви са причините за възникване на алергия?
- Какво се случва по време на алергичната реакция?
- Всеки ли може да има алергия?
- Симптоми и признаци при алергия
- Видове алергични болести
- Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит
- Бронхиална астма
- Алергични реакции в устната кухина
- Слънчева алергия
- Хранителна алергия
- Алергия към белтъка на кравето мляко
- Алергия към насекоми
- Алергия към лекарства
- Митове за алергията
8. Видове алергични болести
Различните видове алергични болести протичат със симптоми от страна на различните органи и системи, като клиничните прояви са често с определена локализация (кожа, очи, нос, бели дробове, храносмилателен тракт), но въпреки локалната проява на алергично заболяване, не бива да се забравя, че по същество алергията е системна патология и подходът при лечение също трябва да бъде системен.
Някои от алергичните заболявания се срещат в клиничната практика с по-висок честота и ранното им разпознаване позволява бърза диагностика и потвърждение и оптимизация на терапевтичния подход.
8.1. Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит
Алергичният ринит, риносинуит и риноконюнктивит представляват алергични заболявания, засягащи носната лигавица, лигавицата, покриваща околоносните кухини (синусите) и/или конюнктивите. Среща се изключително често в клиничната практика, обикновено след контакт с респираторни алергени.
Честотата на тази алергия е с тенденция към нарастване, а най-честите прояви включват назална обструкция (запушване на носа), хрема, кихане, зачервяване, сърбеж и парене в очите, кашлица и други.
Диагнозата се основава на данните от анамнезата и физикалния преглед, кожен тест и кръвни изследвания, като е необходимо различаване от медикаментозно-индуциран ринит, остър и хроничен синузит, други форми на конюнктивит.
Лечението включва ограничаване на контактите с алергена, подходящи антихистамини, кортикостероиди, назални деконгестанти и други.
Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:
8.2. Бронхиална астма
Бронхиалната астма е едно от най-често срещаните в практиката респираторни заболявания с хроничен характер, като много от формите на болестта показват алергичен или атопичен характер. Атопична астма се установява най-често в ранна възраст, при малки деца и млади хора.
Състоянието протича с периоди на обостряне и ремисия, като най-честите симптоми включват остър задух, тежест в гърдите, затруднено вдишване, суха кашлица и други, развиващи се обикновено след провокация от съответния алерген или други фактори (стрес, емоционална възбуда, студен въздух).
Диагнозата се основава на данните от рутинните за астма изследвания, а терапията е насочена към намаляване въздействието на алергените, купиране на астматичните пристъпи, а при нужда и терапия за контрол на болестта.
Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:
8.3. Алергични реакции в устната кухина
Алергичните реакции в устната кухина показват относително ниска честота в сравнение с респираторните и контактните алергии, но могат да провокират появата на тежка алергична реакция, изискваща своевременна медицинска намеса. Съществуват различни алергени, провокиращи реакция в устната кухина.
Най-често се касае за алергия към денталните ресторативни материали, съдържащи живак, злато, цинк, паладий, акрилова пластмаса и други, но също и към някои съставки, откриващи се в пастите за зъби, вода за уста, гелове и други.
Клиничната картина варира в зависимост от тежестта на алергията, като преустановяването на контакта с алергена обикновено води до бързо възстановяване.
Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:
8.4. Слънчева алергия
Слънчевата алергия е форма на кожна алергия, която се провокира при излагане на кожата на интензивно слънчево облъчване за различно продължителен период от време. Интерес представлява нарастващата честота на състоянието, като обяснението за този феномен е комплексно с роля на генетични фактори и фактори от околната среда.
Състоянието протича с характерни промени по кожата, а в някои случаи и със системни оплаквания. Потвърждаването на диагнозата се осъществява с помощта на фототест и при нужда фотопатч тест (при съмнения за участие на друг алерген, провокирал реакция при излагане на слънце).
Терапията се определя строго индивидуално в зависимост от тежестта на процес, но най-общо включва избягване на интензивно слънчево облъчване, локални и/или системни кортикостероиди, задължителна употреба на препарати с висока слънцезащита през топлите месеци.
Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:
8.5. Хранителна алергия
Истинската хранителна алергия има относително ниска честота с по-високо разпространение в детска възраст и тенденция на някои от формите към израстване впоследствие. Хранителната алергия е различна от хранителната непоносимост и крие сериозен риск от тежко протичане.
Сред най-честите алергени се включват ядките (фъстъци, лешници, орехи), яйцата, млякото, рибата. Сред алергените с високо разпространение са и пшеница, соя, някои подправки, царевица, химически добавки, оцветители.
Хранителната алергия се развива бързо с остра реакция в рамките на няколко минути след консумация на тригера, като характерни са подуване на лицето, устните, езика, затруднено дишане и преглъщане, гадене и повръщане, диария, болки в корема, уртикария, замайване, а в някои случаи и анафилаксия.
За поставяне на диагнозата се провеждат кожни тестове, елиминационна диета, кръвни изследвания, а основните мерки в лечението са насочени към избягване на алергена и спешно приложение на противоалергични средства при консумация.
Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:
8.6. Алергия към насекоми
Алергията към насекоми се развива в резултат от ужилване от оси, пчели, стършели или по-рядко след ухапване от комари, кърлежи, някои видове паяци. Необходимо е различаване на истинската алергия от нормалната реакция, която се развива локално, на мястото на ужилването или ухапването.
При алергия към насекоми се развива локална или системна алергична реакция, като по-висок риск от тежко протичане е налице при многократни ужилвания или чести ужилвания за кратък период от време.
При развитие на системна алергична реакция настъпват подуване на лицето, гърлото и езика, затруднено дишане и преглъщане, ускорена сърдечна дейност, уртикария и различни неврологични промени.
Необходимо е своевременно изясняване на вида на алергията с цел последваща превенция и подходящо лечение.
Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:
Коментари към Алергия