Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Алергия Видове алергични болести
Алергия
Автор: д-р Златко Добрев Димитров
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Алергия
  1. Какво представлява алергията?
  2. Кратки исторически данни за алергията
  3. Какво е разпространението на алергиите?
  4. Какви са причините за възникване на алергия?
  5. Какво се случва по време на алергичната реакция?
  6. Всеки ли може да има алергия?
  7. Симптоми и признаци при алергия
  8. Видове алергични болести
  9. Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит
  10. Бронхиална астма
  11. Алергични реакции в устната кухина
  12. Слънчева алергия
  13. Хранителна алергия
  14. Алергия към белтъка на кравето мляко
  15. Алергия към насекоми
  16. Алергия към лекарства
  17. Митове за алергията

8. Видове алергични болести

Различните видове алергични болести протичат със симптоми от страна на различните органи и системи, като клиничните прояви са често с определена локализация (кожа, очи, нос, бели дробове, храносмилателен тракт), но въпреки локалната проява на алергично заболяване, не бива да се забравя, че по същество алергията е системна патология и подходът при лечение също трябва да бъде системен.

Някои от алергичните заболявания се срещат в клиничната практика с по-висок честота и ранното им разпознаване позволява бърза диагностика и потвърждение и оптимизация на терапевтичния подход.

8.1. Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит

Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит

Алергичният ринит, риносинуит и риноконюнктивит представляват алергични заболявания, засягащи носната лигавица, лигавицата, покриваща околоносните кухини (синусите) и/или конюнктивите. Среща се изключително често в клиничната практика, обикновено след контакт с респираторни алергени.

Честотата на тази алергия е с тенденция към нарастване, а най-честите прояви включват назална обструкция (запушване на носа), хрема, кихане, зачервяване, сърбеж и парене в очите, кашлица и други.

Диагнозата се основава на данните от анамнезата и физикалния преглед, кожен тест и кръвни изследвания, като е необходимо различаване от медикаментозно-индуциран ринит, остър и хроничен синузит, други форми на конюнктивит.

Лечението включва ограничаване на контактите с алергена, подходящи антихистамини, кортикостероиди, назални деконгестанти и други.

Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:

  • Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит
  • J30 Вазомоторен и алергичен ринит

8.2. Бронхиална астма

Бронхиална астма

Бронхиалната астма е едно от най-често срещаните в практиката респираторни заболявания с хроничен характер, като много от формите на болестта показват алергичен или атопичен характер. Атопична астма се установява най-често в ранна възраст, при малки деца и млади хора.

Състоянието протича с периоди на обостряне и ремисия, като най-честите симптоми включват остър задух, тежест в гърдите, затруднено вдишване, суха кашлица и други, развиващи се обикновено след провокация от съответния алерген или други фактори (стрес, емоционална възбуда, студен въздух).

Диагнозата се основава на данните от рутинните за астма изследвания, а терапията е насочена към намаляване въздействието на алергените, купиране на астматичните пристъпи, а при нужда и терапия за контрол на болестта.

Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:

  • Бронхиална астма
  • J45.0 Астма с преобладаващ алергичен компонент

8.3. Алергични реакции в устната кухина

Алергични реакции в устната кухина

Алергичните реакции в устната кухина показват относително ниска честота в сравнение с респираторните и контактните алергии, но могат да провокират появата на тежка алергична реакция, изискваща своевременна медицинска намеса. Съществуват различни алергени, провокиращи реакция в устната кухина.

Най-често се касае за алергия към денталните ресторативни материали, съдържащи живак, злато, цинк, паладий, акрилова пластмаса и други, но също и към някои съставки, откриващи се в пастите за зъби, вода за уста, гелове и други.

Клиничната картина варира в зависимост от тежестта на алергията, като преустановяването на контакта с алергена обикновено води до бързо възстановяване.

Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:

  • Алергични реакции в устната кухина

8.4. Слънчева алергия

Слънчева алергия

Слънчевата алергия е форма на кожна алергия, която се провокира при излагане на кожата на интензивно слънчево облъчване за различно продължителен период от време. Интерес представлява нарастващата честота на състоянието, като обяснението за този феномен е комплексно с роля на генетични фактори и фактори от околната среда.

Състоянието протича с характерни промени по кожата, а в някои случаи и със системни оплаквания. Потвърждаването на диагнозата се осъществява с помощта на фототест и при нужда фотопатч тест (при съмнения за участие на друг алерген, провокирал реакция при излагане на слънце).

Терапията се определя строго индивидуално в зависимост от тежестта на процес, но най-общо включва избягване на интензивно слънчево облъчване, локални и/или системни кортикостероиди, задължителна употреба на препарати с висока слънцезащита през топлите месеци.

Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:

  • Слънчева алергия
  • L56.3 Слънчева уртикария

8.5. Хранителна алергия

Хранителна алергия

Истинската хранителна алергия има относително ниска честота с по-високо разпространение в детска възраст и тенденция на някои от формите към израстване впоследствие. Хранителната алергия е различна от хранителната непоносимост и крие сериозен риск от тежко протичане.

Сред най-честите алергени се включват ядките (фъстъци, лешници, орехи), яйцата, млякото, рибата. Сред алергените с високо разпространение са и пшеница, соя, някои подправки, царевица, химически добавки, оцветители.

Хранителната алергия се развива бързо с остра реакция в рамките на няколко минути след консумация на тригера, като характерни са подуване на лицето, устните, езика, затруднено дишане и преглъщане, гадене и повръщане, диария, болки в корема, уртикария, замайване, а в някои случаи и анафилаксия.

За поставяне на диагнозата се провеждат кожни тестове, елиминационна диета, кръвни изследвания, а основните мерки в лечението са насочени към избягване на алергена и спешно приложение на противоалергични средства при консумация.

Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:

  • Хранителна алергия

8.6. Алергия към насекоми

Алергия към насекоми

Алергията към насекоми се развива в резултат от ужилване от оси, пчели, стършели или по-рядко след ухапване от комари, кърлежи, някои видове паяци. Необходимо е различаване на истинската алергия от нормалната реакция, която се развива локално, на мястото на ужилването или ухапването.

При алергия към насекоми се развива локална или системна алергична реакция, като по-висок риск от тежко протичане е налице при многократни ужилвания или чести ужилвания за кратък период от време.

При развитие на системна алергична реакция настъпват подуване на лицето, гърлото и езика, затруднено дишане и преглъщане, ускорена сърдечна дейност, уртикария и различни неврологични промени.

Необходимо е своевременно изясняване на вида на алергията с цел последваща превенция и подходящо лечение.

Полезна и подробна информация за състоянието може да намерите на:

  • Алергия към насекоми
Следва: Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит
Страници: 678910...25
4.3/5 90 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

 Алергия Причини за алергия Алергичен ринит Респираторна алергия Поленова алергия Хранителни алергени Алергия към насекоми Анафилактична реакция към насекоми Симптоми на алергия Симптоми на алергия Симптоми на алергия Първи тип алергична реакция Втори тип алергична реакция Трети тип алергична реакция Четвърти тип алергична реакция Диагностика на алергия Диагностициране на алергия Причини за анафилаксия Анафилактичен шок Адреналин при алергия Подуване на лицето при тежка алергия Снимка на уртикария Алергичен обрив от лекарства Алергичен обрив от лекарства
1 от 25
 АлергияПричини за алергияАлергичен ринитРеспираторна алергияПоленова алергияХранителни алергениАлергия към насекомиАнафилактична реакция към насекомиСимптоми на алергияСимптоми на алергияСимптоми на алергияПърви тип алергична реакцияВтори тип алергична реакцияТрети тип алергична реакцияЧетвърти тип алергична реакцияДиагностика на алергияДиагностициране на алергияПричини за анафилаксияАнафилактичен шокАдреналин при алергияПодуване на лицето при тежка алергияСнимка на уртикарияАлергичен обрив от лекарстваАлергичен обрив от лекарстваКак да се справим със симптомите на сенна хрема

Коментари към Алергия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Алергия
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 00:35
    Коментирайте "Алергия"
За статията
последна редакция: 29 апр 2025г.
създадена на: 31 авг 2012г.
прочетена: 547317 пъти
Още за Алергия
  • Новини за алергия
  • Статии от "Здравна медия"
  • Алтернативна медицина при алергия
  • Интервюта за алергия
  • Алергия в МКБ-10
  • Органи и алергия
  • Видео за алергия
  • Научни публикации за алергия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival