Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Алергия Всеки ли може да има алергия?
Алергия
Автор: д-р Златко Добрев Димитров
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Алергия
  1. Какво представлява алергията?
  2. Кратки исторически данни за алергията
  3. Какво е разпространението на алергиите?
  4. Какви са причините за възникване на алергия?
  5. Какво се случва по време на алергичната реакция?
  6. Всеки ли може да има алергия?
  7. Симптоми и признаци при алергия
  8. Видове алергични болести
  9. Алергичен ринит, риносинуит, риноконюктивит
  10. Бронхиална астма
  11. Алергични реакции в устната кухина
  12. Слънчева алергия
  13. Хранителна алергия
  14. Алергия към белтъка на кравето мляко
  15. Алергия към насекоми
  16. Алергия към лекарства
  17. Митове за алергията

6. Всеки ли може да има алергия?

Всеки ли може да има алергия?

Алергичните реакции възникват при реакция на имунната система спрямо чужди вещества, храни или лекарства. В световен мащаб алергиите показват изключително висока честота с тенденция към плавно и прогресивно нарастване, като според някои литературни данни приблизително всеки втори човек поне веднъж в живота си ще получи алергична реакция.

Доскоро се считаше, че алергиите са предимно наследствено обусловени, като се унаследява вероятността от сензибилизация, а не конкретна алергия.

Високата честота на разпространение на алергичните болести е фактор, който определя висок риск за поява на алергична реакция и при здрави, фамилно необременени индивиди, причините за което са комплексни и многобройни.

6.1. Генетичната предразположеност като фактор за развитие на алергия

Генетичната предразположеност като фактор за развитие на алергия

Вероятността даден човек да получи алергична реакция е свързана на първо място с наличието на генетична предразположеност. Атопията е фактор, предразполагащ към различни форми на алергични прояви, като наследствеността е ключова и с определящо значение за развитието на атопия.

Генетичната предразположеност и унаследяването на определени фактори играе ключова роля за развитието на алергия и предразположението на пациентите спрямо алергени:

  • генетични особености: атопията е функция от няколко гена, които са в процес на проучване. Установените до момента са в 5q31.1, контролиращи синтеза на IgE. В съседни участъци се намират и гените за синтеза на IL4, IL3,IL5 и IL13. Промени в гените на хромозома 11q13 се свързват с болести като атопичен дерматит и бронхиална астма. Производството на IgE (антитела, свързани с появата на алергични реакции от бърз тип) се контролира от два типа гени, едните са от комплекса HLA (за специфичните IgE), докато другите се намират с хромозоми 5 и 11
  • унаследяване: има няколко начина на унаследяване на атопията, включващи доминанатен (в случаите на сумиране на атопичната наследственост при двамата родители), рецесивен (налице са предразполагащи фактори, унаследени само от единия родител, като такъв е случаят с бронхиална астма, атопичен дерматит) и кодоминантен. Различните алергични болести се унаследяват по различни механизми, като изучаването им подпомага оценката на риска за бъдещото поколение
  • взаимодействия с факторите на средата: взаимодействието на генетичната предразположеност или възприемчивост на организма с обкръжаващата среда е основен механизъм за поява на сенсибилизация (алергизиране). Типични примери са възникването на сенсибилизацията към латекс на работещи с латексови изделия, най-често ръкавици и при продължителен контакт с тях. Сенсибилизация към медикаменти може да се развие не само след неколкократно приложение при пациенти, но и при медицински персонал и заети в здравната сфера, при чест контакт със съответните субстанции

6.2. Роля на агресивните фактори и алергените в работната среда

Роля на агресивните фактори и алергените в работната среда

Редица агресивни фактори на работната среда, водещи до нарушаване на бариерната функция на кожата, също могат да благоприятстват проникването на алергена, по-лесното му свързване с антиген представящите клетки и стимулиране на алергичен отговор по посочените вече механизми.

Работата с животни, различни растителни видове, билки, сено, химични субстанции, лекарства и други също предразполага към алергични и хиперсензитивни (свръхчувствителни) реакции.

Понякога различаването на алергичните реакции от токсичните или иритативните (реакции на дразнене) реакции на кожата и лигавиците е силно затруднено, което налага търсенето на специализирана алергологична помощ. Провеждането на съответните алергологични изследвания дава възможност за точна диагноза и съответно адекватно лечение с предприемане на съответните мерки за профилактика.

6.3. Влияние на промените в околната среда

Влияние на промените в околната среда

Основните фактори и свойства, водещи до отключване на имунологична, съответно алергична реакция, са повишаване на антигенността и алергенността (потенциала на дадени субстанции да провокират имунологични промени и алергична реакция). Бързото темпо на промяна в обкръжаващата среда благоприятства този процес.

Множество теории поставят бързо променящата се околна среда на първо място по значимост в увеличаващия се дял на алергичните болести, като вероятно много от случаите с липсваща генетична предразположеност се дължат именно на промените в заобикалящата среда.

Счита се, че повишената честота на респираторните алергии в последните две десетилетия се дължи до голяма степен на замърсяване на въздуха, промишлените замърсявания, промените в повърхността и структурата на инхалаторните алергени.

Тютюнопушенето, газовете от изгаряне на дизелово гориво и замърсяванията на въздуха, свързани с промишлеността и индустриализацията са свързани с увеличена продукция на IgE антитела.

Друга теория отдава повишения брой на лица с алергии на намаляването на честотата на редица вирусни инфекции в резултат от мащабните имунизационни програми, намаляване честотата на някои хронични заболявания, включително и туберкулоза (активната профилактика и лечение се свързват с появата на друг тип патология). В основата на тази привидно патологична промяна и повишаване на алергиите при намаляване на вирусните и някои други заболявания има имунологично обяснение. Вирусните инфекции и туберкулозата водят до доминиране на Th1 имунния отговор, който има протективен ефект по отношение на алергичните реакции, докато доминирането на Th2 отговорът е свързано с поява на атопични (алергични) реакции.

6.4. Индивидуален имунен толеранс

Индивидуален имунен толеранс

Всяка алергична реакция е следствие на нарушен имунен толеранс на организма към определен алерген. Тази функция на имунитета също е генетично определена, което създава условия за повишена застрашеност от алергия и е основна причина за възприемчивостта на някои индивиди към развитие на алергични реакции.

Лицата, при които има фамилна обремененост (страдащи от алергични болести близки роднини), вероятността за поява на алергично заболяване е значително по-висока в сравнение с общата популация.

Промените в индивидуалния имунен толеранс са сред причините, повишаващи риска от развитие на алергия при здрави лица без фамилна обремененост и на практика излага на риск от алергия всички хора.

Следва: Симптоми и признаци при алергия
Страници: 45678...25
4.3/5 90 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

 Алергия Причини за алергия Алергичен ринит Респираторна алергия Поленова алергия Хранителни алергени Алергия към насекоми Анафилактична реакция към насекоми Симптоми на алергия Симптоми на алергия Симптоми на алергия Първи тип алергична реакция Втори тип алергична реакция Трети тип алергична реакция Четвърти тип алергична реакция Диагностика на алергия Диагностициране на алергия Причини за анафилаксия Анафилактичен шок Адреналин при алергия Подуване на лицето при тежка алергия Снимка на уртикария Алергичен обрив от лекарства Алергичен обрив от лекарства
1 от 25
 АлергияПричини за алергияАлергичен ринитРеспираторна алергияПоленова алергияХранителни алергениАлергия към насекомиАнафилактична реакция към насекомиСимптоми на алергияСимптоми на алергияСимптоми на алергияПърви тип алергична реакцияВтори тип алергична реакцияТрети тип алергична реакцияЧетвърти тип алергична реакцияДиагностика на алергияДиагностициране на алергияПричини за анафилаксияАнафилактичен шокАдреналин при алергияПодуване на лицето при тежка алергияСнимка на уртикарияАлергичен обрив от лекарстваАлергичен обрив от лекарстваКак да се справим със симптомите на сенна хрема

Коментари към Алергия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Алергия
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 00:23
    Коментирайте "Алергия"
За статията
последна редакция: 29 апр 2025г.
създадена на: 31 авг 2012г.
прочетена: 547317 пъти
Още за Алергия
  • Новини за алергия
  • Статии от "Здравна медия"
  • Алтернативна медицина при алергия
  • Интервюта за алергия
  • Алергия в МКБ-10
  • Органи и алергия
  • Видео за алергия
  • Научни публикации за алергия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival