- Какво представлява магнезиевият дефицит?
- Магнезий - ползи за здравето
- Кого може да засегне хипомагнезиемията?
- Причини за липса на магнезий
- Симптоми на липса на магнезий
- Липса на магнезий при бременност
- До какви последствия може да доведе магнезиевият дефицит?
- Как да разберем, че имаме липса на магнезий?
- Лечение на магнезиев дефицит
- Видове магнезий
- Какво е хелатиран магнезий?
- Хранителни добавки с магнезий - странични ефекти
- Колко време се приема магнезий?
- Магнезий и други лекарства
- Дневна доза магнезий
- Често задавани въпроси за магнезий
- Прогноза при магнезиев дефицит
16. Често задавани въпроси за магнезий
Научетете повече за магнезия!
16.1. Кои са видовете магнезий?
Има много видове магнезий, съдържащи се в хранителни добавки и лекарства, например магнезиев цитрат, магнезиев глицинат, магнезиев оксид, магнезиев таурат, магнезиев лактат, магнезиев малат, магнезиев сулфат и др.
Всеки вид магнезий има различни свойства. Те могат да варират по отношение на:
- медицински употреби
- бионаличност (колко лесно е тялото да ги усвои)
- потенциални странични ефекти
Различните видове магнезиеви добавки носят различни отчетени ефекти и ползи. Например, някои изследвания показват, че магнезиевият таурат може да помогне за понижаване на кръвното налягане, а магнезиевият цитрат може да бъде полезен при запек.
Повече информация може да прочетете по-горе.
16.2. Кой магнезий е най-добър?
При избора на магнезиева добавка е важно да изберете формата, която се усвоява най-лесно от организма.
Магнезий под формата на аспартат, глицинат, цитрат, лактат и хлорид се абсорбира по-добре, като тези форми са с по-висока бионаличност от магнезиевия оксид и магнезиевия сулфат.
Магнезиевият цитрат се счита за магнезиевото съединение с най-добра бионаличност и е една от най-разпространените форми на магнезий, използвана за лечение на дефицит. Магнезиевият глицинат също е една от най-бионаличните и абсорбируеми форми на магнезий, а също така е най-малко вероятно да предизвика диария.
16.3. Какво представлява натуралният морски магнезий?
Натуралният морски магнезий се извлича от морска вода. Морската вода съдържа приблизително 3,5% разтворени соли, от които около 0,5% е разтворим магнезий.
Естественият морски магнезий се извлича от дълбоки океански води или соленоводни езера, докато другият вид магнезий - от наземни източници. Морският магнезий съдържа по-високи нива на минерала от магнезия от наземни източници. Тялото усвоява по-лесно морския магнезий, отколкото от наземните източници.
16.4. Каква е дневната доза магнезий?
Дневната доза магнезий варира в зависимост от фактори като възраст, пол и специфични здравословни състояния. При стресови ситуации, по време на състезателни спортове и по време на бременност и кърмене нуждата от магнезий може да се увеличи.
Препоръчителната дневна доза магнезий:
- Мъже (над 18-годишна възраст): 400-420 mg
- Жени (над 18-годишна възраст): 310-320 mg
- Бременни жени: 350-360 mg
- Кърмещи жени: 310-320 mg
16.5. Колко време се приема магнезий?
Продължителността на приема на магнезий може да варира в зависимост от причината и Вашите индивидуални здравословни нужди. При установен дефицит продължителността на прием зависи от тежестта на дефицита и резултатите от контролните изследвания.
Обичайно като хранителна добавка може да се приема 1-3 месеца.
16.6. Кога се пие магнезий (по кое време на деня)?
По принцип можете да приемате магнезий по всяко време на деня, като всеки ден се спазва приблизително един и същи час на прием и се употребява дългосрочно, тъй като ползите от магнезия се свързват с продължителна употреба.
За някои прием на добавки сутрин може да е най-лесно, докато други може да открият, че приемът им вечер или точно преди лягане им действа добре.
Въпреки това се препоръчва магнезий да се приема вечер. По този начин спадът в нивото на магнезий през нощта може да бъде намален и крампите могат да бъдат по-добре предотвратени в дългосрочен план. Някои хора приемат магнезиеви добавки преди лягане, за да помогнат за отпускане на мускулите и насърчаване на по-добър сън.
За спортистите е без значение дали магнезият се приема преди или след тренировка.
16.7. Има ли странични ефекти магнезият?
Магнезиевите добавки обикновено се считат за безопасни. Повечето хора, които приемат магнезиеви препарати, не изпитват странични ефекти.
Магнезият може да причини гадене, коремни спазми и диария, особено когато се приема в големи дози. Хората с бъбречни проблеми са изложени на по-висок риск от неблагоприятни ефекти, свързани с магнезиевите добавки. В допълнение, препаратите с магнезий могат да взаимодействат с някои видове антибиотици и други лекарства.
16.8. Какво представлява хелатираният магнезий?
Хелатираният магнезий се отнася до форма на магнезий, която е свързана с органична молекула, обикновено аминокиселина или протеинов фрагмент, чрез процес, наречен хелатиране. Хелатирането представлява създаване на стабилен комплекс между магнезиевия йон и хелатиращия агент, което спомага за подобряване на абсорбцията и бионаличността на магнезия в тялото.
Тази форма на магнезий често се използва като хранителна добавка, тъй като се смята, че се усвоява по-лесно от тялото в сравнение с други форми на магнезий. Процесът на хелиране помага за защита на магнезия от взаимодействия с други съединения, които могат да попречат на усвояването му в храносмилателния тракт.
Хелатираните магнезиеви добавки обикновено се използват за поддържане на различни телесни функции, включително мускулна и нервна функция, здраве на костите, производство на енергия и поддържане на нормален сърдечен ритъм. Различните хелатирани форми на магнезий включват магнезиев глицинат, магнезиев цитрат и магнезиев малат.
16.9. Напълнява ли се от магнезий?
Магнезият е минерал и няма калории. Всъщност липсата на достатъчно магнезий може да възпрепятства процесите на изгаряне на мазнини, да наруши нормалната функция за обработка на захар и инсулин и да доведе до нежелано наддаване на тегло. Ниски нива на магнезий често се откриват при хора с диабет тип 2, особено тези с наднормено тегло.
Получаването на адекватни нива на магнезий всъщност поддържа здравословно тегло и високо ниво на енергия. Магнезият играе важна роля в производството на енергия, превръщайки храната, която ядем, в енергия, която нашите клетки могат да използват.
16.10. Кога не трябва да приемате магнезий?
При тежка бъбречна дисфункция и забавен сърдечен ритъм (брадикардия), магнезият трябва да се приема само след консултация с лекар. Някои лекарства водят до ускорено отделяне на магнезий през бъбреците.
16.11. Какво е липса на магнезий / магнезиев дефицит?
Магнезиевият дефицит е електролитно нарушение, което се характеризира с ниско ниво на магнезий в тялото. Дефицитът на магнезий се диагностицира чрез кръвен тест и понякога тест на урина.
Симптомите на магнезиев дефицит могат да включват:
- мускулни крампи или спазми
- умора или слабост
- загуба на апетит
- гадене или повръщане
- нарушения на сърдечния ритъм
- изтръпване или мравучкане
- промени в личността
- гърчове (в тежки случаи)
Дългосрочният дефицит на магнезий може да има неблагоприятни ефекти върху:
- костната плътност
- мозъчната функция
- функцията на нервите и мускулите
- храносмилателната система
Причини за магнезиев дефицит могат да бъдат недостатъчен прием на богати на магнезий храни, медицински състояния, прием на някои лекарства (които могат да нарушат абсорбцията на магнезий или да увеличат отделянето му), консумация на алкохол, напредване на възрастта.
Повече информация може да прочетете по-горе в статията.
16.12. Полезен ли е магнезият за психиката?
Успокояващото и стабилизиращо действие на магнезия върху централната нервна система е научно доказано. Установено е, че магнезият ни прави по-устойчиви на стрес и подобрява психологическото състояние на пациентите по време на терапия с антидепресанти.
16.13. Полезен ли е магнезият за жените?
Има някои специфични начини, по които магнезият може да бъде особено полезен за жените.
Например, установено е, че магнезият помага за намаляване на тежестта на симптомите на предменструалния синдром (ПМС), като промени в настроението, подуване на корема и спазми. Освен това, магнезият е свързан с по-добро качество на съня, което може да бъде особено важно за жени, които изпитват хормонални промени по време на менструалния си цикъл.
Освен това магнезият играе роля в здравето на костите и може да помогне за предотвратяване на остеопороза, която е по-често срещана при жените. Минералът е от съществено значение за здравето на сърцето и проучванията показват, че добавките с магнезий могат да намалят риска от сърдечни заболявания при жените.
И накрая, магнезият може също да помогне за намаляване на стреса и безпокойството, което е често срещано оплакване сред жените. Ето защо е важно жените да се уверят, че получават достатъчно от този основен минерал, за да поддържат оптимално здраве.
Коментари към Магнезиев дефицит (липса на магнезий)
Пенка Трандева
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Здравейте! Бихте могли да приемате хранителни добавки, които съдържат магнезиев глицинат или магнезиев треонат, при които има по-малка вероятност да настъпи диария.
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Катя
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.
Здравейте! Магнезиевият аспартат е магнезиева сол на аспарагиновата киселина и се използва като минерална хранителна добавка. Той показва висока орална бионаличност и разтворимост във вода в сравнение с други магнезиеви соли като магнезиев цитрат, магнезиев карбонат и магнезиев оксид. Приема се с цел предотвратяване или лечение на ниски нива на магнезий в кръвта.
Какво имате предвид под "Магнезиев пентолат"?
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.