
- Какво представлява магнезиевият дефицит?
- Магнезий - ползи за здравето
- Кого може да засегне хипомагнезиемията?
- Причини за липса на магнезий
- Симптоми на липса на магнезий
- Липса на магнезий при бременност
- До какви последствия може да доведе магнезиевият дефицит?
- Как да разберем, че имаме липса на магнезий?
- Лечение на магнезиев дефицит
- Видове магнезий
- Какво е хелатиран магнезий?
- Хранителни добавки с магнезий - странични ефекти
- Колко време се приема магнезий?
- Магнезий и други лекарства
- Дневна доза магнезий
- Често задавани въпроси за магнезий
- Прогноза при магнезиев дефицит
10. Видове магнезий
Магнезиевите добавки се предлагат в различни форми, всяка със свои собствени характеристики и приложения.
Ето някои често срещани видове магнезий:
- Магнезиев цитрат: тази форма е една от най-често използваните в магнезиеви добавки. Съдържа магнезий, свързан с лимонена киселина. Както името подсказва, тази форма на магнезий се съдържа в цитрусовите плодове. Има добра бионаличност, което означава, че се усвоява лесно от организма. Магнезиевият цитрат често се използва заради неговите слабителни ефекти и е полезен при запек. Често се приема перорално под формата на капсула или прах и се използва за попълване на ниски нива на магнезий.
- Магнезиев оксид: представлява магнезий, който е свързан с кислорода. Въпреки че съдържа висок процент елементарен магнезий, магнезиевият оксид има по-ниска бионаличност в сравнение с други форми. Най-често се използва за храносмилателни проблеми като киселини, лошо храносмилане и запек, както и мигрена. Тъй като магнезиевият оксид се абсорбира слабо, не е добър избор за използване за коригиране на магнезиевия дефицит. Тази форма е полезна при облекчаване на стомашно-чревни проблеми, като киселини или запек.
- Магнезиев глицинат: тази форма представлява магнезий, свързан с аминокиселината глицин. Има много висока бионаличност и е по-малко вероятно да предизвика слабителен ефект, което го прави добър вариант за хора с предразположение към стомашен дискомфорт. Магнезиевият глицинат често се препоръчва за насърчаване на релаксацията и подпомагане на съня. Магнезиевият малат се усвоява добре от тялото и може да се използва за повишаване на ниски нива на магнезий в кръвта. Има някои изследвания, които показват, че тази форма на магнезий може да бъде полезна при лечение на депресия.
- Магнезиев малат: при тази форма магнезият е свързан с ябълчена киселина, за която се смята, че повишава усвояването на магнезий, и която участва в производството на енергия в тялото. Може да е полезна за хора със състояния, свързани с умора и мускулни болки.
- Магнезиев сулфат: известен като английска сол, магнезиевият сулфат често се използва във вани поради мускулно отпускащите си свойства. Може да се приема и перорално в определени ситуации. Използва се за лечение на различни състояния, включително запек, недостиг на магнезий и прееклампсия.
- Магнезиев хлорид: тази форма често се среща в магнезиеви продукти за локално приложение, като олио или лосион. Може да се приема и перорално и е известен с високата си степен на усвояване. Често се използва за лечение на ниски нива на магнезий. Някои изследвания показват, че може да е полезен за лечение на симптоми на депресия.
- Магнезиев L-треонат: магнезий, свързан с треонова киселина (вещество, произведено по време на разграждането на витамин С). Смята се, че тази форма има по-добра пропускливост в мозъка (преминава кръвно-мозъчната бариера), което я прави потенциално полезна за когнитивното здраве. Това е по-нова форма на магнезий и често се използва за подпомагане на мозъчната функция. Може да бъде от полза за намаляване на депресията, ефектите от болестта на Алцхаймер и свързаната с възрастта загуба на паметта. Въпреки че са необходими повече изследвания за тази форма на магнезий, тя се усвоява лесно и е установено, че повишава нивата на магнезий в мозъчната тъкан.
- Магнезиев таурат: комбинация от магнезий и аминокиселината таурин. Често се използва за сърдечносъдово здраве и за поддържане на здравословен сърдечен ритъм.
- Магнезиев оротат: тази форма представлява магнезий, свързан с оротова киселина. Може да се използва за поддържане на сърдечносъдовото здраве. Оротовата киселина се изследва за възможна връзка с подобряването на спортното представяне и издръжливост.
- Магнезиев лактат: представлява магнезиевата сол на млечната киселина. Използва се перорално като добавка за ниски нива на магнезий. Усвоява се много добре от организма и е щадящ за храносмилателната система.
- Магнезиев хидрооксид: независимо дали е под формата на таблетки или течна форма, той действа като слабително, като привлича и задържа вода в червата и увеличава движението на червата. Може да се използва и за облекчаване на киселини, лошо храносмилане и разстроен стомах.
Изборът на магнезиева добавка може да зависи от индивидуалните нужди, предпочитания и здравния статус (заболявания и т.н.).
Следва: Какво е хелатиран магнезий?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
Библиография
https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-types
https://www.forbes.com/health/body/magnesium-types/
https://www.health.com/types-of-magnesium-7853312
https://www.medicalnewstoday.com/articles/types-of-magnesium
https://www.prevention.com/health/a46107400/types-of-magnesium/
https://www.goodhousekeeping.com/health/a45521388/types-of-magnesium/
Коментари към Магнезиев дефицит (липса на магнезий)
Пенка Трандева
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Здравейте! Бихте могли да приемате хранителни добавки, които съдържат магнезиев глицинат или магнезиев треонат, при които има по-малка вероятност да настъпи диария.
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Катя
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.
Здравейте! Магнезиевият аспартат е магнезиева сол на аспарагиновата киселина и се използва като минерална хранителна добавка. Той показва висока орална бионаличност и разтворимост във вода в сравнение с други магнезиеви соли като магнезиев цитрат, магнезиев карбонат и магнезиев оксид. Приема се с цел предотвратяване или лечение на ниски нива на магнезий в кръвта.
Какво имате предвид под "Магнезиев пентолат"?
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.