- Какво представлява магнезиевият дефицит?
- Магнезий - ползи за здравето
- Кого може да засегне хипомагнезиемията?
- Причини за липса на магнезий
- Симптоми на липса на магнезий
- Липса на магнезий при бременност
- До какви последствия може да доведе магнезиевият дефицит?
- Как да разберем, че имаме липса на магнезий?
- Лечение на магнезиев дефицит
- Видове магнезий
- Какво е хелатиран магнезий?
- Хранителни добавки с магнезий - странични ефекти
- Колко време се приема магнезий?
- Магнезий и други лекарства
- Дневна доза магнезий
- Често задавани въпроси за магнезий
- Прогноза при магнезиев дефицит
3. Кого може да засегне хипомагнезиемията?
Хипомагнезиемията може да засегне всеки на всяка възраст. Хората с определени здравословни проблеми и в определени ситуации са по-склонни към дефицит на магнезий.
Хипомагнезиемията е най-често срещаното нарушение на магнезиевата хомеостаза, с разпространение до 15% в общата популация. Среща се при:
- 2,5% до 15% от общото население
- 12% до 20% от пациентите в болницата
- 50% до 60% от пациентите в интензивното отделение
- 30% до 80% от хората с разстройство, свързано с употребата на алкохол
- 25% от хората с лошо контролиран диабет
Проучванията за разпространението на хипомагнезиемия в общата популация са оскъдни и проблематични. Въпреки че се съобщава за диапазон между 2,5% и 15% при иначе здрави индивиди, тези проучвания измерват серумните нива на магнезий, което всъщност може да подценява разпространението на магнезиевия дефицит. Серумният магнезий като маркер за дефицит е ненадежден, тъй като повечето магнезий съществува вътреклетъчно: 1% или по-малко присъства в кръвообращението, с 0,3% в серума. Освен това освобождаването на магнезий от костите (≈60% от телесните запаси) може да компенсира намаляването на серумния магнезий, действайки като буфер и регулирайки извънклетъчните концентрации. Измерването на магнезия в червените кръвни клетки отразява по-точно вътреклетъчния статус на магнезий и многобройни проучвания са открили промени в магнезия в червените кръвни клетки при здрави индивиди и при индивиди с диабет, мигрена и астма, които не са доказуеми чрез серумно измерване.
Магнезиевият дефицит е по-чест при жените, отколкото при мъжете. Това може частично да бъде повлияно от факта, че естрогенът стимулира използването на магнезий от тъканите и следователно хормоналните ритми при жените могат да повлияят и модулират магнезиевия статус.
Според Световната здравна организация субклиничните дефицити на магнезий преобладават както в развитите, така и в развиващите се страни.
Абсорбцията на магнезий в стомашно-чревния тракт е приблизително 30%-40% от приема. Усвояването на магнезий се влияе от приема и състоянието на калций и витамин D и се намалява при определени стомашно-чревни състояния като цьолиакия, болест на Crohn и улцерозен колит. В допълнение, екскрецията се увеличава при условия на бъбречна недостатъчност или прекомерен прием на алкохол. Абсорбцията също се инхибира от някои лекарства като инхибитори на протонната помпа и диуретици.
Коментари към Магнезиев дефицит (липса на магнезий)
Пенка Трандева
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Здравейте! Бихте могли да приемате хранителни добавки, които съдържат магнезиев глицинат или магнезиев треонат, при които има по-малка вероятност да настъпи диария.
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Катя
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.
Здравейте! Магнезиевият аспартат е магнезиева сол на аспарагиновата киселина и се използва като минерална хранителна добавка. Той показва висока орална бионаличност и разтворимост във вода в сравнение с други магнезиеви соли като магнезиев цитрат, магнезиев карбонат и магнезиев оксид. Приема се с цел предотвратяване или лечение на ниски нива на магнезий в кръвта.
Какво имате предвид под "Магнезиев пентолат"?
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.