- Какво представлява магнезиевият дефицит?
- Магнезий - ползи за здравето
- Кого може да засегне хипомагнезиемията?
- Причини за липса на магнезий
- Симптоми на липса на магнезий
- Липса на магнезий при бременност
- До какви последствия може да доведе магнезиевият дефицит?
- Как да разберем, че имаме липса на магнезий?
- Лечение на магнезиев дефицит
- Видове магнезий
- Какво е хелатиран магнезий?
- Хранителни добавки с магнезий - странични ефекти
- Колко време се приема магнезий?
- Магнезий и други лекарства
- Дневна доза магнезий
- Често задавани въпроси за магнезий
- Прогноза при магнезиев дефицит
14. Магнезий и други лекарства
Магнезият може да взаимодейства с различни лекарства, потенциално да повлияе на тяхната абсорбция, ефективност или странични ефекти.
Ако се лекувате с някое от следните лекарства, е необходимо да се консултирате с лекаря си преди прием на магнезий поради потенциално взаимодействие:
- Антибиотици - прием на магнезиева добавка може да намали абсорбцията на хинолонови антибиотици (като елвофлоксацин и ципрофлоксацин), тетрациклинови антибиотици (например доксициклин, тетрациклин) и нитрофурантоин. Антибиотиците могат да образуват по-малко разтворими комплекси с магнезия, което потенциално намалява тяхната ефективност. Магнезият трябва да се приема с интервал от поне 2-3 часа от тези лекарства.
- Лекарства при високо кръвно налягане - магнезият може да понижи кръвното налягане. Прием на магнезий с антихипертензивни лекарства може да доведе до твърде ниско кръвно налягане.
- Блокери на калциевите канали - магнезият може да увеличи риска от негативни странични ефекти (като замаяност, гадене и задържане на течности) от блокери на калциевите канали (нифедипин, дилтиазем, верапамил) при бременни жени.
- Лекарства при диабет - магнезиевият хидроксид, често срещан в антиацидите, може да увеличи усвояването на някои лекарства, използвани за контролиране на нивата на кръвната захар (особено глипизид и глибурид). Ако приемате тези лекарства за контрол на кръвната захар, може да се наложи Вашият лекар да коригира дозата.
- Диуретици - бримковите диуретици (като фуроземид и буметанид) и тиазидите (включително хидрохлоротиазид) могат да понижат нивата на магнезий. Поради тази причина лекарите, които предписват диуретици, могат да препоръчат и магнезиеви добавки.
- Бифосфонати - тези лекарства, използвани за лечение на остеопороза, могат да имат намалена абсорбция, когато се приемат с магнезиеви добавки или антиациди. Препоръчва се интервал от поне 2 часа между приема на тези медикаменти и магнезиевия препарат.
- Мускулни релаксанти - при съвместен прием магнезият може да засили ефектите на мускулните релаксанти, потенциално водещи до повишена сънливост или мускулна слабост.
- Дигоксин - ниските нива на магнезий в кръвта могат да увеличат отрицателните ефекти от дигоксин, включително сърцебиене и гадене, и да увеличат риска от дигоксинова токсичност. Освен това дигоксинът може да доведе до загуба на повече магнезий с урината. Лекарят ще следи нивата на магнезий при хора, приемащи дигоксин, за да прецени дали имат нужда от магнезиева добавка.
- Левотироксин - има съобщения за случаи на магнезий съдържащи антиациди, които намаляват ефективността на левотироксин, лекарство, което се приема при понижена функция на щитовидната жлеза.
Следва: Дневна доза магнезий
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
1 от 8
Библиография
https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/magnesium
https://www.webmd.com/drugs/2/drug-25/magnesium-oral/details
Коментари към Магнезиев дефицит (липса на магнезий)
Пенка Трандева
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Здравейте! Бихте могли да приемате хранителни добавки, които съдържат магнезиев глицинат или магнезиев треонат, при които има по-малка вероятност да настъпи диария.
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Катя
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.
Здравейте! Магнезиевият аспартат е магнезиева сол на аспарагиновата киселина и се използва като минерална хранителна добавка. Той показва висока орална бионаличност и разтворимост във вода в сравнение с други магнезиеви соли като магнезиев цитрат, магнезиев карбонат и магнезиев оксид. Приема се с цел предотвратяване или лечение на ниски нива на магнезий в кръвта.
Какво имате предвид под "Магнезиев пентолат"?
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.