- Какво представлява магнезиевият дефицит?
- Магнезий - ползи за здравето
- Кого може да засегне хипомагнезиемията?
- Причини за липса на магнезий
- Симптоми на липса на магнезий
- Липса на магнезий при бременност
- До какви последствия може да доведе магнезиевият дефицит?
- Как да разберем, че имаме липса на магнезий?
- Лечение на магнезиев дефицит
- Видове магнезий
- Какво е хелатиран магнезий?
- Хранителни добавки с магнезий - странични ефекти
- Колко време се приема магнезий?
- Магнезий и други лекарства
- Дневна доза магнезий
- Често задавани въпроси за магнезий
- Прогноза при магнезиев дефицит
5. Симптоми на липса на магнезий
Хипомагнезиемията може да се прояви по много различни начини, но засяга основно нервната система, мускулите и сърцето. Симптомите на нисък магнезий могат да варират и могат да бъдат както физически, така и психически. Възможно е някои хора да не изпитват симптоми (асимптоматични).
Дефицитът на магнезий може да бъде труден за диагностициране. Някои от признаците не се появяват, докато ниските нива на магнезий не станат критични. Симптомите на магнезиев дефицит обикновено са неспецифични, така че медицинските специалисти могат да подозират други състояния.
Ранните симптоми на дефицит на магнезий могат да включват:
- загуба на апетит - обикновено това е първият признак на хипомагнезиемия.
- гадене и повръщане - магнезиевият дефицит може да наруши нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт.
- умора и слабост - чувство на постоянна умора, която не се подобрява с подходяща почивка и качествен сън; както генерализираната умора, така и специфичната мускулна слабост са симптоми на магнезиев дефицит. Ниските нива на магнезий засягат множество процеси в тялото, включително нервната сигнализация и нивата на калий в мускулните клетки, което съответно може да причини умора и слабост. Магнезият участва в производството на аденозин трифосфат (АТФ), основният източник на енергия за тялото. Дефицитът на магнезий може да доведе до намалени нива на енергия.
- мускулни крампи, спазми или потрепвания - магнезият е необходим за нормална мускулна функция, а липсата му може да доведе до мускулни нарушения. Счита се, че мускулните симптоми са причинени от по-голям поток на калций в нервните клетки.
- свръхвъзбудимост - магнезиевият дефицит повишава също възбудимостта на невроните. Магнезият помага за регулиране на потока на калциеви йони в и извън нервните клетки. При ниски нива на минерала тази регулация се нарушава, което води до свръхстимулация на нервните клетки.
- сънливост - според някои изследвания магнезият може да повлияе на циркадните ритми на тялото и регулирането на цикъла сън-бодърстване. Недостигът на магнезий може да наруши тези ритми, което води до сънливост и умора.
- запек - магнезият стимулира мускулите на червата, причинявайки ритмични контракции (перисталтика), които водят до редовна и нормална дефекация. При ниски нива тези мускули могат да се свиват по-бавно или по-малко ефективно, което може да доведе до запек. Магнезият помага за регулиране на водния баланс в тялото. Когато няма достатъчно магнезий, червата могат да абсорбират повече вода от изпражненията, което затруднява отделянето им.
При прогресиране на магнезиевия дефицит е възможно да се появят:
- нарушения на сърдечния ритъм (аритмия) - дефицитът на магнезий може да причини или влоши аритмия, което може да увеличи риска от по-сериозни усложнения, като инсулт или сърдечна недостатъчност.
- усещане за изтръпване или мравучкане - дефицитът на магнезий може да доведе до изтръпване и мравучкане на ръцете, краката и/или лицето поради ролята му в нервната функция и мускулната контракция. Липсата на достатъчно магнезий може да доведе до увреждане на нервите.
- личностови промени - дефицитът на магнезий може да наруши нивата на серотонин, което потенциално води до промени в настроението и личността, да причини депресия и тревожност, липса на емоции, апатия и дори делириум и кома.
- гърчове - магнезиевият дефицитът може дори да причини гърчове или конвулсии при по-тежки случаи. Същият механизъм, който причинява мускулни крампи и спазми, стои и зад този много сериозен признак на магнезиев дефицит.
- ниски нива на калций в кръвта (хипокалцемия) - дефицитът на магнезий може също да причини вторичен дефицит, хипокалциемия или липса на калций
- ниски нива на калий в кръвта (хипокалиемия) - магнезиевият дефицит може индиректно да причини ниски нива на калий, като възпрепятства транспорта на калий в клетките, нарушавайки клетъчния калиев баланс и увреждайки бъбречната функция.
Ниските нива на магнезий също могат да увеличат риска от стрес, депресия и тревожност.
Продължителният дефицит на магнезий може да има неблагоприятно въздействие върху дългосрочното здраве на човек и да увеличи риска от хронични заболявания, включително:
- високо кръвно налягане и сърдечни заболявания
- диабет
- остеопороза
- мигренозно главоболие
Хипомагнезиемията може да причини хипокалциемия, хипокалиемия и сърдечни и неврологични прояви.
Проучвания показват, че дефицитът на магнезий може да повиши кръвното налягане и да насърчи високото кръвно налягане, което е силен рисков фактор за сърдечни заболявания.
Магнезиевият дефицит е рисков фактор също и за остеопороза. Недостигът може директно да отслаби костите, но също така понижава кръвните нива на калций, основният градивен елемент на костите.
Коментари към Магнезиев дефицит (липса на магнезий)
Пенка Трандева
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Здравейте! Бихте могли да приемате хранителни добавки, които съдържат магнезиев глицинат или магнезиев треонат, при които има по-малка вероятност да настъпи диария.
Може да посочите какъв магнезий да се приема за профилактика!
Катя
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.
Здравейте! Магнезиевият аспартат е магнезиева сол на аспарагиновата киселина и се използва като минерална хранителна добавка. Той показва висока орална бионаличност и разтворимост във вода в сравнение с други магнезиеви соли като магнезиев цитрат, магнезиев карбонат и магнезиев оксид. Приема се с цел предотвратяване или лечение на ниски нива на магнезий в кръвта.
Какво имате предвид под "Магнезиев пентолат"?
Здравейте. Бихте ли написали също и за ( Магнезиев пентолат и магнезиев аспарат ) с какво се отличават от останалите.