- Какво представлява високото кръвно налягане?
- Измерване и регистриране на кръвното налягане
- При какви стойности е високо кръвното?
- Какво представлява сърдечно-съдовият риск?
- Честота и разпространение на високото кръвно налягане
- Високо кръвно при различни групи
- Какви са симптомите при високо кръвно налягане?
- Причини и фактори за поява на високо кръвно налягане
- Вторични причини за развитие на високо кръвно налягане
- Инструментални методи на изследване при високо кръвно налягане
- Какви са уврежданията върху отделните органи от високо кръвно?
- Спешни състояния при високо кръвно
- Нефармакологично лечение на високото кръвно налягане
- Медикаментозно лечение при високо кръвно
- Причини за неадекватен отговор към антихипертензивната терапия
- Хомеопатично лечение при високо кръвно
- Превенция на високо кръвно
7. Какви са симптомите при високо кръвно налягане?
Високото кръвно обикновено протича безсимптомно, пациентите се чувстват добре и често дори не подозират за подлежащия проблем.
Единствено с помощта на редовни профилактични измервания на кръвното налягане може да се открие хипертонията в ранен стадий. В масовия случай заболяването се открива в по-напреднал етап, както и при появата на някои от свързаните с него усложнения.
7.1. Симптоми при хипертония
Хипертонията често е наричана тих убиец, като определението я характеризира изключително точно. Много рядко са налице начални симптоми при високо кръвно, като при поява на симптоми заболяването обикновено е напреднало, а в някои случаи може да се дебютира с най-тежките си усложнения, а именно инсулт и инфаркт.
При липса на профилактични изследвания и измерване на кръвното налягане пациентите няма как да разберат, че страдат от високо кръвно, като в много от случаите дори и умерените и тежките форми на хипертония не водят до ясно проявени симптоми, а само до неспецифични признаци, които често се отдават на нещо друго (преумора, недоспиване, промени във времето).
В масовия случай пациентите съобщават, че се чувстват добре, като с времето се наблюдава тенденция към повишение на кръвното, но привикване на организма към тези завишени стойности и поява на неспецифични симптоми само след провокация (грешки в диетата, стрес, физическо натоварване).
В случаите, когато са налице симптоми, то те обикновено настъпват след провокиращ момент, като например стрес и преумора, злоупотреба със сол и бързи въглехидрати (пица, сладкиши, газирани напитки), при излагане на ниски температури и могат да включват:
- главоболие: главоболието е сред най-разпознаваемите симптоми при вариации в кръвното, като при хипертония то е пулсиращо, болката се усеща в тила под формата на стягане. Характерна е проява в определено време от деня или след провокация
- задух при физическо натоварване: появата на задух при банални и леки натоварвания е сред първите признаци, често оставащи неразпознати от пациентите
- сърцебиене: при леко или значително остро повишение на кръвното налягане е възможна поява на сърцебиене, като сърдечната честота може да е повишена или нормална
- замайване: замайване и световъртеж, особено с пристъпен характер и след провокация (физическо натоварване, прекомерна консумация на сол или въглехидрати), е характерен, но неспецифичен белег за високо кръвно
- кървене от носа: кръвотечението от носа обикновено се асоциира с остро и значително повишение на стойностите на кръвното налягане, като може да настъпи спонтанно или след провокация (например при напъване, издухване на носа)
- други симптоми: възможни са още шум или пищене в ушите, замъгляване на зрението, стягане и тежест в гърдите, раздразнителност, зачервяване на лицето (флъш)
7.2. Симптоми при хипертонична криза
При хипертонична криза много от пациентите усещат широк спектър от прояви, дължащи се в резултат на рязкото, остро и в някои случаи значително повишение на кръвното налягане. Хипертонична криза е налице при покачване на систолното налягане над 180 mmHg или покачване на диастолното налягане над 120 mmHg.
При хипертонична криза често са налице болки и стягане в областта на гърдите, пулсиращо, силно, непоносимо главоболие (обикновено в тилната област), задух, световъртеж, замайване, зрителни нарушения, кървене от носа, сънливост, гърч, загуба на съзнание и други.
При наличие на други подлежащи заболявания, както и при данни за органна увреда в резултат от хипертензивната криза, е възможно наличие на множество други симптоми.
Хипертоничната криза е едно от спешните състояния в медицина и изисква спешна медицинска намеса за овладяване на проявите, намаляване риска от усложнения и стабилизиране на пациентите.
Коментари към Високо кръвно
Явор
Добър ден екип Framar . Бих искал да Ви задам един въпрос ? Мъж .36г. Когато извършвам дадена дейност,макар и да не изисква толкова голямо осърдие , след измерване на кръвното стойностите са 150 / 95 ! След кратка почивка , седнал измервам отново кръвното налягане и вече спада на 136 / 85 . Трябва ли да се счита за хипертония ако до 30-тина мин. високото кръвно спадне само до стойности на 135/85 ? Благодаря предварително .
Здравейте! Поставянето на диагноза "артериална хипертония" изисква измервания на кръвното налягане няколко пъти в различни дни в лекарския кабинет или вкъщи по време на покой или почивка след физическо усилие. Ако имате притеснения, се консултирайте с кардиолог.
Добър ден екип Framar . Бих искал да Ви задам един въпрос ? Мъж .36г. Когато извършвам дадена дейност,макар и да не изисква толкова голямо осърдие , след измерване на кръвното стойностите са 150 / 95 ! След кратка почивка , седнал измервам отново кръвното налягане и вече спада на 136 / 85 . Трябва ли да се счита за хипертония ако до 30-тина мин. високото кръвно спадне само до стойности на 135/85 ? Благодаря предварително .