- Какво представлява високото кръвно налягане?
- Измерване и регистриране на кръвното налягане
- При какви стойности е високо кръвното?
- Какво представлява сърдечно-съдовият риск?
- Честота и разпространение на високото кръвно налягане
- Високо кръвно при различни групи
- Какви са симптомите при високо кръвно налягане?
- Причини и фактори за поява на високо кръвно налягане
- Вторични причини за развитие на високо кръвно налягане
- Инструментални методи на изследване при високо кръвно налягане
- Какви са уврежданията върху отделните органи от високо кръвно?
- Спешни състояния при високо кръвно
- Нефармакологично лечение на високото кръвно налягане
- Медикаментозно лечение при високо кръвно
- Причини за неадекватен отговор към антихипертензивната терапия
- Хомеопатично лечение при високо кръвно
- Превенция на високо кръвно
17. Превенция на високо кръвно
Най-доброто лечение е своевременната профилактика, независимо дали се касае за превенция на високото кръвно или на други заболявания. При липсата на симптоми малко хора се замислят за болестите като цяло, като мерки обикновено се предприемат при вече поставена диагноза.
При лица с фамилна обремененост (един или повече близки роднини с хипертония), наднормено тегло, с налични подлежащи заболявания, които могат да провокират промени в кръвното налягане, както и лица с множество рискови за хипертония фактори е особено препоръчително ранното предприемане на необходимите мерки за превенция на болестта. Целта е забавяне изявата на болестта, забавяне на нейната прогресия, намаляване на тежестта и редуциране риска от усложнения.
17.1. Поддържане на здравословно тегло
През последните две десетилетия честотата на затлъстяването в световен мащаб показва тревожна тенденция към прогресивно и стабилно нарастване. Редица специалисти откриват тясна връзка между епидемията от затлъстяване и повишаване на честотата на социалнозначими заболявания, каквито са хипертония и диабет.
Поддържането на оптимално за възрастта и състоянието тегло е една от първите стъпки, които всеки човек може да предприеме за подобряване на своето здравословно състояние и в частност за намаляване риска от поява на хипертония.
17.2. Редовна физическа активност
Високата честота на затлъстяването, метаболитния синдром, хипертонията и захарния диабет се дължи до голяма степен на типичния за съвременния човек заседнал начин на живот. Работа в седнало положение, използване на превозни средства до близки дистанции, модернизиране на домакинството са част от причините за масовото обездвижване.
Многобройни проучвания в областта показват изключително благоприятни ефекти за организма като цяло при практикуване на спорт (независимо дали се касае за джогинг, плуване, аеробика, тенис, футбол или продължителни разходки) поне четири пъти седмично за около един час. Плавното покачване на степента на тренировки оказва кардиопротективен ефект, подпомага загубата на излишното тегло, подобрява издръжливостта, тонуса и самочувствието.
17.3. Здравословен хранителен режим
Балансираното, пълноценно и здравословно хранене е в основата на поддържането на добро състояние на целия организъм и представлява своевременна профилактика не само срещу високо кръвно, но и срещу редица метаболитни, храносмилателни, ендокринни и други заболявания.
Препоръчва се силно ограничаване консумацията на преработени и консервирани храни, пържени и мазни храни, сладкарски изделия, тестени продукти, газирани и енергийни напитки, алкохол и повишаване консумацията на пресни плодове и зеленчуци, ядки, пълнозърнести храни, мляко и млечни продукти, яйца, бяло месо, риба. Включването на полезни мазнини, като авокадо, зехтин, маслини, риба и други доказано оказва кардиопротективен ефект.
17.4. Намаляване на приема на сол
Прекомерната консумация на сол е сред доказаните фактори, повлияващи върху стойностите на кръвното налягане, съдействащи за допълнителна водна задръжка, обемно натоварване и затрудняване дейността на отделителната система. Ограничаването приема на готварска сол води до бързи и осезаеми резултати.
Важно е да се има предвид не само солта, която се добавя при приготвяне на домашните ястия или се добавя за подобряване на вкуса, но същи и солта от скрити източници, като хляб и тестени изделия, някои сладкиши, готови храни, консервирани продукти.
Ограничаването на готварската сол и повишаването приема на течности (вода, чай) води до улесняване на отделителната функция и отстраняване на излишните течности от организма.
17.5. Отказване на тютюнопушенето
Тютюнопушенето, включително и пасивното тютюнопушене (излагане на цигарен дим), има многобройни и неблагоприятни ефекти върху организма и в частност върху сърдечно-съдовата система, повишавайки доказано риска от атеросклероза, хипертония и инфаркт на миокарда.
Отказът от вредния навик се асоциира с множество ползи за тялото в дългосрочен план, като се редуцира значително рискът от поява на белодробни увреждания (хронична обструктивна белодробна болест, белодробен карцином), съдови и сърдечни увреждания и усложнения.
17.6. Ограничаване на консумацията на алкохол
Системната консумация на алкохол и особено злоупотребата с алкохол се асоциират с повишен риск от сърдечно-съдови, метаболитни и чернодробни увреждания. Преустановяването на приема и/или инцидентна консумация на минимални количества доказано водят до подобряване на здравословното състояние като цяло.
Алкохолът има хипотензивно краткосрочно действие, но при злоупотреба, както и при алкохолна зависимост, води до повишаване на кръвното налягане. В допълнение консумацията на алкохол повишава риска от възникването на тежки усложнения, свързани с подлежаща, недиагностицирана хипертония.
17.7. Ограничаване на прием на кофеин
Липса единодушие между отделните специалисти относно ролята на кофеина и връзката му с артериалната хипертония. При лица, които редовно консумират кофеин-съдържащи напитки ефектите върху кръвното налягане са слаби, пренебрежими, но при лица, които рядко консумират съответните напитки е възможно значително повишение.
Не е необходим отказ от любимото сутрешно кафе, при положение, че употребата е в умерени граници и се имат предвид допълнителните, скрити източници на кофеин, каквито са някои видове шоколад и сладкиши, газирани и енергийни напитки, някои видове чай.
17.8. Намаляване на стреса
Съвременният начин на живот предполага излагане на редица стресови въздействия, като особено опасни са тези с хроничен характер. Стресът е отговорен за отключването на редица заболявания с различна етиология, включително и хипертония, както и ускоряване на тяхната прогресия и затрудняване на терапията.
Това особено много повишава необходимостта от откриването на индивидуални мерки за справяне със стреса, разтоварване на психическото напрежение и умора. Понякога дълга разходка в парка, среща с близък приятел или практикуване на любимо хоби (риболов, градинарство, плетене, шиене на гоблени и други) може да изиграе роля на така необходимия отдушник за стреса.
17.9. Достатъчно сън
Дългосрочното лишаване от сън е свързано с повишаване на кръвното налягане и повишен риск от развитие на хипертония. Нарушенията на съня могат да са свързани с професионалната ангажираност, подлежащи заболявания (сънна апнея, депресия, тревожност, заболявания на щитовидната жлеза), прием на някои лекарства.
Отстраняването на пречките и осигуряването на пълноценен и качествен сън позволява рестартиране на организма и се грижи за добрия тонус, самочувствие и висок имунитет.
17.10. Прием на определени хранителни вещества
Включването в ежедневното меню на определени хранителни продукти или при необходимост прием на допълнителни хранителни добавки (само след консултация с лекуващия лекар и/или доказване на дефицит със съответните изследвания) може да подпомогне превенцията на високото кръвно.
Препоръчват се:
- храни, които понижават кръвното налягане: повишаване консумацията на някои храни, като например целина, чесън, лук, червено цвекло, банани, портокалов сок, лимони, риба, кисело мляко, ядки (особено бадеми и орехи) може да профилактира появата на хипертонията
- допълнителен прием на добавки: при невъзможност за доставяне на необходимите минерали и витамини чрез храната, по естествен път, може да се обмисли назначаване на допълнителен прием. Това следва да се осъществи след консултация със специалист, а по негова преценка и след извършване на съответните изследвания. Самоволният прием на добавки, независимо че се касае за витамини и минерали, може да окаже повече вреди, отколкото ползи. При нужда може да се наложи допълнителен прием на калий, калций, магнезий, омега-3 мастни киселини, витамин Д, витамин С и други
- Ограничаване приема на кофеин
- Здравословен хранителен режим
- Хигиена на съня
- Здравословно тегло
- Диета с ниско съдържание на сол
- Физическа активност
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Намаляване на приема на алкохол
- Намаляване на стреса
- Необходим ли Ви е допълнителен прием на витамини?
Коментари към Високо кръвно
Явор
Добър ден екип Framar . Бих искал да Ви задам един въпрос ? Мъж .36г. Когато извършвам дадена дейност,макар и да не изисква толкова голямо осърдие , след измерване на кръвното стойностите са 150 / 95 ! След кратка почивка , седнал измервам отново кръвното налягане и вече спада на 136 / 85 . Трябва ли да се счита за хипертония ако до 30-тина мин. високото кръвно спадне само до стойности на 135/85 ? Благодаря предварително .
Здравейте! Поставянето на диагноза "артериална хипертония" изисква измервания на кръвното налягане няколко пъти в различни дни в лекарския кабинет или вкъщи по време на покой или почивка след физическо усилие. Ако имате притеснения, се консултирайте с кардиолог.
Добър ден екип Framar . Бих искал да Ви задам един въпрос ? Мъж .36г. Когато извършвам дадена дейност,макар и да не изисква толкова голямо осърдие , след измерване на кръвното стойностите са 150 / 95 ! След кратка почивка , седнал измервам отново кръвното налягане и вече спада на 136 / 85 . Трябва ли да се счита за хипертония ако до 30-тина мин. високото кръвно спадне само до стойности на 135/85 ? Благодаря предварително .