Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Високо кръвно Нефармакологично лечение на високото кръвно налягане
Високо кръвно
Автор: д-р Сашко ЖежовскиРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Високо кръвно
  1. Какво представлява високото кръвно налягане?
  2. Измерване и регистриране на кръвното налягане
  3. При какви стойности е високо кръвното?
  4. Какво представлява сърдечно-съдовият риск?
  5. Честота и разпространение на високото кръвно налягане
  6. Високо кръвно при различни групи
  7. Какви са симптомите при високо кръвно налягане?
  8. Причини и фактори за поява на високо кръвно налягане
  9. Вторични причини за развитие на високо кръвно налягане
  10. Инструментални методи на изследване при високо кръвно налягане
  11. Какви са уврежданията върху отделните органи от високо кръвно?
  12. Спешни състояния при високо кръвно
  13. Нефармакологично лечение на високото кръвно налягане
  14. Медикаментозно лечение при високо кръвно
  15. Причини за неадекватен отговор към антихипертензивната терапия
  16. Хомеопатично лечение при високо кръвно
  17. Превенция на високо кръвно

13. Нефармакологично лечение на високото кръвно налягане

В зависимост от тежестта на протичане и степента на хипертонията се изготвя индивидуален терапевтичен план при всеки пациент. Често при леките форми, както и при прехипертония, нормализиране на кръвното налягане може да бъде постигнато само с помощта на нефармакологични методи, включващи най-общо ограничаване на добре известните рискови фактори, като наднормено тегло, заседнал начин на живот, прекомерна консумация на готварска сол, злоупотреба с алкохол.

При умерените и тежките форми на хипертония тези нефармакологични методи се прилагат успоредно с медикаментозната терапия, тъй като самостоятелното им действие би било крайно недостатъчно за повлияване на напреднала хипертония.

13.1. Намаляване на телесното тегло

Намаляване на телесното тегло

Съществува тясна връзка между повишеното телесно тегло и хипертонията, като многобройни проучвания в областта през последните десет години показват значително намаление на кръвното налягане при редуциране на теглото и огромното значение на нормализирането на теглото за поддържане на стабилни нивата на кръвното налягане.

Липсва единодушие със средно колко спада кръвното при редуциране на теглото, като редица проучвания съобщават за усреднени стойности от порядъка на 1,6 mmHg за систолното налягане и 1,3 mmHg за диастолното налягане при сваляне на един килограм тегло. Други проучвания показват спад на кръвното налягане средно с 3 mmHg при редукция на теглото с 4 до 8 процента.

Независимо с колко точно спада кръвното налягане е доказана благоприятна полза от редуцирането на теглото, като при лица с наднормено тегло 5 до 10 процента редукция на теглото дава видими резултати, а при лица със затлъстяване е необходима редукция с 10 до 15 процента.

Въздействие върху крайните резултати и скоростта на поява на видимо подобрение оказват типът на затлъстяването, използваните методи за редукция на теглото, наличието на други рискови фактори, както и тежестта на хипертонията.

13.2. Понижена консумация на сол

Понижена консумация на сол

Много хора не подозират за добавените количества готварска сол в редица продукти, като консервирани храни, пакетирани храни, сладкиши, солети, хляб и други.

При консумация на храна, приготвяна само в домашни условия може да се постигне значителна редукция на консумацията на сол.

При лица, при които се наблюдава влошаване на състоянието след злоупотреба с готварска сол и се предполага връзка на появата на хипертонията във връзка с особеностите в храненето, ограничаването на приема на готварска сол води до подобряване на състоянието, стабилизиране на нивата и улеснява медикаментозното и немедикаментозното лечение.

13.3. Повишена физическа активност

Повишена физическа активност

Редовната физическа активност съдейства за понижаване и стабилизиране на кръвното налягане, улеснява редукцията на излишните килограми, поддържа тонуса, подобрява психичното и емоционално състояние, повишава имунната защита, поради което се препоръчва при всички пациенти.

Необходимо е съобразяване с възрастта и общото състояние на болния, като се препоръчва регулярна двигателна активност поне 4 пъти седмично в продължение на 30 до 60 минути. При по-млади и активни пациенти се препоръчва практикуване на любим спорт, колоездене, плуване, леки аеробни упражнения, докато при лица в напреднала възраст добри резултати могат да се постигнат и с ходене.

Проучвания в областта показват кръвно налягане средно с 5 mmHg по-ниско при активно спортуващи, диагностицирани с хипертония, в сравнение с тези, които не спортуват, но резултатите са осреднени и са възможни големи вариации. Комбинирането на увеличената физическа активност с другите нефармакологични методи за лечение води до увеличаване на крайния ефект.

13.4. Промени в хранителния режим

Промени в хранителния режим

Балансираното и здравословно хранене са една от ключовите промени, които всеки пациент с прехипертония или диагностициран с високо кръвно следва да предприеме възможно най-скоро. Промяната в храненето се отразява както в краткосрочен план (понижаване на кръвното, редукция на тегло), така и в дългосрочен (повишен имунитет и устойчивост на организма).

Значението на промените в храненето при високо кръвно налягане е потвърдено след проучването DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Хранителният режим, прилаган в това проучване, е богат на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, нискомаслени млечни продукти, полезни животински или растителни мазнини, като съдържанието на сол и общата калорийност са постоянни. Самата диета се нарича DASH диета.

Този хранителен режим е специално разработен за пациенти с хипертония, но помага също и за редукция на теглото, подобряване на липидния профил, намаляване риска от атеросклероза, намаляване риска от възникване на свързаните с високо кръвно усложнения от различно естество.

Диетата DASH показва множество сходства с известната средиземноморска диета, като едни от основните правила включват прием на достатъчно течности, ограничаване на готварската сол, избягване приема на газирани и алкохолни напитки, ограничаване на сладкарските изделия. Малки порции, общ калориен внос от около две хиляди килокалории, петкратен хранителен режим, приготвяне на храната в домашни условия и наслаждаване на всяка хапка са в основата на режима.

Допълнително, включването на някои храни в ежедневното меню, може да съдейства за намаляване на кръвното налягане, като с потенциални подобни свойства са чесън, целина, червено цвекло, обезмаслено мляко, ядки, риба, черен шоколад и други.

13.5. Ограничен прием на алкохол

Ограничен прием на алкохол

Системната консумация и злоупотреба с алкохол оказва неблагоприятни ефекти върху целия организъм, включително и по отношение на кръвното налягане. От една страна сам по себе си алкохолът води до повишение на кръвното и успоредно с това увреждане на редица други органи и системи.

От друга страна консумацията на алкохол при лица, приемащи лекарства, независимо от тяхното естество увеличава риска от появата на нежелани лекарствени взаимодействия и токсични реакции.

Ограничаването или пълното преустановяване приема на алкохол води до изключително благоприятни ефекти в дългосрочен план.

Следва: Медикаментозно лечение при високо кръвно
Страници: 1112131415...23
4.0/5 79 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Високо кръвно налягане Стойности на нормално кръвно налягане Класификацията на хипертонията според СЗО Високо кръвно налягане > 140 / 90 mmHg Стойности на ниско, нормално и високо кръвно налягане Възможни симптоми при високо кръвно налягане Усложнения при високо кръвно н
1 от 8
Високо кръвно наляганеСтойности на нормално кръвно наляганеКласификацията на хипертонията според СЗОВисоко кръвно налягане > 140 / 90 mmHgСтойности на ниско, нормално и високо кръвно наляганеВъзможни симптоми при високо кръвно наляганеУсложнения при високо кръвно нУсложнения при високо кръвно н

Коментари към Високо кръвно

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 30 March 2021 в 14:39

    Явор

    Добър ден екип Framar . Бих искал да Ви задам един въпрос ? Мъж .36г. Когато извършвам дадена дейност,макар и да не изисква толкова голямо осърдие , след измерване на кръвното стойностите са 150 / 95 ! След кратка почивка , седнал измервам отново кръвното налягане и вече спада на 136 / 85 . Трябва ли да се счита за хипертония ако до 30-тина мин. високото кръвно спадне само до стойности на 135/85 ? Благодаря предварително .

    Здравейте! Поставянето на диагноза "артериална хипертония" изисква измервания на кръвното налягане няколко пъти в различни дни в лекарския кабинет или вкъщи по време на покой или почивка след физическо усилие. Ако имате притеснения, се консултирайте с кардиолог.

  2. Явор 
    на 28 March 2021 в 10:42

    Добър ден екип Framar . Бих искал да Ви задам един въпрос ? Мъж .36г. Когато извършвам дадена дейност,макар и да не изисква толкова голямо осърдие , след измерване на кръвното стойностите са 150 / 95 ! След кратка почивка , седнал измервам отново кръвното налягане и вече спада на 136 / 85 . Трябва ли да се счита за хипертония ако до 30-тина мин. високото кръвно спадне само до стойности на 135/85 ? Благодаря предварително .

За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 11 ное 2011г.
прочетена: 1012282 пъти
Още за Високо кръвно
  • Новини за високо кръвно
  • Статии за високо кръвно
  • Алтернативната медицина при високо кръвно налягане
  • Интервюта за високо кръвно налягане
  • Научни публикации за високо кръвно
  • Високо кръвно налягане в МКБ-10
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival