- Какво представлява високото кръвно налягане?
- Измерване и регистриране на кръвното налягане
- При какви стойности е високо кръвното?
- Какво представлява сърдечно-съдовият риск?
- Честота и разпространение на високото кръвно налягане
- Високо кръвно при различни групи
- Какви са симптомите при високо кръвно налягане?
- Причини и фактори за поява на високо кръвно налягане
- Вторични причини за развитие на високо кръвно налягане
- Инструментални методи на изследване при високо кръвно налягане
- Какви са уврежданията върху отделните органи от високо кръвно?
- Спешни състояния при високо кръвно
- Нефармакологично лечение на високото кръвно налягане
- Медикаментозно лечение при високо кръвно
- Причини за неадекватен отговор към антихипертензивната терапия
- Хомеопатично лечение при високо кръвно
- Превенция на високо кръвно
8. Причини и фактори за поява на високо кръвно налягане
Различават се две основни форми на хипертония в зависимост от причините и факторите, водещи до поява и прогресия на болестта.
При първичната, наричана още есенциална хипертония, точните причини за поява не са ясни, но влияние оказват многобройни фактори, като фамилност, нездравословно хранене и заседнал начин на живот, стрес. Вторичната хипертония се развива в резултат на друго подлежащо заболяване, най-често засягащо отделителната или ендокринната система или в резултат от прием на определени лекарства.
В общата популация честотата на есенциалната хипертония достига около 90 процента, докато вторична хипертония се описва само при около 10 процента.
8.1. Повишен прием на сол
Повишението на обема на циркулиращата кръв е в пряка връзка с увеличения внос на натриев хлорид при повишената консумация на сол. Установено е, че при хора, които приемат по-големи количества сол, кръвното налягане е по-високо. Прекомерният прием на готварска сол води до задръжка на вода в кръвоносните съдове, но също и извън тях.
Ограничаването на приема на готварска сол е сред първите стъпки в промените в хранителния режим, които доказано водят до намаляване на кръвното налягане при леките форми и подобряване на ефективността от назначената терапия при умерените и тежките форми.
8.2. Намалена физическа активност
Физическата активност намалява симпатикусовия тонус и периферното съдово съпротивление, увеличава натриурезата и притежава благоприятен ефект върху липидния профил. Регулярната двигателна активност намалява повишеното кръвно налягане, подобрява инсулиновата чувствителност, спомага за борба с излишното тегло.
Хората, които са с намалена физическа активност, са с 50 процента по-висок риск от поява на високо кръвно налягане в сравнение с тези, които активно спортуват. Изотоничната физическа активност, като ходене пеша, плуване, бягане, каране на колело и други, спомага за редукция на кръвното при хора с хипертония.
Редовната физическа активност, съчетана с някои малки промени в храненето и начина на живот, може да подобри стойностите на кръвното налягане при пациентите с прехипертония и леки форми на болестта, докато при лицата с умерена и тежка хипертония подобрява ефективността от приложеното лечение, намалява необходимост от комбинирана терапия.
8.3. Затлъстяване
Наднорменото тегло и затлъстяването показват изключително висока честота в световен мащаб, като доказано се асоциира с повишен риск от развитие на социалнозначими заболявания като хипертония, диабет, някои видове рак.
Наднорменото тегло повишава петкратно риска от високо кръвно.
Мастната тъкан в коремната област води до синтезата на вещества, провокиращи хронично възпаление, инсулинова резистентност, повишение на кръвната захар, високо кръвно налягане.
За наличието на затлъстяване се съди по някои маркери:
- според индекса на телесна маса: при лица с нормално тегло индексът на телесна маса е от порядъка на 19 до 25 единици, резултати между 25 и 30 говорят за наднормено тегло, докато нива над 30 се категоризират като затлъстяване, като колкото по-високи са стойностите, толкова по-значимо е затлъстяването
- според обиколката на талията: обиколката на талията не трябва да надхвърля 94 сантиметра при мъжете и 80 сантиметра при жените, като по-високите стойности насочват към натрупване на мазнини в коремната област и съответно повишават сърдечно-съдовия риск. Обиколка на талията при мъжете над 102 сантиметра и над 92 сантиметра при жените говори за значително повишен риск от заболявания на сърдечно-съдовата система (инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт). Установено е, че с нарастването на обиколката на талията се увеличава и кръвното налягане
- според съотношението талия/ханш: измерване на съотношението талия/ханш дава представа за разпределението на телесните мазнини. Нормално съотношението талия/ханш трябва да е по-малко от 1,0 за мъжете и от 0,85 за жените
В случай, че теглото е основният рисков фактор за есенциална хипертония, то при редуцирането му и достигането на оптимални за възрастта стойности, се наблюдава и плавно понижение на кръвното налягане. Загубата дори само на пет процента от телесното тегло води до промяна в стойностите на кръвното налягане.
8.4. Стрес
Стресът е сред съвременните рискови фактори за развитие на широк кръг от заболявания, включително и артериална хипертония. При оценка на риска е необходимо съблюдаване на продължителността и давността на излагане на стрес, наличието на допълнителни рискови фактори и фамилна обремененост.
Острият емоционален стрес може да причини повишаване на кръвното налягане поради рязко увеличаване на серумния адреналин, норадреналин. Продължителният стрес е причина за трайно повишаване на кръвното налягане в резултат от активиране на сложни и комплексни механизми.
Мерките за редуциране на стреса и преумората следва да са сред първите, успоредно с промени в храненето, ограничаване на солта и редукция на теглото.
8.5. Генетични фактори
Ролята на генетичните фактори или наследствеността за поява на високо кръвно налягане е доказана във времето с многобройни и мащабни проучвания.
Наследствеността, изразена в проценти като фактор, отговорен за поява на високо кръвно налягане, е между 50 и 60 процента.
Рискът за поява на високо кръвно при лицата с роднини по първа линия с хипертония е четири пъти по-висок в сравнение с общата популация.
Сред генетичните фактори, предразполагащи към хипертония, се включват повишена активност на симпатико-адреналната система, повишена активност на системата ренин-ангиотензин-алдостерон в съдовете, мозъка и сърцето, вродена ендотелна дисфункция, понижен синтез и секреция на натриуретичен пептид и други.
По-големият брой родственици с хипертония увеличава значимо риска от нейната изява. Допълнително с напредване на възрастта вероятността се увеличава, като при чернокожите се описва четирикратно по-висок риск.
Повишаването на артериалното кръвно налягане не се дължи само на действието на генетичните фактори, но и на взаимодействието им с факторите от околната среда.
8.6. Причини за възникване на вторична (симптоматична) хипертония
Причините за възникване на вторична (симптоматична) хипертония са многобройни и разнообразни.
При наличие на известно подлежащо заболяване се препоръчва често проследяване на нивата на кръвното налягане и предприемане на необходимите мерки при повишаването му.
Сред по-честите причини за вторична хипертония се включват:
- болести на отделителната система: бъбречнопаренхимни (гломерулонефрит, диабетна нефропатия, хронични интерстициални нефрити), бъбречносъдови (стеноза на ренална артерия, сегментна или полиартериална стеноза, съдови аневризми, инфаркт на бъбрека), бъбречна поликистоза, бъбречни тумори, хипо- и дисплазия на бъбреците)
- ендокринни заболявания: адреномедуларни форми (феохромоцитом), адренокортикални форми (първичен хипералдостеронизъм, синдром на Къшинг), болести на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм), първичен хиперпаратиреоидизъм
- други заболявания: коарктация на аортата, аортна клапна инсуфициенция, аортна подклапна стеноза, заболявания на централната нервна система
- екзогенни причини: медикаментозно обусловена хипертония (прием на перорални контрацептиви, естрогени, стероиди, циклоспорин, еритропоетин, МАО-инхибитори), при интоксикация с екзогенни нокси (талий, олово, въглероден окис, кадмий)
Коментари към Високо кръвно
Явор
Добър ден екип Framar . Бих искал да Ви задам един въпрос ? Мъж .36г. Когато извършвам дадена дейност,макар и да не изисква толкова голямо осърдие , след измерване на кръвното стойностите са 150 / 95 ! След кратка почивка , седнал измервам отново кръвното налягане и вече спада на 136 / 85 . Трябва ли да се счита за хипертония ако до 30-тина мин. високото кръвно спадне само до стойности на 135/85 ? Благодаря предварително .
Здравейте! Поставянето на диагноза "артериална хипертония" изисква измервания на кръвното налягане няколко пъти в различни дни в лекарския кабинет или вкъщи по време на покой или почивка след физическо усилие. Ако имате притеснения, се консултирайте с кардиолог.
Добър ден екип Framar . Бих искал да Ви задам един въпрос ? Мъж .36г. Когато извършвам дадена дейност,макар и да не изисква толкова голямо осърдие , след измерване на кръвното стойностите са 150 / 95 ! След кратка почивка , седнал измервам отново кръвното налягане и вече спада на 136 / 85 . Трябва ли да се счита за хипертония ако до 30-тина мин. високото кръвно спадне само до стойности на 135/85 ? Благодаря предварително .