Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Варицела Кои заболявания могат да наподобяват варицела?
Варицела
Автор: д-р Мария Генова ГеоргиеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Варицела
  1. Какво представлява варицелата?
  2. Как можем да се заразим?
  3. Колко трае инкубационният период?
  4. Кой боледува?
  5. Кои са рисковите фактори за тежко протичане и каква е смъртността?
  6. Какви са рисковете за плода при варицела през бременността?
  7. Какви са симптомите и признаците при варицела?
  8. Какви са усложненията?
  9. Как се поставя диагнозата?
  10. Кои заболявания могат да наподобяват варицела?
  11. Кога се налага болният да потърси болнична помощ?
  12. Какво лечение се прилага?
  13. Натурални средства
  14. Полезни съвети при варицела
  15. Каква е прогнозата?
  16. Как можем да се предпазим от заразяване?

10. Кои заболявания могат да наподобяват варицела?

Редица заболявания с различна етиология могат клинично да имитират характерните за варицела прояви, като в съображение влизат особено тези болести, при които е налице идентичен на варицелния обрив по кожата.

Диференцирането им и потвърждаването на диагнозата лещенка е от съществено значение за последващото изготвяне на индивидуален терапевтичен план.

10.1. Дисеминирана инфекция с Херпес Симплекс вирус

Дисеминирана инфекция с Херпес Симплекс вирус

Инфекцията с херпес симплекс вируса е най-честата, повсеместно разпространена вирусна инфекция, която има широк спектър на клинична изява, варираща от локализиран везикулозен (мехурчест) обрив до дисеминирана (разпространена) системна инфекция.

Над две трети от инфекциите протичат безсимптомно или с леко изявени клинични признаци като херпетиформен гингивостоматит (със засягане на венците и устната кухина), фаринготонзилит (засягане на гълтача и сливиците), генитален херпес, лабиален (на устните) херпес.

В редки случаи инфекцията може да протече дисеминирано с широко засягане на кожни и лигавични участъци. Този вариант се среща при имунокомпрометирани пациенти или при такива с предшестващ атопичен дерматит, като за разлика от варицелата мехурчетата не прогресират до пустули (с гнойно съдържимо). За разграничаване от варицела значение има извършването на вирусологични изследвания за доказване на причинителя или на антитела срещу него.

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • B00.1 Херпес-вирусен везикуларен дерматит

10.2. Алергични реакции към медикаменти

Алергични реакции към медикаменти

Алергичните кожни реакции към лекарства са едни от най-често срещаните нежелани ефекти. Почти всеки препарат може да предизвика изява на кожен обрив, като при някои, например нестероидните противовъзпалителни средства, антибиотиците, антиепилептичните средства, той се наблюдава с честота до 5 процента.

Спектърът на изява на алергичните кожни реакции към медикаменти включва почти всички обривни единици, като еритемни макули (червени петна), папули, везикули и други. За разлика от варицелата обаче при алергичните кожни реакции към медикаменти липсва полиморфизъм (всички обривни единици са в един стадий), липсват общи прояви и са налице данни от анамнезата за прием на дадено лекарство преди изявата на обрива.

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • L27 Дерматит от вътрешно приети субстанции

10.3. Инфекция с Ентеровируси

Инфекция с Ентеровируси

Ентеровирусите често предизвикват инфекциозни заболявания, особено при кърмачета и малки деца, такива като болестта ръка-крак-уста, херпангина, миокардит, асептичен менингит. Заразяването става чрез навлизане на вирусите в дихателната система и стомашно-чревния тракт на гостоприемника.

Кожните прояви при коксаки вирусна инфекция включват характерните за заболяването ръка-крак-уста болезнени мехурчета по лигавицата на устната кухина, дланите, стъпалата и между пръстите, които се появяват след предшестващо повишаване на телесната температура.

Обривът по дланите и стъпалата е болезнен, докато при варицела везикулозният обрив е силно сърбящ и се среща изключително рядко по дланите и стъпалата.

Полезна информация може да намерите на:

  • B08.4 Ентеровирусен везикуларен стоматит с екзантема
  • Инфекция с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста

10.4. Скабиес (краста)

Скабиес (краста)

Скабиесът (краста) представлява силно заразно кожно заболяване, което се характеризира с появата на сърбящ обрив, който е особено нетърпим по време на сън. Причинява се от Sarcoptes scabiei, като обривът е следствие на алергична реакция към самия акар, яйцата, секретите и фецеса му и се изявява като малки червени пъпки или мехурчета.

Засягат се участъците между пръстите на ръцете и краката, глезените, коленете, лактите, предмишниците, корема, гърдите, около зърната на гърдите, седалището, гениталиите.

Основен отличителен белег от варицела е типичният вид на обривните лезии, липсата на псевдополиморфизъм и засягането в еднаква степен на лица от всички възрастови групи.

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • B86 Краста

10.5. Морбили (брусница, дребна шарка)

Морбили (брусница, дребна шарка)

Морбили е силно заразно вирусно заболяване, което се предава по въздушно-капков път, с инкубационен период между 10 до 14 дни. След предшестващ катарален синдром, проявяващ се с хрема, кашлица, кихане и конюнктивит, се развива дребен еритемен макуло-папулозен обрив (като червени петна и пъпки), най-напред зад ушите, с постепенно обхващане на тялото и накрая крайниците.

Отделните обривни елементи имат тенденция да се сливат помежду си в плаки и кожата придобива вид на географска карта.

За разлика от обрива при варицела, обривът при морбили не е сърбящ, липсват везикули, пустули и крусти и е налице тенденция за сливане на отделните обривни елементи.

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • B05 Брусница

10.6. Пурпура на Шонлайн-Хенох (Schoenlein-Henoch purpura)

Пурпура на Шонлайн-Хенох (Schoenlein-Henoch purpura)

Пурпурата на Шонлайн-Хенох, наричана още анафилактоидна пурпура, представлява автоимунно заболяване, което засяга малките съдове в кожата, бъбреците и стомашно-чревния тракт. Среща се предимно при деца, но може да засегне и възрастни. Клиничната изява включва палипруема пурпура (надигнато над кожата зачервяване), ставна болка, коремна болка, кръвоизливи в стомашно-чревния тракт и гломерулонефрит.

Обикновено обривът при по-малките деца е по гърба, горните крайници, седалището и горната част на бедрата, а при по-големите деца и възрастните по прасците, глезените и ходилата. Започва като червени петна, които прогресират до папули (пъпки) и по-късно да палпируема пурпура, обикновено с размери 2 до 10 милиметра в диаметър. Могат да са налице също були (големи мехури), везикули (мехурчета), петехии (малки червеникави точковидни подкожни кръвоизливи).

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • L81.7 Пигментна пурпурична дерматоза
  • D69.0 Алергична пурпура

10.7. Уртикария (копривна треска)

Уртикария (копривна треска)

Уртикарията, наречена още копривна треска, се характеризира с червени, по-бледи в центъра си, силно сърбящи, леко надигнати над нивото на кожата обриви. Те могат да се появят навсякъде по тялото и да бъдат с различна форма и размери, от няколко милиметра до няколко сантиметра в диаметър.

Характерен белег е, че обривите са динамично изменящи се по размери и местоположение, появяват се на едни места и изчезват на други, често в рамките на няколко часа.

Причините за появата на уртикария могат да бъдат алергични и неалергични. Алергените, които провокират появата на уртикария, могат да бъдат храни (мляко, яйца, ядки, риба), лекарства (антибиотици, ваксини, биопродукти), инфекциозни агенти (вируси, гъбички, паразити), синтетични продукти (козметика, прах за пране, парфюми), фактори на околната среда (полени, домашен прах, плесени) и други.

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • L50 Уртикария

10.8. Алергичен контактен дерматит

Алергичен контактен дерматит

Алергичният контактен дерматит представлява сърбящ обрив, който се развива при контакт на кожата с определен алерген (боя за коса, козметични препарати, перилни препарати, метали, особено никел и други). Възниква в рамките на няколко часа след контакта и се задържа до няколко дни след преустановяването му.

Трябва да се различава от контактната уртикария, при която обривът се развива в рамките на няколко минути след контакта с даден материал и изчезва за няколко минути до няколко часа след преустановяването на контакта.

Контактният дерматит се ограничава само в рамките на контакта на дадения материал с кожата, но при по-тежките случаи може да е извън рамките на контакта или да е генерализиран и да наподобява варицела. Изявата му включва зачервяване, сърбеж, подуване или поява на обрив с или без мехурчета.

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • L23 Алергичен контактен дерматит

10.9. Херпетиформен дерматит

Херпетиформен дерматит

Херпетиформеният дерматит се характеризира със симетричен, силно сърбящ кожен обрив, засягащ лактите, коленете, скалпа, седалището и гърба, който се предшества от изразено чувство на парене и болка без наличие на общи симптоми, като висока температура, главоболие, хрема и други.

Обривът преминава през няколко стадия, като в началото се появяват малки червеникави петна, които се уплътняват и се надигат леко над нивото на кожата, след което се изпълват с бледожълтеникава течност и се превръщат в малки везикули (мехурчета). В следващия етап от развитието на обрива на мястото на везикулите остават малки кожни белези, като същевременно се появяват нови обриви.

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • L13.0 Дерматитис херпетиформис

10.10. Дисеминиран Херпес-Зостер

Дисеминиран Херпес-Зостер

Херпес-Зостер се причинява от Varicella-zoster вируса, причиняващ варицелата. Изявява се като болезнен обрив години след преболедуване от варицела при реактивация на вируса, останал в латентно (дремещо) състояние в сетивните нервни ганглии. Първият признак на реактивиране на вируса е чувство на парене, мравучкане по хода на нерва, по който вирусът се придвижва, последвано от болка и поява на везикулозен обрив в даден кожен участък.

Появата на обрива обикновено се съпътства от повишена температура и увеличаване на регионалните лимфни възли. В началото, подобно на варицелата, обривът е като малки червени пъпки, които впоследствие се превръщат във везикули (мехурчета), които се разязвяват, покриват се с крусти (корички) и по-късно опадат.

Освен класическия херпес-зостер с дерматомна локализация на обрива, съществува и друга форма на заболяването, наречена дисеминиран херпес-зостер, характерна за пациенти с потиснат имунитет. При тази форма има поява на мехурчета извън рамките на даден дерматом, като клинично инфекцията е неразличима от варицелата.

Повече информация за състоянието може да прочетете тук:

  • B02 Херпес зостер [herpes zoster]
Следва: Кога се налага болният да потърси болнична помощ?
Страници: 89101112...23
3.8/5 171 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Варицела Varicella-zoster virus Заразяване с варицела Характерни симптоми при варицела: обрив и висока температура Обрив при варицела по лицето Обрив при варицела Варицела Еволюция на обрива при варицела Варицела Профилактика на варицела с ваксина
1 от 11
ВарицелаVaricella-zoster virusЗаразяване с варицелаХарактерни симптоми при варицела: обрив и висока температураОбрив при варицела по лицетоОбрив при варицелаВарицелаЕволюция на обрива при варицелаВарицелаПрофилактика на варицела с ваксинаВаксина срещу варицела - въпроси и отговори

Коментари към Варицела

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Варицела
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:55
    Коментирайте "Варицела"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 18 яну 2012г.
прочетена: 1938953 пъти
Още за Варицела
  • Варицела в МКБ-10
  • Алтернативна медицина при варицела
  • Хранене при варицела
  • Растения и билки при варицела
  • Статии от "Здравна медия"
  • Научни публикации
  • Новини за варицела
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival