
- Какво представлява варицелата?
- Как можем да се заразим?
- Колко трае инкубационният период?
- Кой боледува?
- Кои са рисковите фактори за тежко протичане и каква е смъртността?
- Какви са рисковете за плода при варицела през бременността?
- Какви са симптомите и признаците при варицела?
- Какви са усложненията?
- Как се поставя диагнозата?
- Кои заболявания могат да наподобяват варицела?
- Кога се налага болният да потърси болнична помощ?
- Какво лечение се прилага?
- Натурални средства
- Полезни съвети при варицела
- Каква е прогнозата?
- Как можем да се предпазим от заразяване?
14. Полезни съвети при варицела
При заболяване от варицела в много от случаите личните лекари препоръчват симптоматично лечение, но пропускат разясняването на някои важни особености в хода на болестта, включително с какво може да се облекчи неприятният сърбеж, с какво да се третират засегнатите участъци и какво да се избягва, крие ли риск ежедневната баня и редица други.
Има някои неписани правила и полезни препоръки, които може да изпробвате за облекчаване комфорта на детето, да намалите риска от усложнения и да подпомогнете естествения възстановителен процес.
14.1. Как да облекчим сърбежа при варицела?

Сърбежът е един от най-неприятните симптоми на варицелата, като разчесването може да доведе до по-трудно зарастване на пъпките, вторична инфекция, формиране на постоянни белези. В детска възраст е силно ограничен асортиментът от противосърбежни лекарства, поради което могат да се прилагат някои алтернативни методи:
- хладки компреси: хладки компреси с вода или хладки билкови компреси, нанесени върху най-засегнатите участъци показват добър ефект и облекчават сърбежа
- избягване на разчесване: препоръчва се дълбоко изрязване на ноктите при деца, поставяне на ръкавици или чорапи върху ръцете за през нощта, както и отвличане на вниманието през деня с различни игри и занимания
- леко облекло: леките, памучни, меки, дишащи материи намаляват риска от дразнене на кожните участъци, засегнати от обрива, като за допълнително може да се поддържа по-ниска температура в помещенията
14.2. С какво се мажат пъпките при варицела и какво да избягваме?

При лек обрив и липса на оплаквания от страна на болните не е необходима специална, допълнителна грижа върху кожата, но е необходимо избягване на агресивни козметични и измивни продукти за намаляване риска от раздразнение. Може да се наложи преустановяване на ежедневните продукти за грижа на кожата до отминаване на болестта.
С какво се мажат пъпките при изразен обрив?
При изразен обрив подходящи средства са:
- охлаждащи средства: охлаждащи гелове, охлаждаща пяна, ментолов спирт
- подпомагащи възстановяването на кожата средства: локални средства, съдържащи цинков оксид и глицерол, антисептична пудра, бебешки крем
- средства за превенция на белезите: разработени са и различни локални средства за намаляване риска от формиране на постоянни белези, като се препоръчва нанасяне няколко пъти на ден при първи признаци на завяхване на лезиите
Най-общо локалното третиране на обривите има за цел охлаждане и облекчаване на сърбежа, предотвратяване формирането на белези и профилактика на вторичните бактериални инфекции, подпомагане на естествения процес на заздравяване.
Какво да избягваме при варицела?
Необходимо е избягване на определени средства и козметични продукти при варицела с оглед намаляване риска от раздразнение и разпространение на инфекцията:
- агресивни козметични продукти: разкрасителна козметика, силно ароматизирани продукти, лосиони за тяло, някои етерични масла и други
- измивни средства: много от измивните средства могат да причинят раздразнение, поради което се препоръчва избягването им и заместване с нежни бебешки препарати или такива, предназначени за чувствителна кожа
- специализирана козметика: необходимо е консултация с лекуващия лекар за безопасността от употребата на някои видове специализирана козметика (например при атопичен дерматит, екземи, себорея и други)
14.3. Ментолов спирт при варицела

Ментоловият спирт е едно от най-често препоръчваните и прилагани средства за облекчаване на сърбежа при варицела. Използва се за локално третиране на обрива, като се препоръчва нанасяне само върху засегнатите участъци, без натиск и без разтриване за намаляване риска от раздразнения.
Съдържащият се в ментоловия спирт левоментол оказва антисептичен, антибактериален, противосърбежен, охлаждащ и локален обезболяващ ефект.
Изключително важно е стриктното спазване на указанията от производителя, тъй като много от формите съдържат висока концентрация алкохол и не се препоръчват при деца под 5 години.
14.4. Бебешка пудра при варицела

Бебешката пудра е безопасен и ефективен вариант за облекчаване на сърбящите обриви при варицела както при малки деца, така и при възрастни. Притежава успокояващ и подсушаващ ефект, някои видове имат антисептично, антибактериално и обезболяващо действие, действат благоприятно при сърбеж и омекотяват кожата.
Съдържанието на цинков оксид подпомага регенерацията на кожата, а талкът действа противовъзпалително и адстригентно (подсушаващо). Може да се използва самостоятелно или след приложение на други локални средства.
14.5. Къпане при варицела

Мокренето на обривите в острия стадий на варицела до образуването на корички не е препоръчително, защото може да подпомогне за разпространение на обрива, инфектиране на лезиите, влошаване на сърбежа. Къпане се препоръчва след завяхване на лезиите с използване на хладка вода.
Разтъркването или втриването на сапун, шампоан или душ гел може да обостри лезиите, поради което се препоръчва използване на щадяща козметика (например бебешки шампоан и душ гел, без оцветители). След измиване е необходимо внимателно подсушаване, без груби действия и натиск.
14.6. Шоколад при варицела

Редица градски легенди насърчават към прием на шоколад, малко вино или сладка вода за по-бърза поява и отшумяване на обрива, но ефектът е обратен. Консумацията на шоколад може да причини генерализиране на обрива и увеличаване на сърбежа, а приемът на вино, дори и в малки количества, е противопоказан в детска възраст.
Коментари към Варицела