- Какво представлява варицелата?
- Как можем да се заразим?
- Колко трае инкубационният период?
- Кой боледува?
- Кои са рисковите фактори за тежко протичане и каква е смъртността?
- Какви са рисковете за плода при варицела през бременността?
- Какви са симптомите и признаците при варицела?
- Какви са усложненията?
- Как се поставя диагнозата?
- Кои заболявания могат да наподобяват варицела?
- Кога се налага болният да потърси болнична помощ?
- Какво лечение се прилага?
- Натурални средства
- Полезни съвети при варицела
- Каква е прогнозата?
- Как можем да се предпазим от заразяване?
13. Натурални средства
Редица натурални съставки, природни рецепти, подправки и билки могат да окажат благоприятен ефект за облекчаване на някои от симптомите при варицела.
Макар да имат природен състав се препоръчва предварителна консултация с лекуващия лекар, особено в случай, че ще ги прилагате на дете.
13.1. Сода бикарбонат
Содата за хляб е един от най-популярните продукти, наличен във всяко домакинство, който може да се използва ефективно и напълно безопасно за облекчаване на интензивния сърбеж при варицела от лица от всички възрастови групи.
Използва се като локално средство след разреждане с вода.
Половин лъжица сода бикарбонат се разбърква добре в часа с вода до пълно разтваряне, след което с подходящ тампон полученият разтвор се нанася върху сърбящите лезии.
13.2. Индийски люляк (нийм)
Индийският люляк, известен още като нийм, се използва от дълбоки времена в редица райони на света, особено в Индия за лечение на множество заболявания, във връзка с неговите противовирусни, антибактериални, противовъзпалителни, антиоксидантни, имуномодулиращи и други ефекти.
Употребата му се препоръчва само при иначе здрави пациенти, като при деца и бременни жени се избягва употребата му във връзка със силните му ефекти и риск от поява на реакция.
Прилага се локално, след смачкване на листата и смесване с малко вода, като води до облекчаване на сърбежа и ускорява преминаването на блистерите.
13.3. Моркови и кориандър
Комбинацията от моркови и кориандър показва изключително силни антиоксидантни свойства и богат витаминозен състав, особено по отношение на витамин А и витамин С, поради което се препоръчва включването им в ежедневното меню под формата на допълнение към основните ястия, супи или приготвяне на отвара.
За приготвянето на отвара се използват една чаша нарязани моркови (около сто грама) и чаша и половина листа от кориандър, оставени на слаб огън в съд с вода. След пълно сваряване получената смес се прецежда и се приема всеки ден до отшумяване на инфекцията с цел подсилване на имунната защита.
13.4. Овесена каша
Локалното приложение на овесена каша оказва изненадващо добър ефект по отношение на сърбежа, като може да се използва под различни форми. Една от най-популярните е приложение на смлени овесени ядки във вана с вода, като могат предварително да бъдат поставени в торбичка от плат, за да не полепват директно по кожата.
За оптимизиране на ефекта могат да се добавят и етерични масла (розмарин, карамфилово масло, масло от чаено дърво и други).
13.5. Кафяв оцет
Балсамовият или кафевият оцет и съдържащите се в него полифеноли, оцетна киселина и антиоксиданти, оказват изключително силно антибактериално действие, като подпомагат преминаването на обривните лезии, облекчават сърбежа и намаляват риска от образуването на белези след прекарана варицела.
Най-често се използва за локална употреба, като половин чаша балсамов оцет се добавя към водата във ваната и се престоява 10 до 15 минути всеки ден.
13.6. Мед
Медът е природен продукт с доказани във времето антибактериални, противовъзпалителни и успокояващи кожата и лигавиците свойства, като може да се използва ефективно от лица от всички възрастови групи, както и по време на бременност. Нанася се локално и след престой от около 20 минути се отмива.
Може да се прилага по няколко пъти на ден, като основен недостатък е необходимост от щателно измиване и риск от полепване по дрехите.
13.7. Билков чай
Билковият чай е мощен природен лек, използван от години за подсилване на имунната защита, особено по време на заболяване. Може да се използват различни билки и комбинации от тях, съобразно вкусовите предпочитания на пациента, да се приема чист или подсладен с мед, с или без добавен лимон.
Приемът на достатъчно течности е изключително важен за подпомагане на възстановителни процеси в организма, като при подходящо подбрани билки чаят може да се използва ежедневно и от малки деца, бременни жени и пациенти с имунен дефицит.
13.8. Лавандулово масло
Лавандулата, приложена под формата на лавандулово масло с различна концентрация, е ефективно природно средство, което може да се използва за облекчаване на сърбежа и намаляване на дразненето, причинени от кожния обрив при варицела, като в допълнение намалява риска от разчесване и формиране на белези.
Често се използва в комбинация с кокосово или бадемово масло, приложени локално до пълното им изсъхване върху засегнатите кожни участъци. Може да се добави и в комбинация с лайка във водата във ваната и да се престои около десет минути.
13.9. Масло от сандалово дърво
Маслото от сандалово дърво може да бъде полезно в комплексното лечение на варицела във връзка със своите антисептични, противовъзпалителни, антивирусни и успокояващи кожата свойства. Също така съдейства за по-бързо отшумяване на обривните лезии при лещенка и намалява риска от поява на белези по кожата.
Използва се локално, като често се смесва с бадемово масло и получената смес се нанася върху засегнатите кожни участъци до пълно излекуване на инфекцията.
13.10. Масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво, приложено самостоятелно или в комбинация с други подходящи масла и билки, притежава отлични антибактериални свойства, поради което е полезно и често използвано в комплексното лечение на варицелата. Прилага се локално върху засегнатите кожни участъци до пълно отминаване на инфекцията.
13.11. Допълнителни съвети
Редица общи мерки могат да са в помощ при възстановяването от варицела, както и за облекчаване на кожните лезии, намаляване риска от поява на белези, редуциране на опасността от развитие на усложнения. Препоръчва се прием на достатъчно течности под формата на вода, чай, прясно изцеден сок от плодове или зеленчуци.
Повишаване консумацията на богати на витамин С и антиоксиданти храни съдейства за подсилване на имунната защита и може да намали риска от развитие на някои усложнения, свързани с болестта.
При преминаване във фазата на заздравяване върху кожните лезии могат да се прилага продукти, съдържащи високи концентрации витамин Е с цел намаляване риска от поява на белези.
В допълнение, за намаляване риска от вторична бактериална инфекция на кожните обриви, ускоряване на възстановяването и намаляване риска от поява на цикатрикси, се препоръчва ограничаване на тяхното разчесване, което при малки деца може да е значително затруднено. В подобни ситуации се препоръчва дълбоко изрязване на ноктите, носене на ръкавици и отвличане на вниманието с подходящи игри и забавления до отшумяване на острата фаза.
Коментари към Варицела