Инфекция с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста
- Какво представлява инфекцията с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста
- Честота и разпространение при коксаки вирусна инфекция
- Причини и рискови фактори за инфекция с коксаки вирус
- Заразяване с коксаки
- Характерни симптоми при коксаки вирусна инфекция
- Коксаки при възрастни
- Диагноза и изследвания при инфекция с коксаки вирус
- Лечение при инфекция с коксаки вирус
- Последици след прекарана инфекция с коксаки вирус
- Изграждане на имунитет след коксаки вирусна инфекция
1. Какво представлява инфекцията с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста
Болестта ръка-крак-уста представлява често срещана, повсеместно разпространена, леко до умерено протичаща инфекция, показваща склонност към самоограничаване и липса на необходимост от специфично лечение в масовия случай.
Болест ръка-крак-уста | |
Код по МКБ-10: | МКБ B08.4 |
Други наименования: | Коксаки вирусна инфекция, ентеровирусен везикуларен стоматит с екзантема; Hand, foot, and mouth disease (HFMD, HFM), Coxsackievirus Infection |
Специалност: | Инфекциозни болести, детски болести |
Причинител: | Вируси (Коксаки А(5, 6, 7, 9, 10,16),B(2, 5), Ентеровирус 71) |
Засегнати групи: | Предимно деца под 10-годишна възраст, като 95% от случаите са деца на възраст под 5 години |
Инкубационен период: | 2-7 дни |
Продължителност | 5-10 дни |
Механизъм на заразяване: |
Контактен, чрез секрети и по фекално-орален механизъм - чрез директен контакт или заразени предмети |
Симптоми: |
Температура, болезнени мехурчета в устната кухина (енантем), появата на обрив по ръцете, краката, седалището, който преминава в сивобелезникави мехурчета |
Диагностика: |
На базата на симптомите |
Лечение: |
Симптоматично, превенция на усложненията |
Усложнения: | Рядко - засягане на ноктите, неврологични увреждания, засягане на вътрешни органи |
Имунитет: | Създаване на траен имунитет след преболедуване |
Причинител на болестта са някои представители на коксаки вирусите, най-често коксаки вирус А16, като е възможна и атипична етиология.
Инфекцията може да засегне всички възрастови групи, но най-често поразява деца под пет години, като главни рискови фактори са ниската хигиена, посещение на социални заведения (детска ясла, градина) и тесен контакт със заразени лица.
Предаването на инфекцията с коксаки вирус се осъществява по контактен път, като водещ е фекално-оралният механизъм, предимно посредством директен контакт или индиректен контакт с контаминирани предмети и повърхности.
Инкубационният период варира между два и седем дни, като инфекцията стартира обичайно с леко до умерено повишение на температурата, последвано от оплаквания с общ характер. Особено характерни за болестта са промените в устната кухина с развитие на енантем (обрив по лигавицата), везикуларен стоматит (възпаление на устната лигавица с поява на мехурчета и рани) и промени по типа на херпангина, последвани след един до три дни от характерни кожни промени. Обривът е макуло-папулозен, засяга предилекционно дланите и стъпалата и преминава за около една до две седмици.
Локализация и снимки на обрив при инфекция коксаки вирус - болест ръка-крак-уста
Болестта ръка-крак-уста обикновено преминава без усложнения, въпреки което при някои от заразените се описва засягане на ноктите, неврологични увреждания, тежко протичане с необходимост от хоспитализация.
Диагнозата често се поставя въз основа на характерното протичане, а лечението при коксаки вирусната инфекция обикновено включва симптоматични средства и общи мерки за облекчаване на проявите при отделните пациенти.
Прогнозата е отлична, след преболедуване се създава траен имунитет, въпреки което е възможно повторно заразяване с друг, атипичен причинител.
Честота и разпространение при коксаки вирусна инфекция
Болестта ръка-крак-уста е повсеместно разпространена, като се среща по-често в селските райони, при ниски социални и битови условия, в по-топлите и влажни месеци от годината. Засягат се главно деца до пет години, като през различни интервали от време се описват големи огнища на заразата в различни части на света.
Причини и рискови фактори за инфекция с коксаки вирус
Причинител на болестта в масовия случай е коксаки вирус А16, следван от ентеровирус 71, но са възможни и някои атипични причинители от семейството на коксаки вирусите и еховирусите. Заразяването се осъществява по контактен път, като водещ е фекално-оралният механизъм, а рисковите популации са малките деца, посещаващи социални заведения (детски ясли, гради) и с все още неизградени хигиенни навици.
Заразяване с коксаки
Основният механизъм на предаване на инфекцията с коксаки вирус е посредством директен контакт с болен човек или индиректен контакт с контаминирани предмети, прибори, повърхности, играчки, тъй като вирусите се съдържат във високи концентрации в слюнката, носните секрети, кожните блистери, изпражненията. Възможно е заразяване и по въздушно-капков път.
Характерни симптоми при коксаки вирусна инфекция
Болестта ръка-крак-уста обикновено протича типично, като след инкубационен период от два до седем дни инфекцията се проявява със следните симптоми:
- висока температура: често е първа проява на болестта, като не достига особено високи стойности
- общи оплаквания: липса на апетит, главоболие, раздразнителност, сънливост, болки в корема, хрема и други
- промени в устната кухина: болки в гърлото и промени по типа на херпангина с развитие на везикуларен стоматит предшестват кожния обрив. Лезиите са силно болезнени и при малки деца могат да са единствена проява на болестта
- характерен обрив: типичен за инфекцията е макуло-папулозният обрив по дланите и стъпалата, проявяващ се като точковидни, зачервени лезии с овални сивобелезникави мехурчета с размери до десет милиметра
Коксаки при възрастни
Сравнително по-рядко коксаки-вирусната инфекция засяга лица в млада, активна или напреднала възраст, като протичането обикновено е леко, протрахирано, атипично и инфекцията може да остане неразпозната. Симптомите при възрастни са идентични с тези в ранна детска възраст, като обикновено отшумяват в рамките на седем до десет дни. Рисковете от усложнения са ниски, но следва да се имат предвид при имунокомпрометирани лица и полиморбидни пациенти.
Диагноза и изследвания при инфекция с коксаки вирус
Диагнозата при болестта ръка-крак-уста обикновено не представлява затруднение за опитните клиницисти и се осъществява въз основа на:
- разпит и преглед: характерна възраст на пациентите, типични оплаквания, наличие на характерен обрив по дланите и стъпалата, лезии в устната кухина
- изследвания: изследване на гърлен секрет, фекални проби, течност от мехурчетата по кожата за изолиране на причинителя и диференциране от други инфекции
Лечение при инфекция с коксаки вирус
Терапията при болестта ръка-крак-уста е неспецифична и включва приложение на съобразени с възрастта:
- симптоматични средства: обезболяващи и температуропонижаващи средства, локални препарати за третиране на обрива, подходяща устна хигиена за облекчаване на лезиите по лигавицата
- общи мерки: почивка на легло, адекватна хидратация, при необходимост допълнителен прием на витамини, избягване на дразнещи храни
Последици след прекарана инфекция с коксаки вирус
Болестта ръка-крак-уста в масовия случаи се самоограничава и отминава без усложнения и последици, но макар и рядко е възможно до няколко месеца след прекарана инфекция наличие на различни по вид последици, като засягане на ноктите, неврологични увреждания, възпалителни промени, засягащи вътрешните органи и други.
Изграждане на имунитет след коксаки вирусна инфекция
След преболедуване от болестта ръка-крак-уста се изгражда траен имунитет, насочен към съответния причинител, като при наличие на атипична етиология е възможно повторно заразяване. За намаляване на риска се препоръчват някои общи профилактични мерки за подобряване на хигиената и ограничаване контактите с болни лица.
Често задавани въпроси
Повтаря ли коксаки вирус?
Причинител на болестта ръка-крак-уста са определени групи вируси, най-често коксаки вирус А16, някои ентеровируси и други. След преболедуване се създава траен, доживотен имунитет срещу конкретния причинител.
Но заразяването с друг причинител, независимо от възрастта на засегнатите, може да причини повторна коксаки вирусна инфекция. Високата лична и битова хигиена значително намалява риска от заразяване при лица над 10 години.
С какво се лекува коксаки вирус?
Болестта ръка-крак-уста най-често се лекува със симптоматични средства и общи мерки, като целта е облекчаване на проявите на заболяването, намаляване риска от развитие на усложнения. Най-често се използват обезболяващи средства, лекарства за понижаване на температурата, витамини, локални средства за третиране на обрива по кожата и лигавицата на устната кухина.
При малки деца е особено важно адекватното хидратиране с прием на достатъчно течности, избягване на дразнещи обривите в устата храни, осигуряване на покой и почивка.
Галерия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hand-foot-and-mouth-disease/symptoms-causes/syc-20353035
https://www.cdc.gov/hand-foot-mouth/about/signs-symptoms.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Hand,_foot,_and_mouth_disease
https://www.healthline.com/health/hand-foot-mouth-disease
https://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/Hand_foot_and_mouth_disease/
https://kidshealth.org/en/parents/coxsackie.html
https://dermnetnz.org/topics/hand-foot-and-mouth-disease
https://www.webmd.com/children/guide/hand-foot-mouth-disease
https://health.clevelandclinic.org/5-things-you-should-know-about-hand-foot-and-mouth-disease/
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/hand-foot-and-mouth-disease
Изображения: freepik.com, dermnetnz.org, commons.wikimedia.org
Коментари към Инфекция с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста
Мс
Какво трябва да предприема ако ноктите почнат да падат?
Консултирайте се с лекуващия лекар.
Какво трябва да предприема ако ноктите почнат да падат?