- Какво представлява варицелата?
- Как можем да се заразим?
- Колко трае инкубационният период?
- Кой боледува?
- Кои са рисковите фактори за тежко протичане и каква е смъртността?
- Какви са рисковете за плода при варицела през бременността?
- Какви са симптомите и признаците при варицела?
- Какви са усложненията?
- Как се поставя диагнозата?
- Кои заболявания могат да наподобяват варицела?
- Кога се налага болният да потърси болнична помощ?
- Какво лечение се прилага?
- Натурални средства
- Полезни съвети при варицела
- Каква е прогнозата?
- Как можем да се предпазим от заразяване?
3. Колко трае инкубационният период?
Инкубационният период представлява медицински термин, отразяващ времето от заразяване на организма до появата на първите оплаквания. Клинично изявена варицела се развива след инкубационен период от 11 до 21 дни, средно около две седмици след първоначалния контакт с вируса.
Пациентите са заразни обикновено от около един до пет дни преди появата на обрива до момента, в който всички везикули преминат в стадий на крусти.
След попадане на Varicella-Zoster вируса в организма, той колонизира лигавицата на горните дихателни пътища и започва да се размножава в регионалните лимфни възли през следващите 2 до 4 дни. По-късно, след 4 до 6 дни, настъпва първична виремия (навлизане на вируса в кръвта) с попадане на вируса в ретикуло-ендотелната система на слезката, черния дроб и други органи. След около седмица настъпва вторична виремия с разпространяването му във вътрешните органи и кожата.
Всички тези особености отразяват случващото се в организма по време на инкубационния период и липсата на симптоми в началните етапи.
Карантина при варицела
При наличие на установен и потвърден случай на варицела в съответното детско заведение (ясла, градина, училище) цялата група се поставя под карантина за период от 21 дни от потвърждаването на активния случай. Всеки нов случай следва да бъде регистриран от личния лекар, който от своя страна уведомява регионалната здравна инспекция.
Коментари към Варицела