- Какво представлява косопадът?
- Какво представляват косата и косъма?
- Каква е структурата на косъма?
- Какво е космен цикъл?
- Кои са симптомите и признаците на косопад?
- Кои са причините за косопад?
- Как се поставя диагноза косопад?
- Косопад при жените - в какво се изразява?
- Косопад при мъжете - в какво се изразява?
- Косопад при децата - в какво се изразява?
- Какво е кръгов косопад?
- Какво е телогенен ефлувиум?
- Какво е анагенен ефлувиум?
- Какво e цикатрициална алопеция?
- Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
- Кои инфекции могат да доведат до косопад?
- Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
- Кои лекарства могат да доведат до косопад?
- Как се лекува косопад?
- Трансплантация на коса
14. Какво e цикатрициална алопеция?
Цикатрициалната алопеция представлява необратима форма на косопад и се характеризира с трайно увреждане на космения фоликул, след което се образува ръбцова (цикатрициална) тъкан.
Цикатрициалната алопеция е рядко срещана форма на косопад и може да бъде причина за косопад при около 3% от всички пациентите с косопад.
14.1. Причини за цикатрициална алопеция
Цикатрициалната алопеция може да се дължи на различни заболявания, травми и други увреждания:
1. Генетични заболявания – болест на Дарие, епидермолизис булоза, ихтиоза, хондродисплазия, инконтиненция пигменти и др.;
2. Травми и увреждания – йонизираща радиация, термични и химични изгаряния, механична травма;
3. Туморни образувания – базалноклетъчен карцином, спиноцелуларен карцином, метастази, хемангиоми и др.
4. Инфекциозни заболявания – фурункул, карбункул, лепра, третичен сифилис, туберкулоза, дълбока микоза, херпес зостер, фоликулитис ет перфоликулитис абсценденс ет суфодиенс;
5. Други заболявания – амилоидоза, цикатрициален пемфигоид, еозинофилна пустулоза, лихен склерозус ет атрофикус, лихен планус, лупус еритематозус, склеродермия, фоликулитис декалванс, псевдопелада на Брок.
Въпреки многообразието от причини, които водят до цикатрициална алопеция общото между всички тези причини е необратимото увреждане на космите с образуването на съединителна (ръбцова) тъкан. Повечето от изброените причини са рядко срещани заболявания.
14.2. Как изглежда цикатрициалната алопеция?
Цикатрициалната алопеция започва като малка плака (петно), в която липсват косми. С течение на времето тази плака се разширява. В някои случаи този вид косопад не е съпроводен с никакви оплаквания и може остане дълго време незабелязан. В други случаи загубата на окосмяване може да бъде съпроводена от оплаквания като силен сърбеж, парене и болка.
Цикатрициалната алопеция предизвиква разрушаване на космения фоликул, който е разположен в кожата. Поради тази причина е възможно на повърхността на кожата да няма много изменения и единственото, което може да се вижда е плака, в която няма косми. Възможно е да има и промени в тази плака като зачервяване, залющване, промяна в цвета, наличие на мехурчета изпълнени с течност или гной.
Различните промени по кожата могат да бъдат критерии или да насочват към конкретна причина, която води до цикатрициална алопеция. Естествено за поставяне на диагноза на повечето заболявания не може да се разчита само на клиничната изява и наличието на плака с косопад. Необходимо е да се направи кожна биопсия и/или някои изследвания на кръвта.
При наличие на активност на цикатрициалната алопеция плаките се разширяват постепенно, може да има белези на възпаление, сърбеж, парене или болка.
При спиране на активността на заболяването белезите като възпаление, сърбеж и парене изчезват, а плаката спира да нараства.
При цикатрициалната алопеция се увреждат космените фоликули и се образува ръбцова тъкан. Въпреки това е възможно космите в периферията на плаката да не са унищожени напълно и в тези участъци да настъпи израстване на косми.
14.3. Какви са възможностите за лечение на цикатрициалната алопеция?
Метода на лечение на цикатрициалната алопеция зависи от причината, което е довела до поява на този косопад.
Тогава, когато има изразени белези на възпаление се прилагат кортикостероиди за мазане или локално инжектиране.
Могат да се използват и антималарийни лекарства, изотретиноин, антибиотици, и много по-рядко метотрексат, такролимус, циклоспорин, талидомид и др.
При образуване на ръбцовата тъкан се прави хирургично отстраняване на плаките, ако не са с голям размер и/ или трансплантиране на космени фоликули от здрав участък.
Коментари към Косопад
Деспина
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .
Радваме се, че сме били полезни.
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .