- Какво представлява косопадът?
- Какво представляват косата и косъма?
- Каква е структурата на косъма?
- Какво е космен цикъл?
- Кои са симптомите и признаците на косопад?
- Кои са причините за косопад?
- Как се поставя диагноза косопад?
- Косопад при жените - в какво се изразява?
- Косопад при мъжете - в какво се изразява?
- Косопад при децата - в какво се изразява?
- Какво е кръгов косопад?
- Какво е телогенен ефлувиум?
- Какво е анагенен ефлувиум?
- Какво e цикатрициална алопеция?
- Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
- Кои инфекции могат да доведат до косопад?
- Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
- Кои лекарства могат да доведат до косопад?
- Как се лекува косопад?
- Трансплантация на коса
5. Кои са симптомите и признаците на косопад?
Отпадането на косми е напълно нормално явление, което се дължи на космения цикъл. За едно денонощие нормално могат да паднат около 100 косъма. При косопад обикновено отпадат повече от 100 косъма дневно.
Симптомите на косопад могат да бъдат различни в зависимост от пола, възрастта и най-вече от причината за възникване на косопад. В случаите, когато косопадът се дължи на различни вътрешни заболявания би могло това да бъде единствения симптом и единственото оплакване, което да насочи към правилната диагноза. В тези случаи е възможно, освен косопад да има и други симптоми. В повечето случаи косопада може да се дължи на често боядисване косата, използване на сешоар, маша, преса или стилизиращи продукти. Приемът на някои лекарства, недохранването, различни инфекции, хормонални нарушения, някои системни или кожни заболявания също могат да доведат до косопад.
Косопадът обикновено не е съпроводен с никакви други оплаквания. Промяната в косата може да се забележи, както докато се гледате в огледалото, така и от близките или фризьора.
Консултацията с лекар при косопад е задължителна, тогава, когато, освен косопад има и някой от следните симптоми: обрив по кожата, висока температура, отслабване на тегло, липса на апетит, запек, диария, повръщане, болка, объркване, затруднено дишане.
5.1. Телогенен ефлувиум
При телогенният ефлувиум е повишен броя на космените фоликули във фаза на телоген, която е фазата на почивка. Този процес води до косопад. Космите на косата при телогенен ефлувиум се характеризират с дифузно изтъняване. Падналите косми са с характеристика и морфология на телогенен косъм - те са с твърда, плътна, суха бяла материя в областта на корена на косъма.
5.2. Анагенен ефлувиум
При анагенният ефлувиум за много кратък период от време може да опада цялата коса. Това състояние настъпва при химиотерапия или отравяне. При някои хора 2 седмици след започването на лечението срещу рак косата им отпада на кичури. При анагенен ефлувиум космените фоликули са в замразено състояние, а стъблата на космите са изтънени, заострени и скосени.
5.3. Кръгов косопад
Кръговият косопад може да настъпи за няколко дни и е представен от едно или няколко добре оформени кръгли полета, в които няма косми.
5.4. Косопад при мъже
При косопадът при мъжете космените фоликули започват да се умаляват като скъсява се живота на всеки косъм. Първоначално при мъжкия тип косопад се отдръпва на линията на окосмяване и изтъняват космите в горната част на главата. Постепенно този косопадът, ако не се лекува има склонност да прогресира.
5.5. Косопад при жени
Косопадът при жените може да протече по различни начини и зависи от причината довела до косопад - стрес, бременност, прием на лекарства, хормонален дисбаланс, други заболявания, генетичност.
5.6. Косопад при децата
Ако забележите поява на косопад или каквато и да е промяна в окосмяването по главата при деца трябва да консултирате с кожен лекар. Най-често причина за косопад при децата е инфекцията с гъбички. В тези случаи има ограничен участък, в който няма косми или по-често космите изглеждат като начупени. Друг често срещан косопад при децата е кръговия косопад - кръгли петна без косми.
5.7. Цикатрициална алопеция
Цикатрициалната алопеция е по-рядко срещана форма на косопад и се характеризира с увреждане на космените фоликули и образуване на ръбцова тъкан, което е причина за настъпване на трайни промени.
5.8. Вродени заболявания, които водят до косопад
Едни от най-честите причини за косопад в резултат от вродени заболявания са вродената аплазия, триъгълната алопеция, вродена атрихия. При тези вродени заболявания може да липсва напълно окосмяване по главата, би могло да липсва окосмяване само в малък участък или дори би могло да липсва участък от кожа.
Прочетете повече за вродените заболявания, които могат да доведат до косопад
5.9. Дефекти на косменото стъбло, които водят до косопад
Увреждането на косменото стъбло или още това е видимата част на косъма също е причина за косопад. Най-честите дефекти на косменото стъбло са в резултат от физични, химични, механични травми и някои вродени дефекти.
Прочетете повече за косопада в резултат на дефекти на косменото стъбло
5.10. Инфекции, които водят до косопад
Инфекцията с гъбички и фоликулитът са едни от честите причини за косопада. Гъбичките на окосмената част на главата водят до поява на ограничени полета без косми и с люспички, възможно е да има зачервяване, образуване на мехурчета и подмокряне. Често има и сърбеж. Фоликулитът е заболяване, което засяга космения фоликул и се характеризира с наличие на възпаление представено от гнойна пъпка.
Може да прочетете подробна информация за симптомите на косопад:
- Чуплива/деликатна/ коса
- Фронтална плешивост
- Химиотерапия, водеща до плешивост
- Хипотиреоидизъм, свързан с плешивост
- Химиотерапия водеща до загуба на коса
- Хипотиреоидизъм водещ до косопад
- Фоликулитис декалванс свързан с косопад
- Слаба коса
- Пубисен/интимен косопад
- Постепенно израстване на твърди и груби косми на главата
Коментари към Косопад
Деспина
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .
Радваме се, че сме били полезни.
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .