- Какво представлява косопадът?
- Какво представляват косата и косъма?
- Каква е структурата на косъма?
- Какво е космен цикъл?
- Кои са симптомите и признаците на косопад?
- Кои са причините за косопад?
- Как се поставя диагноза косопад?
- Косопад при жените - в какво се изразява?
- Косопад при мъжете - в какво се изразява?
- Косопад при децата - в какво се изразява?
- Какво е кръгов косопад?
- Какво е телогенен ефлувиум?
- Какво е анагенен ефлувиум?
- Какво e цикатрициална алопеция?
- Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
- Кои инфекции могат да доведат до косопад?
- Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
- Кои лекарства могат да доведат до косопад?
- Как се лекува косопад?
- Трансплантация на коса
17. Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
Съществуват много различни състояния, при които увреждането на космените стъбла води до косопад. В някои случаи тези дефекти на космените стъбла се дължат на неправилно оформени космени фоликули в резултат от генетични дефекти.
Увреждането на косменото стъбло може да е причинено и от фактори на околната среда или от неправилно и агресивно третиране на косата.
Дефектите на косменото стъбло са от по-редките причини за косопад.
Едни от най-често срещаните дефекти на косменото стъбло могат да бъдат следните заболявания:
17.1. Физично и химично увреждане на косменото стъбло
Увреждането на косменото стъбло от физични и химични фактори е най-честата причина за нарушаване на целостта на косменото стъбло. Такива физикални фактори, които увреждат косменото стъбло са къдренето, изправянето, изрусяването и боядисване на косата. При тези манипулации се използват различни химични вещества, които водят до увреждане на косменото стъбло. Ето защо честото и неправилно прилагане на тези козметични манипулации може да доведе до трайно и необратимо увреждане на космените стъбла. Колкото по-увредени са космените стъбла, толкова по-голям е риска от скъсване на косъма.
Кутикулата, което е най-външната обвивка на косъма осигурява много добра защита на косменото стъбло. Кутикулата е изградена от плътно прикрепени мъртви рогови клетки, които се припокриват една друга по цялата дължина на косменото стъбло - подобно на рибените люспи. Кутикула осигурява защитата на по-малко устойчивите вътрешни слоеве на косменото стъбло.
Под въздействието на увреждащите физични фактори се нарушава нормалната структура на кутикулата на косъма. За да се изправи, накъдри, боядиса или изруси косата е необходимо да се промени това нормално разположение на роговите клетки на кутикулата, за да може използвания химикал да проникне в дълбочина и да настъпи промяна в нормалната химическа структура или пигмент на косъма.
При дълго въздействие на химичните вещества и препарати, които водят до „разтваряне“ на кутикулата или ако се прилагат в много висока концентрация или твърде често може да настъпи пълно и необратимо увреждане на кутикулата. Ако настъпи такова увреждане подлежащите структури на косменото стъбло се излагат въздействие на фактори от околната среда. Кортекса няма същите защитни възможности като кутикулата. Косъм, който няма кутикула, а само кортекс изглежда с неравна повърхност, сух, без блясък или накъдрен.
Наличието на химични вещества в шампоаните, във водата, замърсяването на въздуха в съчетание с излагане на ултравиолетова светлина може да допринесе за допълнително увреждане и отслабване на косменото стъбло. В крайна сметка косъма започва да се разделя или се къса. Обикновено това разделяне или късане възниква в краищата на космените стъбла, но ако въздействието на увреждащите фактори е било много агресивно, тогава може да се увреди дори корена на косъма, при което косменото стъбло се къса на нивото на кожата на главата и настъпва дифузна алопеция.
Освен въздействието на химични вещества косменото стъбло може да се уреди и от въздействието на физични фактори като използване на четки, сешоари, силно опъване на космените стъбла. Всички тези фактори отново увреждат кутикулата на косменото стъбло.
При миенето на косата известно количество вода преминава под кутикулата и навлиза в кортекса. При сушене със сешоар с висока температура водата се загрява и това предизвиква образуване на празни пространства в космените стъбла, а водата разширява вътрешността на косъма и това буквално избутва навън, за да оставят пространства в косата влакно. При по-тежки случаи може да се образуват и мехурчета. На местата на тези мехурчета косменото стъбло е по-слаба и вероятността да се скъса е по-голяма, особено ако се съчетае въздействието на увреждащите физичните с увреждащите химични фактори.
Лечението на увредена коса от физично и химично въздействие е много трудно. Най-подходящо е да се изреже, колкото може повече от увредената коса и да се избягва прилагане на увреждащите фактори. Въпреки че съществуват козметични средства, с помощта, на които увредените космени стъбла „слепват“ техния ефект е много краткотраен и трябва да се прилага непрекъснато. Крайният резултат за съжаление никога не може да бъде такъв, какъвто изглежда здравата коса.
17.2. Тракционна алопеция и трихотиломания
Тракционната алопеция и трихотиломанията са видове косопад, които са причинени от сходно механично дразнене. При двата вида косопад космите се отскубват и се образуват полета, в които няма окосмяване.
Причината за косопад при тракционната алопеция са стегнатите прически, опашки, плитки. Ако тракционната алопеция продължи много дълго време и на едно и също място може да настъпят необратими промени и да спре нормалния растеж на косми.
Трихотиломания е състояние, при което засегнатите хора сами отскубват космите си. Трихотиломанията може да засегне не само скалпа (космите на главата), но и миглите, веждите, интимното окосмяване и други области, където има косми.
Съществуват противоречиви мнения за това дали трихотиломанията е вреден навик, както гризането на ноктите или се касае по-скоро за психологичен проблем. Засегнатите индивиди от трихотиломания обикновено не осъзнават, че извършват такова отскубване на косми, а когато го осъзнаят установяват, че е много трудно да спрат този процес.
Някои хора едновременно с трихотиломания имат и трихофагия. Това състояние трихофагия се характеризира с поглъщане на отскубаните косми и крие опасност от сериозни усложнения, защото космите не се разграждат в храносмилателната система. Трихофагията би могла да доведе дори и до смърт, ако не се предприемат спешни мерки.
Лечението на трихотиломанията е трудно и трябва да се осъществява съвместно с дерматолози, психолози и психиатри.
Прочетете още информация:
17.3. Трихорексис нодоза
Един от най-често срещаните дефекти на косменото стъбло е заболяването трихорексис нодоза. При наблюдаване под микроскоп на косъма голяма част от косменото стъбло изглежда напълно нормално, само в изолирани области по дължината му може да се видят дефекти - подутини и /или накъсвания. Тези дефекти се образуват на места, на които няма кутикула.
Трихорексис нодоза може да бъде вродено или придобито заболяване.
Вродената форма на заболяването се среща по-рядко и се дължи на неправилно образуване на кутикулата на косъма. Това заболяване е наследствено, предава се в семейството и започва още от детство или млада възраст. Тези хора са с тънка, слаба коса. Дефекти в косменото стъбло може да има и при някои метаболитни заболявания като нарушение в синтеза на урея, нарушение в обмяната на мед или цинк, трихотиодистрофия – нарушение във вграждането на цистеин или сяра в космените влакна.
Придобитата форма на трихорексис нодоза е по-често срещана и настъпва след различни манипулации на косата – използване на сешоар, преси, маши, прически, прилагане на стилизиращи продукти, често миене, боядисване, къдрене. Всички тези фактори водят до увреждане на кутикулата на косменото стъбло. След увреждане на кутикулата се уврежда и кортекса на косъма.
Лечението на трихорексис нодоза зависи от причината за настъпването и. В случаите, когато в нарушено образуването на косъма, тогава лечението ще е насочено към космения фоликул. Когато дефекта е в резултат от външни въздействия, тогава първото, което трябва да се направи е да се отстрани действието на увреждащия фактор – да се спре използването на сешоар, маши, преси, стилизиращи продукти, бои и др. Измиването на косата трябва да бъде с шампоани с меко действие.
Прочетете още информация:
17.4. Монилетрикс (monilethrix)
Монилетрикс е състояние на косата, при което косменото стъбло изглежда като наниз от мъниста. По дължината на косменото стъбло има разширения и стеснения, поради което косменото стъбло изглежда вълнисто. Тези промени правят косменото стъбло по-слабо и може да настъпи дифузен косопад.
Най-засегнати от косопад са задната част на скалпа и врата. Предната част на главата е по-слабо засегната. Монилетрикс е състояние, което може да засегне и други области на тялото.
При изследване на космите под микроскоп се вижда, че космените стъбла за загубили кутикулата си в областта на разширенията, докато в областта на стесненията има кутикула.
Космените стъбла при монилетрикс са много крехки и поради тази причина рядко достигат голяма дължина. От монилетрикс страдат предимно децата, но заболяването може да се появи и в по-късна възраст. Заболяването е генетично и се среща в семейството като засегнатите членове на едно семейство могат да бъдат с различна тежест на заболяването.
Монилетрикс се влияе и от сезоните като протича по-тежко през зимата. Възможно е да настъпи спонтанно подобряване, но в повечето случаи заболяването продължава цял живот.
17.5. Синдром на анагенно отпадане на косата
Синдромът на анагенно отпадане на косата представлява лесно и безболезнено отпадане на космите от космения фоликул, докато са във фазата на растеж - анаген.
Поставянето на диагнозата обикновено става още в детска възраст. По-често се засягат момиченцата. Синдромът на анагенно отпадане на косата обикновено се забелязва за първи път при дечица с руса коса на възраст от 2 до 5 години. Заболяването би могло да се появи и в по-късна възраст.
Характерна особеност на този синдром е, че косата изглежда така все едно не расте. Обикновено хората с това заболяване не се нуждаят от подстрижка. Космите по главата са тънки, по-силно засегната е задната част на главата. Това може да се обясни с факта, че при това заболяване космите са тънки, лесно се отделят, а задната част на главата е изложена на повече триене с възглавницата, което е предпоставка за отпадане на повече косми.
Косата при синдрома на анагенно отпадане не расте много на дължина и трудно се поддава на ресане и оформяне.
Синдромът на анагенно отпадане може да се подобрява с възрастта от само себе си. Това важи, в случаите, когато се появи първоначално при деца. Колкото по-късно във възрастта се появи заболяването, толкова по-трайни са промените.
Причината за поява на синдром на анагенно отпадане на косата не е напълно ясна. Счита се, че се дължи на дефект на космените влагалища, което нарушава нормалната адхезия между косменото стъбло и космените влагалища. Възможно е този дефект да се дължи на генетично нарушение и да се среща по-често в някои семейства, но има и много изолирани случаи, които нямат фамилна анамнеза.
Все още няма ефективно лечение на синдрома на анагенно отпадане на косата.
Коментари към Косопад
Деспина
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .
Радваме се, че сме били полезни.
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .