- Какво представлява косопадът?
- Какво представляват косата и косъма?
- Каква е структурата на косъма?
- Какво е космен цикъл?
- Кои са симптомите и признаците на косопад?
- Кои са причините за косопад?
- Как се поставя диагноза косопад?
- Косопад при жените - в какво се изразява?
- Косопад при мъжете - в какво се изразява?
- Косопад при децата - в какво се изразява?
- Какво е кръгов косопад?
- Какво е телогенен ефлувиум?
- Какво е анагенен ефлувиум?
- Какво e цикатрициална алопеция?
- Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
- Кои инфекции могат да доведат до косопад?
- Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
- Кои лекарства могат да доведат до косопад?
- Как се лекува косопад?
- Трансплантация на коса
8. Косопад при жените - в какво се изразява?
Косопадът в миналото погрешно се е считал, че е типично заболяване за мъжете. В действителност голяма част от жените страдат от косопад, който може да бъде не само по механизма на мъжкия тип косопад, но и от друг вид.
Косопадът при жените може да доведе до понижено самочувствие и сериозен психологичен дискомфорт. За съжаление в обществото козметично е по-приемлив е косопадът при мъжете, отколкото при жените. Освен това поради факта, че косопадът не е сериозно или животозастрашаващо от медицинска гледна точка заболяване повечето засегнати от косопад биват оставени без лечение и без да се отчете факта, колко е голяма психологичната вреда, която може да причини.
8.1. Какви са видовете косопад при жените?
Косопадът при жените може да бъде временен или продължаващ дълго време. Временният косопад може да се повлияе лесно, ако се установи и лекува причината за възникване. Ако не се установи причината е възможно временния косопад да премине в дълготраен косопад.
Медицинският термин за косопад е алопеция. Съществуват различни видове алопеция. Общото между всички видове косопад независимо дали е при мъже или жени е, че много често косопадът е симптом за нещо, което се случва в организма на човек. При настъпване на хормонален дисбаланс, някои заболявания и състояния може да настъпи косопад. Освен това при носителство на определени гени човек е предразположен към определени видове косопад. Косопадът може да бъде симптом на различни краткосрочни събития като стрес, бременност, прием на някои медикаменти. В тези случаи при преустановяването или преминаването на причината, косопадът в повечето случаи спира. Тези различни причини за косопад водят до промяна във фазите на цикъла на растеж и отпадане на космите.
Най-често срещаните видове косопад при жените са:
8.1.1. Андрогенна алопеция при жени
По-голяма част от жените с андрогенна алопеция имат дифузно изтъняване на космите в почти всички области на скалпа. За разлика от жените, мъжете рядко имат дифузно изтъняване, при тях се среща по-често формиране на ограничени полета със силно изразен косопад. При някои жени може да има комбинация от двата модела на андрогенен косопад – това, което по-характерно за жени и за мъже.
Андрогенната алопеция при жените се дължи на действието на андрогените, това са мъжки хормони, които нормално се срещат в малки количества. Отговорен за възникване на андрогенната алопеция, както при жените, така и при мъжете е дихидротестостерон (ДХТ) като наследствеността има съществена и ключова роля като фактор за възникване на заболяването.
Дихидротестостеронът (ДХТ) е производно на мъжкия хормон тестостерон и е една от основните причини за отпадане космите от скалпа при жените и мъжете. Този процес на преминаване на тестостерон в дихидротестостерон става с участието на ензим 5-алфа-редуктаза тип II и се осъществява в мастните жлези на космения фоликул.
При нормални условия, жените имат много по-ниски нива на тестостерон, в сравнение с мъжете, но дори и това ниско ниво, може да задейства андрогенния косопад при жените в случаите, в които има генетична предразположеност. Естествено при повишаване на нивата на тестостерон или при наличие на хормонален дисбаланс, проблема ще бъде по-изразен. Андрогенната алопеция може да бъде причинено от различни фактори, свързани с действията на хормоните като кисти на яйчниците, вземането на някои противозачатъчни хапчета, по време на бременност или менопауза.
8.1.2. Телогенен ефлувиум
Под действието на различни ситуации като раждане на дете, недохранване, преболедуване от тежка инфекция, голяма операция, силен стрес голяма част от космите, които се намират във фазата на растеж (анаген) или фазата на регресия (катаген), това са около 90% от всички косми могат да преминат изведнъж във фаза на почивка (телоген).
След въздействието на стресовия фактор в период от 6 седмици до три месеца започва телогенния ефлувиум. Възможно е косопадът да е много силно изразен и космите да отпадат дори и с шепи. За съжаление при някои жени не може да се открие причина за телогенния ефлувиум и те могат да страдат от това състояние продължително време. В повечето случаи с отстраняване на причината, която е довела до възникване на телогенен ефлувиум се постига ремисия и излекуване.
Прочетете повече за телогенния ефлувиум
8.1.3. Анагенен ефлувиум
Анагенен ефлувиум настъпва след въздействие на увреждащи фактори, които водят до нарушение на деленето на клетките или метаболитна активност на космения фоликул.
Този вид косопад най-често се асоциира с лечението с химиотерапия. Химиотерапията въздейства на всички бързо делящи се клетки. Такива клетки освен раковите са и клетките на космените фоликули във фазата на растеж (анаген). Скоро след стартиране на лечение с химиотерапия около 90% от космите, които са още във фаза на анаген (растеж) отпадат.
Прочетете повече за анагенния ефлувиум
8.1.4. Тракционен (травматичен) косопад
Тракционният косопад или още тракционната алопеция е състояние, което се дължи на локализирана травма на космените фоликули от стегнати прически, които причиняват издърпване космите. При откриване на това състояние достатъчно рано косата възстановява растежа си напълно.
Прически, които предизвикват такъв вид косопад са поставянето на удължители за коса, стегнати опашки, кокове, плитки.
8.2. Степен на косопад при жени
Съществуват две широко използвани скали за оценка на косопада при жените:
- Скала на Лудвиг (Ludwig)
- Скала на Савин (Savin)
По принцип двете скали са идентични с изключение на това, че скалата на Савин измерва и цялостното изтъняване.
Илюстрациите показват различите между нормалната коса до тежко изразения косопад.
8.3. Противозачатъчните хапчета и косопада при жени
През последните десетилетия оралните контрацептиви (противозачатъчните хапчета) се превърнаха в един от най-популярните методи за контрол на раждаемостта. Милиони жени по целия свят използват противозачатъчни, но в някои случаи именно приемът им може да бъде причина за косопад.
Противозачатъчните таблетки предизвикват подтискане на овулацията чрез комбинираното действие на хормоните естроген и прогестерон или в някои случаи само на прогестерон. Жените, които са предразположени към хормонално обусловен косопад или които са свръхчувствителни към хормоналните промени могат да получат различно изразен косопад докато използват тези лекарства или по-често няколко седмици или месеца след спирането им.
Противозачатъчните хапчета обаче са един много ефективен и безопасен метод за контрол на раждаемостта. Освен това те се използват и за лечение на хормонални смущения, стерилитет и други здравословни проблеми. Въпреки това жените с данни за косопад в семейството е добре да знаят за съществуването на подобен риск от възникване на косопад.
При фамилност за косопад и лечение с противозачатъчни с цел контрол на раждаемостта се предпочитат лекарства с нисък андрогенен индекс или да се прибегне до използване на нехормонален метод за контрацепция.
Важно е да се знае, че не само противозачатъчните, но и другите хормонални методи за лечение крият риск от косопад. Такива са хормоналните импланти, инжекции, пластири, вагинални пръстени и др.
8.4. Как се лекува косопада при жените?
При лечение на андрогенния косопад жените са в по-неизгодна позиция, отколкото мъжете. Въпреки че някои лекарства биха могли да се използват за лечение те не са тествани достатъчно при жени и поради тази причина не могат да се прилагат. При жените се прилагат предимно локално действащи лекарства. И при жените най-добри резултати от лечението се получават, тогава, когато се започне възможно най-рано, защото андрогенната алопеция може да предизвика необратима промяна в космените фоликули. Започване на анти-андрогенна терапия след продължителна загуба на коса би могла да помогне за предотвратяване на по-нататъшна загуба на коса и за възстановяването на тези космени фоликули, които са били в латентно състояние. Спирането на лечението може да доведе до възобновяване на косопада, освен ако не се избере друг метод, който да държи мъжките полови хормони в състояние, в което да не увреждат космения фоликул.
Лечението на косопада е успешно, тогава, когато се лекува причината.
За лечение на косопад при жени може да се използват различни средства. Ефективността на тези средства, които се използват варира между различните индивиди.
Не забравяйте, че всяко лечение трябва да е назначено от опитен лекар. Не трябва да експериментирате и да избирате сами лечение. Последствията от страничните ефекти на всяко едно лечение могат да бъдат сериозни за Вашето здраве.
8.4.1. Миноксидил (Minoxidil) 2% разтвор
Миноксидил първо е бил използван за лечение на високо кръвно налягане. Тогава е бил открит като страничен ефект поява на окосмяване, след което са стартирани проучвания на локално приложен миноксидил в области, където има косопад и открито, че лекарството има добър ефект за лечение на косопад. Количеството миноксидил, което се абсорбира през кожата в кръвта обикновено е твърде малко, за да предизвика странични ефекти от вътрешните органи.
При жените с дифузна андрогенна алопеция миноксидил е с по-добро действие, отколкото при мъжете. Концентрацията, която се препоръчва за приложение при жени е 2% в сравнение с 5% при мъже. В някои случаи под контрол на кожен лекар при жени също може да се използва миноксидил 5%.
Локалното приложение на миноксидил е клинично доказано, че забавя прогресията на косопада и възстановява растежа на космите. За съжаление това лекарство не въздейства върху хормонално обусловения процес при андрогенния косопад и поради тази причина спирането на лечението води до възстановяване на косопада.
8.4.2. Андроген рецепторни инхибитори:
8.4.2.1. Спиронолактон
Спиронолактонът принадлежи към групата на калий-съхраняващите диуретици (хапчета за изхвърляне на вода). Това лекарство се използва за намаляване на количеството на течностите в тялото, без да се намалява нивото на калий. Може да се използва за лечение на високо кръвно налягане, отоци, калиев дефицит и хипералдостеронизъм (хормонално разстройство).
Анти-андрогенното действие на спиронолактон се дължи на намаляване на производството на андрогени в надбъбречните жлези и яйчниците, както и на блокиране на действието на андрогените чрез предотвратяване на свързването на дихидротестостерон с андрогенните рецептори.
8.4.2.2. Циметидин (симетидин)
Циметидин принадлежи към групата на антихистамините и се използва за лечение на язви в храносмилателната система. Блокирането на действието на хистамина предпазва стомаха от производството на излишна стомашна киселина и по този начин участва в лечението на язвата.
Циметидин има и мощен анти-андрогенен ефект като е доказано, че блокира свързването на дихидротестостерон с андрогенните рецептори на космения фоликул.
Циметидин е бил използван за лечение на хирзутизъм (свръх окосмяване) при жените и са правени проучвания с добри резултати при жени с андрогенна алопеция. Поради необходимостта от високи дози, които са необходими за постигане на ефект при косопад, на мъжете не трябва да се назначава циметидин, поради риска от феминизиращи странични ефекти.
8.4.2.3. Ципротерон ацетат (Cyproterone Acetate)
Ципротерон ацетат може да се използва за намаляване на либидото при мъже, които имат прекомерно полово влечение или за лечение на изразена полова агресия. Може да се използва и за лечение на хирзутизъм (свръх окосмяване) при жени в детеродна възраст, както и на андрогенна алопеция при жените.
Ципротерон ацетат оказва анти-андрогенен ефект чрез блокиране на свързването на дихидротестостерон с андрогенните рецептори.
Приложението на това лекарство крие рискове от токсичност и дългосрочни странични ефекти. Поради тази причина в повечето страни той не е регистриран за лечение на андрогенна алопеция.
8.4.3. Естрогени / прогестерон
Тези хормони се съдържат в хормоно-заместителна терапия (ХЗТ). Често се предписват на жени с андрогенна алопеция, които са в менопауза или при такива, които поради други причини имат намалени нива на естрогени и/или прогестерон.
8.4.4. Противозачатъчни таблетки
Противозачатъчните таблетки водят до намаляване на производството на андрогени от яйчниците и поради тази причина биха могли да бъдат използвани за лечение при жени с андрогенна алопеция.
Приемът на противозачатъчни задължително изисква спазване на някои предпазни мерки при употреба. Например, пушачки над тридесет и пет годишна възраст са изложени на по-висок риск от образуването на кръвни съсиреци и други тежки заболявания. Ето защо трябва да обсъдите начина на живот и здравословното състояние с Вашия лекар. Контрацептивните таблетки са в различни концентрации и съотношения. Вашият лекар ще определи кой е най-подходящия медикамент в зависимост от индивидуалните и специфични особености на всеки.
За лечението на андрогенен косопад при жени може да се използват само противозачатъчни, които са с нисък андрогенен индекс. Тези, които имат висок андрогенен могат да предизвикат косопад.
8.4.5. Кетоконазол (Ketoconazole)
Кетоконазол се използва за лечение на гъбични инфекции. Освен това кетоконазол има и анти-андрогенен ефект и може да доведе до намаляване на производството на тестостерон и други андрогени от надбъбречната жлеза, както и от мъжките и женските репродуктивни органи. Благодарение на това действие може да се използва и за лечение на косопад.
Шампоанът съдържа 2% кетоконазол и може да се използва в комбинация при лечение на андрогенна алопеция.
8.4.6. Финастерид (Finasteride)
Първоначално Финастерид се е използвал за лечение при уголемяване на простатата. По време на проучвания и лечение на мъже с уголемена простата е установено, че лекарството има много добър ефект при мъжкия тип косопад.
Финастерид е специфичен инхибитор на ензима 5-алфа-редуктаза тип II, ензим, който превръща тестостерон в дихидротестостерон (ДХТ). ДХТ е този, който води до андрогенен косопад с умаляване (миниатюризация) на космените фоликули и скъсяване на живота на всеки косъм.
Това лекарство би могло да се използва и при жени, но те не трябва да са бременни или да забременяват по време на лечението, поради риск от вродени дефекти при фетус (бебе) от мъжки пол.
8.4.7. Ципротерон ацетат с етинилестрадиол (Cyproterone Acetate with Ethinyloestradiol)
Ципротерон ацетат с етинилестрадиол е контрацептив, който би могъл да се използва за лечение на жени с андрогенна алопеция. Лекарството действа чрез блокиране на действието на мъжките полови хормони, които се срещат и при жените. Въпреки че е възможно лекарството да спре по-нататъшното разпространение на косопада и да предизвика растеж на космените фоликули, но за задържане на ефекта е необходимо да се използва продължително време.
Коментари към Косопад
Деспина
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .
Радваме се, че сме били полезни.
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .