
- Какво представлява косопадът?
- Какво представляват косата и косъмът?
- Каква е структурата на косъма?
- Какво е космен цикъл?
- Причини за косопад
- Кои са симптомите и признаците на косопад?
- Как се поставя диагноза косопад?
- Косопад при жените - в какво се изразява?
- Косопад при мъжете - в какво се изразява?
- Косопад при децата - в какво се изразява?
- Какво е кръгов косопад?
- Какво е телогенен ефлувиум?
- Какво е анагенен ефлувиум?
- Какво e цикатрициална алопеция?
- Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
- Кои инфекции могат да доведат до косопад?
- Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
- Кои лекарства могат да доведат до косопад?
- Как се лекува косопад?
- Трансплантация на коса
5. Причини за косопад

Причините за косопад могат да бъдат най-различни. Откриването на причина за алопецията невинаги е лесна задача и до голяма степен зависи от пола, наследствеността и въздействието на различни увреждащи фактори. Косопадът може да се дължи на голяма група от заболявания, всяко едно от които се характеризира с различни възможни причини.
Косопадът може да бъде резултат от различни фактори, които влияят на цикъла на косъма или фоликулите:
- Генетика: най-честата причина за косопад в световен мащаб, като може да засегне както мъжете, така и жените. При мъжете се означава като оплешивяване по мъжки модел, а при жените - оплешивяване по женски модел. Независимо дали се развива при мъже или жени, медицинският термин е андрогенна алопеция. При жените първият забележим признак на наследствена загуба на коса обикновено е цялостното изтъняване и оредяване на косата в областта на средната линия. Когато мъжът има наследствен косопад, първият признак често е намаляваща линия на косата или плешивина в горната част на главата му.
- Хормонални промени: хормонален дисбаланс и промени могат да причинят постоянна или временна загуба на коса, например при бременност, раждане (постпартален косопад от спад на естроген), менопауза (намаляване на естроген и прогестерон), синдром на поликистозните яйчници (повишен тестостерон) и проблеми с щитовидната жлеза (хипо- или хипертиреоидизъм). Хормоните влияят на цикъла на косъма, често предизвиквайки телогенен ефлувиум.
- Състояния и заболявания: например алопеция ареата, която е свързана с имунната система и причинява косопад на петна, инфекции на скалпа като трихофития, разстройство, свързано със скубане на косата, наречено трихотиломания. Фоликулит, причинен от Demodex folliculorum, микроскопичен акар, който се храни със себума, произвеждан от мастните жлези, лишава косата от основни хранителни вещества и може да причини изтъняване. Дисекиращ целулит на скалпа, гъбични инфекции (като tinea capitis) също могат да доведат до косопад.
- Лекарства и медицински лечения: загубата на коса може да бъде страничен ефект от някои лекарства, например използвани за лечение на рак, артрит, депресия, сърдечни проблеми, подагра и високо кръвно налягане, хормонозаместителна терапия и противозачатъчни таблетки, стероиди. При лъчетерапия на главата косата може да не порасне отново както преди.
- Дефицит на хранителни вещества: недостиг на желязо, витамин Д, витамин В12, биотин, цинк може да доведе до косопад. Косата става тънка, чуплива или пада повече от нормалното; често при строги диети или малабсорбция.
- Стрес: физически или емоционален стрес (например операция, загуба, болест) води до преминаването на много фоликули в телоген (покой) преждевременно. Този тип косопад е временен.
- Прически и процедури: прекомерното оформяне на прическа или прическите, които стягат косата, като плитка или кок, могат да причинят вид косопад, наречен тракционна алопеция. Употребата на горещи уреди за коса и боя за коса също могат да причинят падане на косата. Ако се появят белези, загубата на коса може да бъде постоянна.
- Възраст: с напредване на възрастта повечето хора забелязват загуба на коса, тъй като растежът на косата се забавя. В един момент космените фоликули спират да растат, което води до изтъняване на косата на скалпа. Косата също започва да губи цвета си. Линията на косата на жената естествено започва да намалява.
5.1. Телогенен ефлувиум
Телогенният ефлувиум може да настъпи след раждане, ваксинация, физическа травма (след автомобилна катастрофа, операция), стрес, тежка диета, недохранване. Обикновено този вид косопад отшумява с преминаване на въздействието на увреждащите фактори. Приемът на някои лекарства или въздействието на токсини също може да предизвика телогенен ефлувиум.
5.2. Анагенен ефлувиум
Анагенен ефлувиум се среща най-често при хора, които са на лечение с химиотерапия или след случайно или умишлено поглъщане на отрови.
5.3. Кръгов косопад
Кръговият косопад се счита за автоимунно заболяване, при което имунната система атакува собствените си клетки. Обикновено стресът, наследствеността, хормонални смущения, алергични реакции, инфекции са основната причина за кръгов косопад.
5.4. Косопад при мъже
Косопадът при мъжете най-често е наследствен и може да се провокира от стрес, прием на някои лекарства.
5.5. Косопад при жени
Косопадът при жените също може да се дължи на наследственост, хормонални смущения, стрес, бременност, прием на някои медикаменти, някои прически.
5.6. Косопад при децата
Косопадът при деца e състояние, което изисква специално внимание. Най-честите причини за косопад при децата гъбична инфекция на скалпа, кръгов косопад, травматичен косопад, трихотиломания и телогенен ефлувиум.
5.7. Цикатрициална алопеция
Цикатрициалната алопеция се характеризира с наличие на ръбцова тъкан. Причините за образуване на такава ръбцова тъкан и отпадане на косми могат да бъдат различни - генетични заболявания, травми, радиация, тумори, някои инфекции на космения фоликул или проява на системни заболявания.
5.8. Вродени заболявания, които водят до косопад
Вродени заболявания, които водят до косопад, се характеризират с това, че продължават през целия живот на човек. В по-голямата част от случаите се касае за нарушение на ембрионалното развитие и генетични заболявания. Вродени заболявания, които водят до косопад, могат да са в съчетание и с други отклонения - физически или психически.
» Прочетете повече за вродените заболявания, които водят до косопад
5.9. Инфекции, които водят до косопад
Най-честата инфекция, която води до косопад, е тази с гъбички. По-рядко косопад може да има при фоликулит или други състояния с повишен растеж на микроорганизми.
» Прочетете повече за инфекциите, които водят до косопад
5.10. Дефекти на косменото стъбло, които водят до косопад
Дефектите на косменото стъбло, които водят до косопад, могат да са в резултат от генетични дефекти или по-често се касае за увреждане на косменото стъбло от фактори на околната среда или от неправилно и агресивно третиране на косата.
» Прочетете повече за дефектите на косменото стъбло, които водят до косопад
Коментари към Косопад
Деспина
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .
Радваме се, че сме били полезни.
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .