- Какво представлява косопадът?
- Какво представляват косата и косъма?
- Каква е структурата на косъма?
- Какво е космен цикъл?
- Кои са симптомите и признаците на косопад?
- Кои са причините за косопад?
- Как се поставя диагноза косопад?
- Косопад при жените - в какво се изразява?
- Косопад при мъжете - в какво се изразява?
- Косопад при децата - в какво се изразява?
- Какво е кръгов косопад?
- Какво е телогенен ефлувиум?
- Какво е анагенен ефлувиум?
- Какво e цикатрициална алопеция?
- Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
- Кои инфекции могат да доведат до косопад?
- Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
- Кои лекарства могат да доведат до косопад?
- Как се лекува косопад?
- Трансплантация на коса
15. Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
Вродената (конгенитална) хипотрихоза е термин, с който се отбелязва намален растеж на косми. Този намален растеж на косми може да се дължи на намален брой на космените фоликули, намаляване на растежа на космените фоликули или структурни промени в космите. Това състояние продължава през целия живот.
По-голямата част от случаите на вродена хипотрихоза се дължат на генетични заболявания и нарушение в ембрионалното развитие. Често засегнатите лица могат да имат и други отклонения - физически или психически.
Вродени заболявания, които протичат с конгенитална хипотрихоза са синдром на Нетертон, синдром на Ротмунд-Томсън, синдром на Греъм-Литъл, синдром на Офуджи, дискератозис конгенита, хипоплазия на хрущялите и космите, хипотрихоза на Мари Уна, хондродисплазия и още много други.
С напредване на изследванията на човешкия геном стават ясни кои са генетичните дефекти, които водят до появата на вродените заболявания. Въпреки това голяма част от генетичните заболявания не са напълно изяснени. За съжаление все още не съществуват ефективни методи за лечение на вродената хипотрихоза.
Едни от най-често срещаните причини за вродена хипотрихоза могат да бъдат:
15.1. Вродена аплазия на кожата
Вродената аплазия на кожата е дефект в развитието, при който по неизвестни причини кожата не се развива напълно. Клинично при новороденото дете се наблюдава участък от кожата, който изглежда като отворена рана или язва.
Най-често дефектът при вродената аплазия е разположен по задната част на скалпа. Ако дефектът е малък, кожата ще зарастне с образуване на белег. Ако вродената аплазия е голяма по площ е необходимо да се изреже засегната част и да се възстанови образувания дефект. Това състояние много често може да налага спешна оперативна интервенция, поради риска от възникване на кръвоизлив и инфекция.
15.2. Триангуларна вродена алопеция
Триангуларната (триъгълна) вродена алопеция е състояние, което е подобно на вродената кожна аплазия. Триъгълната алопеция в повечето случаи е видима още при раждането и се характеризира с наличие на триъгълен участък без окосмяване, който е разположен в областта на скалпа, над слепоочията.
По неизвестни причини при триъгълната алопеция в засегната област няма космени фоликули. При това заболяване децата не се раждат с отворени рани или язви. По-често се засягат момиченцата и в някои случаи е възможно този дефект да се забележи по-късно и да се обърка с кръгов косопад или тракционна алопеция.
Лечението на триъгълната алопеция включва хирургично отстраняване на засегнатата част и/или трансплантация на космени фоликули от незасегната област.
15.3. Вродена атрихия
Вродената (конгенитална) атрихия е заболяване, което се дължи на дефект само в един ген. Хората с вродена атрихия могат да се родят с косми на главата, но още в ранно детство настъпва отпадане на косата, след което тя повече не израства.
В космените фоликули има взаимодействие между кератиноцити и фибробласти. Това взаимодействие се осъществява чрез биохимични сигнали и гарантира растежа на космите и космения цикъл. За поддържане на този процес е необходимо клетките да са в близък контакт.
Механизмът на възникване на вродената атрихия не е напълно изяснен, но се счита, че по време на навлизане на космения фоликул в първата фаза на почивка (телоген) още в ранното детство настъпва разделяне между кератиноцитите и фибробластите. При нарушаване на това нормално взаимодействие не може да настъпи нова фаза на растеж (анаген).
Вродената атрихия е генетично заболяване, което се предава в семейството, но също така може да възникне и без преди това да има член от семейството, който да има същото заболяване. В действителност в някои случай не се касае за универсална алопеция, а за вродена атрихия.
Коментари към Косопад
Деспина
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .
Радваме се, че сме били полезни.
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .