- Какво представлява косопадът?
- Какво представляват косата и косъма?
- Каква е структурата на косъма?
- Какво е космен цикъл?
- Кои са симптомите и признаците на косопад?
- Кои са причините за косопад?
- Как се поставя диагноза косопад?
- Косопад при жените - в какво се изразява?
- Косопад при мъжете - в какво се изразява?
- Косопад при децата - в какво се изразява?
- Какво е кръгов косопад?
- Какво е телогенен ефлувиум?
- Какво е анагенен ефлувиум?
- Какво e цикатрициална алопеция?
- Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
- Кои инфекции могат да доведат до косопад?
- Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
- Кои лекарства могат да доведат до косопад?
- Как се лекува косопад?
- Трансплантация на коса
12. Какво е телогенен ефлувиум?
Космените фоликули на скалпа не произвеждат непрекъснато косми. Те преминават през различни фази: фаза на растеж, която продължава две или повече години, след това преминават във фаза на почивка, която продължава до два месеца. При здрави хора около 80% до 90% от космените фоликули са във фаза на растеж – анаген. Останалите 10% до 20% от фоликулите са във фаза на покой и не образуват косми – телоген.
Телогенен ефлувиум (telogen effluvium) е втората по честота форма на косопад (след андрогенната алопеция). Това състояние не е ясно ограничено и няма достатъчно проучвания в тази област.
Счита се, че телогенен ефлувиум настъпва тогава, когато е повишен броя на космените фоликули във фаза на телоген. Ако поради някаква причина се намали броят на космените фоликули, които произвеждат косми ще настъпи значително увеличение в броя на космените фоликули във фазата на почивка (телоген), а това неизбежно води до косопад.
Телогенният ефлувиум се характеризира с дифузно изтъняване на космите по скалпа. Възможно е някои от областите да са по-силно засегнати, отколкото други участъци. Най-често, космите в горната част на скалпа изтъняват повече, отколкото тези от страничните или задната част. Обикновено няма рязко ограничаване на засегнатия участък, от този, който не е засегнат.
Космите, които отпадат имат типичната характеристика и морфология на телогенни косми - могат да бъдат разпознати по твърда, плътна, суха бяла материя в областта на корена на косъма.
Хората, страдащи от телогенен ефлувиум никога не губят напълно косата си, но въпреки това тя е забележимо по-тънка. Обикновено телогенния ефлувиум засяга скалпа, но в по-тежки случаи може да засегне и други области като веждите или интимните участъци.
Телогенен ефлувиум е напълно обратима форма на косопад. Космените фоликули не са перманентно или необратимо увредени, а има само повече, отколкото трябва космени фоликули във фазата на покой – телоген.
12.1. Как може да се получи телогенен ефлувиум?
Съществуват три основни механизма, по които може да се развие телогенен ефлувиум:
1. Въздействие от фактори на околната среда, което предизвиква преминаване на космените фоликули във фаза на покой – телоген. Това води до отпадане и изтъняване на косата. Тази форма на телогенен ефлувиум може да се развие бавно и да стане забележима един или два месеца след въздействието на увреждащия фактор. Ако този увреждащ фактор е кратък космените фоликули бързо ще се възвърнат към нормалния си ритъм и ще започне образуване на нови косми. Тази форма на телогенен ефлувиум продължава не повече от 6 месеца и нормалния растеж и плътност на косата се възстановяват в рамките на една година.
2. Бавно и постепенно развитие на телогенен ефлувиум, който продължава дълго време. Дължи се на навлизане на космените фоликули във фаза на покой, след което вместо да излязат от тази фаза след няколко месеца и да премината във фаза на растеж те остават във фазата на покой за дълъг период от време.
Този процес води до постепенно натрупване на космени фоликули във фаза на телоген и прогресивно намаляване на космените фоликули във фазата на растеж – анаген. При тази форма на телогенен ефлувиум може да няма много изразен косопад, но за сметка на това косата прогресивно изтънява. Най-честата причина е непрекъснато въздействие на увреждащия фактор.
3. Космените фоликули преминават през съкратени космени цикли, без да остават за по-дълъг период в покой. Това води до изтъняване на косата и непрекъснато отпадане на тънки и къси косми.
12.2. Какви могат да бъдат причините за телогенен ефлувиум?
Причините за телогенен ефлувиум могат да бъдат много и разнообразни.
Класически пример за краткотраен телогенен ефлувиум е косопадът след раждане. Внезапната промяна в хормоналните нива при раждането представлява шок за космените фоликули, в резултат на което може да настъпи отпадане на косми. При повечето жени растежа на косата се възстановява много бързо.
Други чести причини за телогенен косопад са след ваксинация, тежки диети, физическа травма (след автомобилна катастрофа, операция). Тези увреждащи фактори могат да доведат до спиране на растежа на косми. След преминаване на действието им и възстановяване на организма, постепенно телогенния косопад стихва и настъпва израстване на нови косми.
Приемът на някои лекарства също може да предизвика телогенен ефлувиум. Такива лекарства са антидепресантите. Много често смяната на лекарството води до преустановяване на косопада.
Продължително действащите увреждащи фактори могат да доведат до персистиращ телогенен ефлувиум. Такива фактори могат да бъдат някои хронични състояния, каквито са стресът, тежката диета или недохранване. Много дерматолози смятат, че хроничния стрес може да има негативен ефект върху растежа на косата и да доведе до персистиращ телогенен ефлувиум. В подкрепа на този факт са провеждани изследвания с животни. Най-вероятно наистина стреса води до промяна в биохимията на космения фоликул и преминаване на повече космени фоликули във фаза на телоген.
Тежката диета или недохранването също предизвикват сериозни спорове, за това дали могат да причинят телогенен ефлувиум. Недостигът на минерали, витамини, есенциални аминокиселини могат да доведат до телогенен ефлувиум, което може да се види при хората живеещи в страни от третия свят. Експерименталните проучвания с животни също потвърждават този факт.
В развитите страни нормалния хранителен режим рядко би довел до пълен дефицит на определен витамин или минерал. Въпреки това, някои дерматолози смятат, че намаления прием на червено месо и преминаването към вегетарианска диета нарушава балансирания прием на всички необходими за растежа на косата и общото здравословно състояние хранителни вещества. Съществува твърдение, че жените могат да имат дефицит на желязо, който може да се дължи на загубата на желязо при редовния месечен цикъл.
Промяната в диетата може да доведе освен до дефицит на желязо и до дефицит на цинк, аминокиселината L-лизин, витамини В6, витамини В12.
Телогенният ефлувиум може да възникне самостоятелно или като част от друго заболяване. В действителност ранните стадии на андрогенната алопеция (мъжки тип косопад при мъже и жени) се характеризират с повишаване на броя на космените фоликули във фаза на телоген – до 40%.
Космените фоликули са чувствителни на хормоните на щитовидната жлеза и около една трета от болните със заболявания на щитовидната жлеза имат косопад.
Въздействието на токсини също може да доведе до телогенен ефлувиум.
12.3. Как се лекува телогенен ефлувиум?
Какво ще бъде лечението на телогенния ефлувиум зависи от това каква е причината, която го е провокирала.
За краткотрайно въздействащи причини за телогенен ефлувиум, каквито са след операция най-добрия подход е да се изчака да се възстанови нормалния растеж на косата.
При персистиращ телогенен ефлувиум най-добре е да се открие и лекува причината за косопада. Например, ако стресът е причината за косопад се лекува стреса, ако причината е диетата се правят корекции в диетата. При съмнение за диетична причина или хормонални нарушения се правят необходимите кръвни тестове, след което се назначават съответните лекарства.
При съмнение за хранителен дефицит могат да се приемат хранителни добавки. Въпреки това винаги дозата трябва да се прецизира. Например по отношение на желязото, колкото са опасни ниските дози, толкова са вредни и високите дози, защото във високи дози е токсично, а това също може да бъде причина за косопад. Високите дози на витамин А също могат да са токсични и да предизвикат телогенен ефлувиум.
Много често е невъзможно да се открие конкретната причина за косопад. В тези случаи има няколко варианта за лечение. Един от най-често използваните методи е локално приложение на миноксидил, за да се стимулира растежа на космените фоликули. Лечението с миноксидил е добре да продължи докато се открие причината, защото преждевременното прекратяване на лечението може да доведе до реактивиране на телогенния ефлувиум. След като се открие причината се спира и лечението с миноксидил.
Не трябва да се забравя факта, че отпадането на косми е нормално явление за всеки един човек и по принцип е възможно в определен период от време този косопад да е по-силно изразен. Проучванията сочат, че хората в Северна Европа, които са далеч от екватора, имат по-изразен косопад през есента и по-слаб през пролетта.
Това временно повишаване на косопада в определен сезон най-вероятно се дължи на промяна в хормоналните нива в резултат от промяна в дневната светлина. Проучванията при някои животни (норки и други бозайници) ясно показват, че излагането на светлата част от денонощието значително променя нивата на пролактин и че пролактина има значителен ефект върху смяната на козината. Най-вероятно и при хората има подобен отговор към промяната в циркадния ритъм (продължителността на деня и нощта). Наличието на подобна причина за косопад трябва да има временен ефект.
Коментари към Косопад
Деспина
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .
Радваме се, че сме били полезни.
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .