- Какво представлява косопадът?
- Какво представляват косата и косъма?
- Каква е структурата на косъма?
- Какво е космен цикъл?
- Кои са симптомите и признаците на косопад?
- Кои са причините за косопад?
- Как се поставя диагноза косопад?
- Косопад при жените - в какво се изразява?
- Косопад при мъжете - в какво се изразява?
- Косопад при децата - в какво се изразява?
- Какво е кръгов косопад?
- Какво е телогенен ефлувиум?
- Какво е анагенен ефлувиум?
- Какво e цикатрициална алопеция?
- Кои вродени заболявания могат да доведат до косопад?
- Кои инфекции могат да доведат до косопад?
- Кои дефекти на косменото стъбло водят до косопад?
- Кои лекарства могат да доведат до косопад?
- Как се лекува косопад?
- Трансплантация на коса
3. Каква е структурата на косъма?
Всеки косъм се състои от стъбло, което е на повърхността на кожата и корен, във вътрешността на кожата (в дермата). Всяка една от тези структури има много сложен строеж, изградена е от различни слоеве, всеки, от който има много важна функция. Коренът на косъма завършва със задебеление – булбус (космена луковица) и е разположен в космена торбичка, която се нарича фоликул. В основата на косъма е разположена папила, която съдържа капиляри и малки кръвоносни съдове, които изхранват целия косъм. Освен богато кръвоснабден космения фоликул е и богато инервиран. Косменият фоликул е високо сензитивен, тактилен орган, който регистрира дори и съвсем деликатни докосвания и движения на косменото стъбло.
Живата част на косъма е само най-долната част, около папила, където е космената луковица (булбусът на косъма). Клетките на космената луковицата се делят на всеки 23 до 72 часа. Булбусът на косъма по време на растеж (анаген) съдържа едни от най-бързо делящите се клетки, които се делят по-бързо от всяка друга клетка в тялото, дори и от тези на най-злокачествените тумори.
Косменият фоликул е изграден от две влагалища – външно и вътрешно космено влагалище. Тези структури защитават и формират косменото стъбло.
- Вътрешното влагалище върви по хода на косменото стъбло и завършва под отвора на мастните жлеза, в някои случаи и апокринните жлези.
- Външното космено влагалище отделя вътрешното космено влагалище от дермата на кожата и осигуряване на хранене, кислород, енергия, участва в контрола на космения цикъл и осигурява на опора при преминаването през дермата на косменото стъбло и вътрешното космено влагалище.
Космените фоликули са разположени под ъгъл спрямо повърхността на кожата. Това позволява подреждането на космените стъбла да осигури защитна обвивка на подлежащата кожа, а освен това се улеснява транспортирането на себума и секрета на жлезите. Ъгълът на косменото стъбло варира в зависимост от функцията на малък мускул (m. arrector pili - гладък мускул под адренергичен контрол). Този мускул се съкращава при стрес, гняв, страх, студ и води до настръхване на кожата. Що се отнася до скалпа този мускул е един и се споделя от всички космени фоликули. В тъпия ъгъл между косъма и кожата, над m. arrector pili е разположена мастната жлеза. Тези мастни жлези произвежда себум, който е от жизненоважно значение за кожата и космите. След настъпване на пубертета се произвежда повече себум, а с възрастта постепенно се намалява неговото количество. Жените образуват много по-малко себум, отколкото мъжете.
Косменото стъбло е изградено от твърд протеин, наречен кератин, който е подреден в три слоя. В действителност този протеин е мъртва структура. Най-вътрешния слой на косменото стъбло се нарича медула, втория слой е кортекс и най-външния слой е кутикулата. Кортексът изгражда най-голяма част от косъма. Кортексът и медулата на косъма съдържат пигмент, който определя цвета на косата. Най-външната част на косменото стъбло - кутикулата осигурява целостта на косменото стъбло и е изградена от един ред плоски, вроговени клетки без пигмент, които са подредени като керемиди на покрив със свободния край насочен навън. Кутикулата е отговорна за защита на косменото стъбло от метеорологични въздействия и разкъсване.
Косменият фоликул може да бъде входна врата за възникване на инфекции. Нормално космения фоликул е невъзприемчив към инфекции, което е резултат от антиинфекциозната система, която се осигурява от резидентната микрофлора (P. acnes, D. follicularum, P. ovale.)
Имунитета на космения фоликул е интегрална част от общия имунитет на организма и освен микрофлората съществена роля имат Лангерхансови клетки във външното космено влагалище, секрецията на жлезите и отделянето на цитокини.
Коментари към Косопад
Деспина
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .
Радваме се, че сме били полезни.
Благодаря Ви за изчерпателните теми относно "Косопада" .