- Какво представлява COVID-19?
- Коя е причината за заболяването?
- Как започна всичко?
- Как можем да се заразим?
- Защо болестта се нарича COVID-19?
- Кои хора са с висок риск от тежко протичане на инфекцията?
- Симптоми и признаци
- Как се диагностицира?
- Лечение при коронавирус COVID-19
- Какви са усложненията?
- Последващи грижи за пациентите, излекувани от COVID19
- Какви мерки трябва да спазваме, за да предпазим себе си и околните?
- Предпазни средства – защитни маски, ръкавици и очила
- Хигиена и почистване на дома
- Протичане при деца
- Рискове при бременност
- Засягат ли се домашни любимци?
- Митове и факти за COVID-19
- Прогноза
- Първата одобрена ваксина срещу Ковид-19 - Комирнати
- Ваксина на Moderna срещу COVID-19
- Ваксина срещу COVID-19 AstraZeneca
- Пост-ковид синдром
13. Предпазни средства – защитни маски, ръкавици и очила
Както при другите коронавируси, въздушно-капковият механизъм на предаване на инфекцията е основният начин за предаване на заразата. Вирусът може да навлезе в човешкото тяло през устата, носа или лигавицата на очите. Това може да се случи чрез вдишване на заразни капчици или докосване на повърхността, на която капчиците са попаднали, а впоследствие докосване на устата, носа или очите.
Следователно, прости мерки за контрол на инфекцията, като измиване на ръцете и носене на предпазна маска за ограничаването на разнасяне на вируса чрез кашлицата и кихането, са ефективни и важни за ограничаване на предпазването от зараза.
Въпреки че маските са изключително популярно средство, избягването на контакти и хигиената на ръцете са от първостепенно значение и не трябва да се пренебрегват. Носенето на маски също може да има полза в ограничаването на инфекцията, но само при условие, че те са подходящи и се използват правилно.
13.1. Кога трябва да използвате маска?
При какви случаи се препоръчва носенето на маска:
- Трябва да носите маска, ако се грижите за човек със съмнение за 2019-nCoV инфекция.
- Носете маска, ако кашляте или кихате.
- Маските са ефективни само когато се използват в комбинация с често почистване на ръцете с дезинфекциране с препарат на алкохолна основа или измиване със сапун и вода.
- Ако носите маска профилактично, то трябва да знаете как да я използвате и да я изхвърляте правилно.
13.2. Помагат ли обикновените и хирургическите маски срещу коронавирус COVID-19?
Хирургическите маски са проектирани за употреба от хирурзите и медицинските работници при извършване на манипулации и ролята им в защитата от респираторни инфекции на населението не е напълно изяснена. Тяхната функция е преди всичко бариерна и има за цел да задържи секретите от носа и устата на лекаря и съдържащите се в тях микроби от навлизане в хирургичното поле. Маски е препоъчително да носят и от медицинските работници при преглед или манипулация на пациент със заболяване, при което има кашлица и секрети от носа.
Има различни мнения по въпроса за полезността на маски в ежедневието. В някои азиатски страни, като Япония и Китай, може да видите хора, които носят хирургически маски на публични места, за да се предпазят от заразяване и мръсния въздух. Самите маски обаче не са проектирани да предпазват от вирусни частици, а прилепването им към лицето не е достатъчно плътно. В такъв смисъл теоретично маската може да ви предпази само от попадане на по-едри заразни капчици директно върху устата и носа ви, ако имате контакт със заразен човек, а той не носи такава. Затова и носенето на хирургически маски е препоръчително най-вече за болни или съмнително болни хора с грипоподобни симптоми, с цел да не разболеят други. В тези случаи обаче, маската е само допълнително средство за защита, а реалната мярка е да не се допуска посещаването на обществени места и ограничаването на контакта с хора.
Използването на хирургическа маска или такава от плат от здрави хора има смисъл само, ако това е в съчетание с висока хигиена на ръцете, правилно поставяне и правилно премахване на маската и носенето й за кратък период от време. Въпреки че маската да няма добри филтриращи вируси свойства, тя може да намали количеството на вирусни частици, попаднали върху вас при контакт със заразноболен. Поради неправилна употреба обаче, постоянната нужда от махане и сваляне на маската в ежедневието и овлажняването, нейната роля като защитно средство се намалява значително. Това е и причината хирургичната маска да не е от средствата, които СЗО препоръчва за носене от здрави хора, ако нямат контакт със заразноболен.
13.3. Как да сложите, използвате, свалите и изхвърлите маска?
- Препоръки за правилна употреба на маска:
- Преди да си сложите маска, почистете ръцете с дезинфектант на алкохолна основа или сапун и вода.
- Покрийте устата и носа с маската и се уверете, че е приляга плътно по краищата.
- Избягвайте да докосвате маската, докато я използвате; ако го правите, почистете ръцете си с дизенфектант на алкохолна основа или сапун и вода.
- Сменете маската с нова веднага след като е овлажнена и не използвайте повторно маската, ако е за еднократна употреба.
- За да премахнете маската: отстранете я за връзките (не докосвайте предната част на маската); изхвърлете веднага в затворен кош; почистете ръцете с дезинфектант с алкохол или сапун и вода.
13.4. Кой задължително трябва да носи маска?
Хората, болни от COVID-19 или такива със съмнение за инфекцията, трябва да носят задължително маска за лице, за да намалят риска от заразяване на хората около тях. Ролята на маските за лице в контрола на заболяването е да се предотврати заразяване на други хора, когато болният кашля или киха. Пациентите, потвърдени с COVID-19, и съмнителните случаи трябва да носят маска за лице, докато не бъдат изолирани в болница или у дома. Пациентът няма нужда да носи маска за лице, докато е изолиран.
Медицинските работници и тези, които се грижат за някой, заразен с COVID-19 в близки условия (у дома или в здравно заведение), също трябва да носят маски за лице. Препоръчително е обаче тези маски да не са хирургически, а респираторни от типа N95, по препоръка на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC).
13.5. Респираторни маски
Респираторната маска е лично предпазно устройство, което се носи на лицето и покрива поне носа и устата. Макската от респираторен тип се използва за намаляване на риска от вдишване на опасни частици от въздуха (включително инфекциозни агенти), газове или пари. За разлика от хирургичните маска, респираторната прилепва плътно към лицето, а въздухът, който се вдишва и издишва, преминава изцяло през нея.
Респираторните маски, включително тези, предназначени за употреба в здравни заведения, трябва да са сертифицирани. В инфекциозните отделения на лечебните заведения и защита от заразни заболявания се препоръчват маски FFP-2, FFP-3 и FFP-3v по европейския стандарт ЕN149:2001 или маски N95 до N100 по американския стандарт на NIOSH.
Типове и стандарти на респираторните маски
В САЩ типа на респираторната маска се отбелязва с буква N, R, P и цифра след нея, например 95 или 99. Буквата показва дали тя предпазва от маслени частици, а цифрата - минималната степен на филтрация в проценти. В Европа респираторните маски се отбелязват по два различни стандарта, които почти се покриват. При единия се отбелязват с буквите FFP (Filtering Face Piece) и цифра 1,2 или 3, която показва степента на филтрация. В другия (EN 143 стандарт) са съответно P1/P2/P3, като значението на номерацията е аналогично. Най-общо спецификациите на маските N95 и N99 се покриват съответно от типовете FFP-2, FFP-3 в Европа.
Стандарт на респираторната маска | Възможност за филтрация (премахване на % частици с диаметър 0,3 микрона или по-големи) |
FFP1 и P1 | най-малко 80% |
FFP2 и P2 | най-малко 94% |
N95 | най-малко 95% |
N99 & FFP3 | най-малко 99% |
P3 | най-малко 99,95% |
N100 | най-малко 99,97% |
Приблизително покриване на стандартите:
- N95(95%) = FFP2, P2(94%)
- N99(99%) = FFP3 (99%)
- N100(99,97%) = P3 (99,95%)
Какво представляват респираторната маска за лице N95 и FFP-2?
N95 е стандартизирана и сертифицирана маска, подходяща за медицински нужди, която има за цел да филтрира частиците от въздуха, когато се диша през нея. Този тип маски филтрират най-малко 95% от изключително малки (0,3 микрона) частици. N95 респираторите са способни да филтрират голяма част от частиците във въздуха, включително бактерии и вируси.
Респираторни маски с клапан и такива без - каква е разликата?
Респираторните маски с клапан улесняват издишването на въздуха по-бързо и по-лесно, отколкото тези без. Това ги прави по-удобни за носене и води до по-малко натрупване на влага вътре в респиратора. Това е особено полезно при маските с по-висока степен на филтрация (N100 / FFP3), при които се издишва значително по-трудно.
Важно е да се знае обаче, че респираторите маски с клапан са подходящи за носене само от здрави хора, например лекари и медицински персонал. Ако човек е болен, носенето на такава маска не носи полза за ограничаване на заразата. Това се дължи на факта, че при издишване, кашляне или кихане, клапанът се отваря и въздухът излиза свободно навън.
Каква е разликата между респираторните и хирургичните маски?
Основната разлика от обикновените маски за лице е, че при правилно поставяне и носене течовете около ръбовете на респиратора са минимални, защото той приляга плътно по лицето. Това означава, че почти целият въздух се насочва през филтриращата среда.
За разлика респираторите, маските за лице са по-свободни и осигуряват само бариерна защита срещу капчици, най-вече с по-голям размер. Повечето маски за лице не филтрират малките частици и позволяват проникване на въздух около ръба на маската, когато потребителят вдишва.
Цел |
Бариерна защита срещу големи капчици, пръски или секрети. Създадена да защити пациента от попадането на дихателни течности от лекаря в стерилното поле. |
Защитава като филтрира малки твърди и течни частици, включително аерозоли и малки капчици. |
Прилягане по лицето |
Хлабаво прилягане по лицето |
Плътно прилягане по лицето |
Нужда от тестване на размер и прилягане | Не | Да |
Ниво на защита |
НЕ предоставя на ползващия |
Филтрира най-малко 95% от частиците във въздуха, включително големи и малки капчици. |
Изтичане на въздух отстрани | При вдишване въздухът прониква и от страничните части на маската. |
При правилно поставяне има само |
Употреба |
Еднократни. Изхъврлят се след всяко използване. |
В идеалния случай се изхвърлят след всяка среща с пациент. Също така след: повреждане, деформация, недобро прилепване, трудно дишане през маската, овлажняване, замърсяване с кръв или секрети. |
13.6. Нужно ли е да се носят ръкавици и помагат ли ни да се предпазим?
Носенето на ръкавици се препоръчва единствено при грижа за потвърдени или със съмнение за инфекция пациенти с COVID-19 в здравните заведения. Нестерилните еднократни ръкавици, които се използват обикновено при преглед на пациента или за грижите му, са подходящи и за за пациенти със съмнение или потвърден COVID-19.
В ежедневието носенето на ръкавици не носи доказани ползи за предпазване от инфекция, особено ако те не се използват или премахват правилно. Причината за това, е, че въпреки носенето на ръкавици, не се намалява рискът от докосването на устата, носа и очите, след контакт със заразени повърхности. Подобно на хирургическите маски, ръкавиците също носят изкуствено чувство за защита от използващите ги, което вместо полза може да доведе до по-лоша хигиена. Самите ръкавици имат свойството да полепват замърсяванията от повърхностите и ако не се дезинфекцират често, създават предпоставка за разнасяне на заболявания.
Редовната хигиена на ръцете е по-доброто средство за предпазване от заразяване. Тя трябва да се извършва чрез използване на дезинфектант за ръце на алкохолна основа, който съдържа 60-95% алкохол или измиване на ръцете със сапун и вода за най-малко 20 секунди.
Ако решите да носите ръкавици в ежедневието си, например излизане навън, то избягвайте да докосвате лицето и устата си с тях, а след прибиране, ги махнете и изхвърлете правилно.
Правилно премахване на ръкавици:
13.7. Необходимо ли използването на защитни очила срещу коронавирус?
Коронавирусът не може да проникне през кожата, но може да го направи през всички открити лигавици, включително и тази на очите. Поради тази причина често виждаме медицински специалисти, които носят очила, когато са в контакт със заразени пациенти. Те предпазват от попадането на секрети или малки капчици, изкашляни или изкихани от пациентите. Вероятността обаче вирусът да проникне през очите е много по-малка, в сравнение с носа и устата, през които постоянно се вдишва въздух директно в белите дробове.
За да защитим очите си от проникването на вирус се използват очила или респиратор за цяло лице. Респираторите за цяло лице (тип противогаз) се ползват най-вече в специализираните заведения. Обикновено в болниците се използват предпазни медицински очила. Най-добра защита дават моделите с гумено уплътнение, които осигуряват по-добра защита. Те се използват с подходяща маска, осигуряваща добра защита.
В ежедневието не е нужно да носим специални очила, ако не сме контактни с болен от коронавирусна инфекция. Ролята на очилата се ограничава до това да не пипнем очите си със замърсени ръце. Ако все пак решим да ползваме очила, то е добре да бъдат такива модели, които имат добро прилепване към лицето.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://www.msf.org/msf-update-2019-ncov-coronavirus-outbreak
https://www.livescience.com/face-mask-new-coronavirus.html
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/respirator-use-faq.html
https://www.mirror.co.uk/science/wearing-gloves-can-increase-your-21672074
Коментари към Коронавирус COVID-19