- Какво представлява COVID-19?
- Коя е причината за заболяването?
- Как започна всичко?
- Как можем да се заразим?
- Защо болестта се нарича COVID-19?
- Кои хора са с висок риск от тежко протичане на инфекцията?
- Симптоми и признаци
- Как се диагностицира?
- Лечение при коронавирус COVID-19
- Какви са усложненията?
- Последващи грижи за пациентите, излекувани от COVID19
- Какви мерки трябва да спазваме, за да предпазим себе си и околните?
- Предпазни средства – защитни маски, ръкавици и очила
- Хигиена и почистване на дома
- Протичане при деца
- Рискове при бременност
- Засягат ли се домашни любимци?
- Митове и факти за COVID-19
- Прогноза
- Първата одобрена ваксина срещу Ковид-19 - Комирнати
- Ваксина на Moderna срещу COVID-19
- Ваксина срещу COVID-19 AstraZeneca
- Пост-ковид синдром
18. Митове и факти за COVID-19
В периоди на паника е много лесно да се попадне на неточна, невярна и ненадеждна информация.
Трябва обаче да запазите спокойствие и да разчитате само на автентични източници като вашия местен здравен орган или международно достоверни организации като Световната здравна организация (СЗО) и Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC).
Събрали сме развенчани митове относно COVID-19 от достоверни източници и ще продължим да добавяме още при получаване на повече информация.
18.1. Вярно ли е, че дезинфектантът за ръце не е толкова ефективен колкото сапун и вода?
Разпространяват се твърдения, според които сапунът е по-добър от алкохола при разрушаването на липидния слой, който заобикаля вирусните частици.
Всъщност и сапунът, и алкохолът разграждат частиците на вируса, но по различни начини.
За най-добър резултат се препоръчва старателно измиване на ръцете с вода и сапун, след което употреба на дезинфектант.
18.2. Може ли да третираме кожата с алкохол и хлорни препарати?
Не. Прилагането на алкохол или хлорни препарати по тялото няма да убие вируси, които вече са навлезли в организма ви. Употребата на такива вещества може да бъде вредна за кожата и лигавиците, а също така може да увреди и дрехите.
Тези препарати може да са полезни за дезинфекция на повърхности, но е важно да се използват според инструкциите на производителя.
18.3. Колко дълго вирусът живее върху повърхности?
Преглед на проучвания, разглеждащи подобни вируси като SARS и MERS, установяват, че вирусните частици могат да издържат известно време на повърхности - потенциално до девет дни. Това зависи от редица фактори, като вида на материала, температурата и влажността, а също така и колко голяма част от вируса е депозиран.
Установено е, че продуктите на основата на алкохол са ефективни при отстраняване на вируса от повърхности. За да се предпазите, дезинфекцирайте по-често, измивайте ръцете си с топла вода и сапун и избягвайте да докосвате лицето си.
18.4. Вярно ли е, че топлото време ще спре разпространението на COVID-19?
От наличните до момента доказателства става ясно, че COVID-19 се разпространява по целия свят, включително и в области с влажен и горещ климат.
Най-ефективният начин за предпазване от заразяване с коронавируса е редовна хигиена на ръцете. По този начин се елиминират евентуално попаднали по тях вируси и се избягва инфекция, която би могла да настъпи след докосване на очите, устата и носа си.
18.5. А студеното време и снегът могат ли да убият новия вирус?
Няма основания да се смята, че студеното време може да убие вируса. Нормалната телесна температура остава 36,5°C до 37°C, независимо от тази на външната среда и времето.
18.6. Вярно ли е, че жабуренето с препарат за уста предпазва от заразяване с COVID-19?
Не, не е така. Няма доказателства, че използването на препарат за уста ще ви предпази от заразяване. Някои марки препарати за уста могат да унищожат определени микроби за няколко минути в слюнката в устата ви. Това обаче не означава, че могат да ви предпазят от заразяване с Covid-19.
18.7. Вярно ли е, че редовното промиване на носа със солен разтвор помага за предотвратяване на заразяване с COVID-19?
Не, това не е вярно. Няма данни, че редовното промиване на носа със солен разтвор е предпазило хора от заразяване с COVID-19. Има някои ограничени доказателства, че редовното промиване на носа със солен разтвор може да помогне на хората да се възстановят от обикновена настинка. Но не е доказано, че предотвратява респираторни инфекции.
18.8. Може ли пиенето на много вода, гаргарата с топла вода и сол или оцет да елиминира вируса? А пиенето на лимон с гореща вода или други домашни средства?
Горещите напитки с лимон и мед, витаминни добавки, храни с чесън и джинджифил, ябълков оцет, гаргара със солена вода ... нито едно от тези неща няма влияние върху вируса и не може да го елиминира.
Но ако тези натурални средства ще ви накарат да се чувствате по-спокойни и по-здрави, може да ги приемате - те няма да ви навредят (освен ако не слагате оцет в носа си - не го правете).
Други митове гласят, че вирусът не може да оцелее над 27°C. Можем да кажем, че и това е грешно, тъй като той е жизненоспособен в нашите тела при температура до 37°C.
18.9. Пиенето на алкохол ще ме предпази ли от COVID-19?
Алкохолът може да се използва за дезинфекция на повърхности и унищожаване на вируса, ако е попаднал върху тях. Освен това много от дезинфектантите за ръце също са на алкохолна основа. Но пиенето му няма да осигури никаква защита срещу COVID-19. И дори може да ви направи по-податливи.
И има още лоши новини за алкохола и вирусите. Според проучване от 2015 г., публикувано в списанието Alcohol Research, „прекомерната консумация на алкохол“ е свързана с „неблагоприятни имунни последици за здравето, като чувствителност към пневмония“.
18.10. Вземането на гореща вана ще предотврати ли заразяване с новия коронавирус?
Вземането на гореща вана няма да попречи да се заразите с COVID-19. Нормалната телесна температура на човек е около 36,5°C до 37°C, независимо от температурата на водата приготвена за вана. Всъщност вземането на гореща вана с изключително топла вода може да бъде вредно, тъй като може да ви изгори.
18.11. Може ли консумацията на чесън да предотврати инфекция с новия коронавирус?
Чесънът е здравословна храна и въпреки че има някои антимикробни свойства, до момента няма данни, че консумацията му е защитила хора от инфекция с новия вирус COVID-19.
18.12. Вярно ли е, че приемането на настойка от семена на анасон може да помогне за предотвратяване на заразяване с COVID-19?
Настойката от семена на анасон е напитка, която може да има някои хидратиращи свойства. Няма обаче доказателства от настоящата епидемия, че пиенето й е предпазило някой от заболяването.
18.13. Вярно ли е, че мазането със сусамово олио блокира и не позволява на новия вирус да проникне в тялото?
Не. Сусамовото олио не убива COVID-19 и не може да му попречи. Има някои химически дезинфектанти, които могат да убият вируса, ако той попадне върху повърхности. Това са: белина, дезинфектанти на основата на хлор, етерни разтворители, 75% етанол, пероцетна киселина и хлороформ.
18.14. Мога ли да се заразя, ако приемам пратки от Китай?
Няма причина да се подозира, че пратки, получени от Китай, могат да бъдат преносители на COVID-19. Не забравяйте, че това е респираторен вирус, подобен на грипа, а досега не сме спирали да получаваме пратки от Китай по време на грипния сезон. Трябва да следваме същата логика за вируса, който причинява COVID-19.
18.15. Мога ли да се заразя с коронавируса, като ям храна, обработена или приготвена от друг?
Новият коронавирус е респираторен вирус, за който се знае, че се разпространява основно по въздушно-капков път (при кашляне, кихане, чрез слюнката). Предаването му е възможно и при директен контакт и ползване на общи предмети с вече заразен човек. Вирусът, който причинява COVID-19, също е открит в изпражненията на определени хора.
Понастоящем не може да се изключи възможността инфекцията да бъде предадена чрез храна от заразен човек, който не е измил старателно ръцете си. Ако той киха или кашля при приготвянето на храната, е напълно възможно капчици от слюнка да попаднат в храната. В случай че храната претърпи термична обработка, вирусът вероятно ще бъде убит. По друг начин стои въпросът обаче със суровите храни като салати или сандвичи.
18.16. Може ли новият коронавирус да се предава чрез ухапвания от комари?
Към този момент няма информация или доказателства, че новият коронавирус може да се предава от комари. Той е респираторен вирус, който се разпространява основно по въздушно-капков път (чрез капчици, попаднали във въздуха при кашлица или кихане от заразен човек), или чрез капчици слюнка и секрет от носа.
18.17. Може ли ултравиолетова дезинфекционна лампа да убие новия коронавирус?
UV лампите не трябва да се използват за стерилизиране на ръце или други области на кожата, тъй като тяхното лъчението може да причини дразнене на кожата. Лампата е подходяща за дезинфекция на помещения.
18.18. Сушилните (сешоарите) за ръце могат ли да унищожат новия коронавирус?
Не. Сешоарите за ръце не са ефективни при убиването на COVID-19.
18.19. Нурофенът влошава ли допълнително състоянието на болния при инфекция с Covid-19?
Въпросите за приема на нурофен при инфекция с Covid-19 започнаха след изказване на френския здравен министър Оливие Веран. Той препоръча да не се приемат продукти, съдържащи ибупрофен, тъй като някои от пациентите с Covid-19 във Франция са имали сериозни странични ефекти.
В първия момент от СЗО също препоръча на хората по възможност да избягват приема на тези продукти, но от 19 март промениха позицията си и смятат, че няма основание да се избягва приема на нурофен, тъй като няма достатъчно основателни докладвани данни за отрицателни ефекти на ибупрофена (освен обичайните му).
Агенцията по лекарствата в Европа също изрази своето становище по въпроса, казвайки че "към момента няма научни доказателства, установяващи връзка между ибупрофен и влошаване на COVID-19".
18.20. Ефикасни ли са антибиотиците за предотвратяване и лечение на новия коронавирус?
Не, антибиотиците са ефективни при инфекции с бактерии, а не с вируси. COVID-19 е вирус и следователно антибиотиците не трябва да се използват като средство за превенция или лечение.
Но приемът на антибиотик ще е необходим, ако настъпи усложнение с бактериална инфекция.
18.21. Ваксините срещу пневмония предпазват ли ни от COVID-19?
Не. Ваксината срещу грип и ваксините срещу пневмония, като пневмококова ваксина, не осигуряват защита срещу новия коронавирус.
Вирусът е нов, различен и е необходима разработката на специална ваксина. Учените се опитват да разработят такава, а СЗО подкрепя техните усилия.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/coronavirus-resource-center
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters
https://www.fip.org/files/content/publications/2020/CORONAVIRUS_Guidance_BULGARIAN_20200304.pdf
https://www.uq.edu.au/news/article/2020/03/coronavirus-claims-checked-experts
https://eu.desmoinesregister.com/story/news/health/2020/03/20/fact-check-drinking-alcohol-wont-reduce-coronavirus-risk/2883285001
https://twitter.com/WHO/status/1240409217997189128
Коментари към Коронавирус COVID-19