- Какво представлява COVID-19?
- Коя е причината за заболяването?
- Как започна всичко?
- Как можем да се заразим?
- Защо болестта се нарича COVID-19?
- Кои хора са с висок риск от тежко протичане на инфекцията?
- Симптоми и признаци
- Как се диагностицира?
- Лечение при коронавирус COVID-19
- Какви са усложненията?
- Последващи грижи за пациентите, излекувани от COVID19
- Какви мерки трябва да спазваме, за да предпазим себе си и околните?
- Предпазни средства – защитни маски, ръкавици и очила
- Хигиена и почистване на дома
- Протичане при деца
- Рискове при бременност
- Засягат ли се домашни любимци?
- Митове и факти за COVID-19
- Прогноза
- Първата одобрена ваксина срещу Ковид-19 - Комирнати
- Ваксина на Moderna срещу COVID-19
- Ваксина срещу COVID-19 AstraZeneca
- Пост-ковид синдром
2. Коя е причината за заболяването?
Заболяването се причинява от вируса, наречен тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2), по-рано наричан нов коронавирус 2019 (2019-nCoV). Разпространява се предимно между хората по въздушно-капков път - чрез респираторни капки от кашлица и кихане. Вирусът е открит в изпражненията на заразени лица, но дали е възможно предаване през фекалиите е неизвестно.
SARS-CoV-2 се предава от човек на човек. Той може да оцелее в аерозолите, генерирани от хората по време на дишане или кашляне, в продължение на 3 часа. Вирусът може да остане стабилен и на твърди повърхности. Върху пластмаса и неръждаема стомана SARS-CoV-2 може да издържи до 3 дни.
Белите дробове са органите, които са най-засегнати от COVID-19, защото вирусът осъществява достъп до клетките на гостоприемника чрез ензима ACE2, който е най-много в алвеоларните клетки от тип II на белите дробове. Вирусът използва специален повърхностен гликопротеин, наречен "шип", за да се свърже с ACE2 и да влезе в клетката гостоприемник. Наситеността на АСЕ2 във всяка тъкан корелира с тежестта на заболяването в тази тъкан и се предполага, че намаляването на активността на АСЕ2 може да бъде протективно, въпреки че друго мнение е, че увеличаването на АСЕ2 чрез употреба на ангиотензин II-рецепторни блокери може да бъде протективно и че тези хипотези трябва да бъдат тествани. С напредването на алвеоларната болест може да се развие дихателна недостатъчност и да последва смърт. ACE2 може също да бъде пътят за вируса да атакува сърцето, причинявайки остро сърдечно увреждане. Хората със съществуващи сърдечно-съдови заболявания имат най-лоша прогноза.
Смята се, че вирусът има животински произход. За първи път е предаден на хората в Ухан, Китай, през ноември или декември 2019 г., а основният източник на инфекция стана трансмисия от човек на човек. На 14 март 2020 г. South China Morning Post съобщи, че 55-годишен човек от провинция Хубей може да бъде първият човек, който се е заразил от болестта на 17 ноември 2019 г. Към 14 март 2020 г. в провинция Хубей са регистрирани 67 790 случая и 3075 смъртни случая от вируса.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus_disease_2019
Коментари към Коронавирус COVID-19