- Какво представлява COVID-19?
- Коя е причината за заболяването?
- Как започна всичко?
- Как можем да се заразим?
- Защо болестта се нарича COVID-19?
- Кои хора са с висок риск от тежко протичане на инфекцията?
- Симптоми и признаци
- Как се диагностицира?
- Лечение при коронавирус COVID-19
- Какви са усложненията?
- Последващи грижи за пациентите, излекувани от COVID19
- Какви мерки трябва да спазваме, за да предпазим себе си и околните?
- Предпазни средства – защитни маски, ръкавици и очила
- Хигиена и почистване на дома
- Протичане при деца
- Рискове при бременност
- Засягат ли се домашни любимци?
- Митове и факти за COVID-19
- Прогноза
- Първата одобрена ваксина срещу Ковид-19 - Комирнати
- Ваксина на Moderna срещу COVID-19
- Ваксина срещу COVID-19 AstraZeneca
- Пост-ковид синдром
3. Как започна всичко?
Има различни теории за това откъде е възникнало заболяването COVID-19 при т.нар. нулев (първи) пациент.
Първият случай на болестта е установен на 1 декември 2019 г. в град Ухан, провинция Хубей, Китай. По-късно непотвърдено твърдение, цитиращо документи на китайското правителство, предполага, че първата жертва е 55-годишен мъж, който се е разболял на 17 ноември 2019 г.
В рамките на следващия месец броят на случаите в провинция Хубей постепенно се увеличава до няколкостотин. До 31 декември 2019 година вирусът е причинил достатъчно случаи на непозната до момента пневмония, което кара здравните власти да започнат разследване.
Като първоизточник на заразата се смята пазара за търговия на едро с морски дарове, на който се продават и живи животни. В тази връзка се смята, че вирусът има зоонотичен произход.
В началото на заразата се установява, че броят на случаите се удвоява приблизително на всеки 7 дни. До средата на месец януари 2020 г. вирусът се разпространява и в други китайски провинции. Това се дължи на миграцията, свързана с китайската нова година, и това, че град Ухан е главен транспортен център в централен Китай.
На 20 януари 2020 г. Китай съобщава за близо 140 нови случая само за един ден, включително в Пенк и Шенжен. По-късно обявени официални данни показват, че до тази дата има 6 174 случая на хора проявили симптоми на новия вирус.
На 30 януари Световната Здравна Организация (СЗО) обяви извънредна ситуация в областта на общественото здравеопазване, а на 24 февруари директорът Тедрос Адханом предупреди, че вирусът може да се превърне в глобална пандемия поради бързо нарастващите случаи извън Китай.
На 11 март СЗО официално обяви огнището на коронавирус за пандемия. Статистиките сочат, че към тази дата има повече от 118 000 случая в 114 страни, а жертвите са 4291.
Само два дни по-късно на 13 март СЗО обявява Европа за новия център на пандемията, след като процентът на новите европейски случаи надхвърли този на останалите региони в света, с изключение на Китай.
Към 16 март 2020 г. общият брой на случаите, докладвани по света извън Китай, е надвишил този на континентален Китай.
На 19 март 2020 г. Китай не съобщава за нови вътрешни случаи (с изключение на случаите, реимпортирани от чужбина) за първи път след избухването, докато общият брой на смъртните случаи в Италия надминава този на Китай.
Към 24 март 2020 г. са регистрирани повече от 392 000 случая по целия свят, повече от 17 100 души са загинали, а над 103 000 са се възстановили.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_coronavirus_pandemic
Коментари към Коронавирус COVID-19