- Какво представлява COVID-19?
- Коя е причината за заболяването?
- Как започна всичко?
- Как можем да се заразим?
- Защо болестта се нарича COVID-19?
- Кои хора са с висок риск от тежко протичане на инфекцията?
- Симптоми и признаци
- Как се диагностицира?
- Лечение при коронавирус COVID-19
- Какви са усложненията?
- Последващи грижи за пациентите, излекувани от COVID19
- Какви мерки трябва да спазваме, за да предпазим себе си и околните?
- Предпазни средства – защитни маски, ръкавици и очила
- Хигиена и почистване на дома
- Протичане при деца
- Рискове при бременност
- Засягат ли се домашни любимци?
- Митове и факти за COVID-19
- Прогноза
- Първата одобрена ваксина срещу Ковид-19 - Комирнати
- Ваксина на Moderna срещу COVID-19
- Ваксина срещу COVID-19 AstraZeneca
- Пост-ковид синдром
10. Какви са усложненията?
Тежестта на COVID-19 варира. Заболяването може да протече леко с малко или никакви симптоми, наподобяващо други често срещани заболявания на горните дихателни пътища, като обикновената настинка.
Въпреки това, при някои хора вирусът COVID-19 може да засегне белите дробове, причиняващ пневмония. При най-тежко засегнатите COVID-19 може бързо да прогресира до остър респираторен дистрес синдром (ARDS), причинявайки дихателна недостатъчност, септичен шок или полиорганна недостатъчност.
Усложненията, свързани с COVID-19, включват сепсис, нарушения в кръвосъсирването и увреждане на сърцето, бъбреците и черния дроб. Аномалии в кръвосъсирването, по-специално увеличаване на времето, необходимо за съсирването на кръвта (протромбиново време), са описани при 6% от приетите в болница с COVID-19, докато нарушената функция на бъбреците се наблюдава при 4% от тази група. Кръвните маркери за увреждане на сърцето (тропонин I) са повишени при повече от 50% от тежките случаи на COVID-19, както и са описани нарушения в сърдечния ритъм, водещи до сърдечен арест (спиране на сърцето). Чернодробно увреждане, установено чрез изследване на чернодробните показатели, често се наблюдава при тежки случаи, въпреки че чернодробната недостатъчност не е описана досега (март 2020 г.).
Няколко фактора прогнозират тежестта на инфекцията с COVID-19. Децата са с тендеция да изпитват по-леки симптоми и много по-малък риск за тежко заболяване от възрастните. По-напредналата възраст и висок резултат на SOFA (клинична скала за оценка на функцията на различни метаболитни системи и органи, например бели дробове, сърце, черен дроб, бъбреци и др.) са свързани с по-лоша прогноза. Хора с подлежащи сърдечни заболявания са изложени на по-голям риск от сърдечни усложнения. Кръвните изследвания, свързани с по-тежко заболяване, включват d-димер, по-голям от 1 µg / mL; повишени нива на интерлевкин-6, високочувствителен сърдечен тропонин I, лактат дехидрогеназа и анормално ниски нива на лимфоцитите (вид бели кръвни клетки).
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus_disease_2019
Коментари към Коронавирус COVID-19