- Какво представлява язвата?
- Каква е честотата на язвата?
- Причини и рискови фактори за поява на язва
- Класификации на язвата
- Патофизиологични промени при язва
- Кои са симптомите и признаците при язва?
- Какви са медицинските изследвания при язва?
- Какви са леченията при язва?
- Какви билки могат да се използват при лечение на язвената болест?
- Домашни лечебни средства при язва
- Усложнения при язва
- Каква е прогнозата при язва?
11. Усложнения при язва
Неглижирането на симптомите при язва, липсата на лечение или неподходящото и непълно такова крият риск от развитието на различни по вид и тежест усложнения. Счита се, че по-висок риск от поява на усложнения, особено кървене, е налице при лекарствено-индуцирани язви, както и при наличие на язва и хроничен прием на нестероидни противовъзпалителни самостоятелно или в комбинация с кортикостероиди.
В зависимост от давността на болестния процес и въздействащите рискови фактори са възможни различни усложнения.
11.1. Кървене
Хеморагията или кървенето е едно от най-честите усложнения на стомашните и дуоденални язви, като се развива при проникване на болестния процес през мускулния слой и при засягане на подлежащите кръвоносни съдове. В зависимост от някои особености състоянието може да протече латентно, скрито или остро и тежко:
- скрито кървене: при засягане на малки кръвоносни съдове хеморагията обикновено е слаба, но с хроничен характер, което крие риск от различни по вид допълнителни усложнения, по-чести от които са анемия с типичните за нея прояви на умора, задух, бледост, неравномерен пулс, но са възможни и състояние на различни дефицити, общо неразположение и други. Състоянието в много случаи се диагностицира случайно, при изследвания по друг повод
- остра хеморагия: при засягане на голям кръвоносен съд хеморагията е масивна, остра, тежка, животозастрашаваща и изискваща спешна медицинска намеса. Симптомите на този вид кървене обикновено включват чувство на слабост и световъртеж при изправяне, хематемеза (повръщане на кръв), загуба на съзнание, мелена (катранено черни изпражнения) и други
- установяване на кървенето: необходимо е извършването на ендоскопия за установяване на причината за кървене, локализацията на засегнатите съдове и наличието на други усложнения, като често диагностичният метод се използва и с терапевтична цел. При неуспешно ендоскопско лечение, например при масивно кървене и невъзможност за установяване на източника, може да се наложи оперативна намеса от спешен порядък
Повече информация за някои от симптомите при кървене на язвата може да прочетете на:
11.2. Перфорация
Перфорацията е рядко усложнение при язва, но е най-тежкото и с висок леталитет. При перфорация язвата извършва пробив през стената на органа, като съдържимото му се излива в коремната кухина. Бактерии и частично смляна храна могат да попаднат в перитонеума, като често допълнително се развива перитонит с характерните за него прояви.
Симптомите на перфорирана язва включват внезапна, остра, тежка болка, като при развитие на перитонит инфекцията може бързо да се разпространи по хематогенен път, причинявайки сепсис, което от своя страна носи риск от полиорганна недостатъчност и може да бъде фатално, ако не се лекува.
Перфорацията при язвена болест изисква спешна медицинска намеса, своевременно и комплексно лечение.
11.3. Стеноза и обструкция
Язви, разположени в края на стомаха в близост до дванадесетопръстника, могат да предизвикат стеноза или обструкция на изхода на стомаха (пилор) или в началото на дванадесетопръстника, което се дължи на възпаление на язвата или на разрастване на съединителна тъкан при дългогодишно съществуваща язва.
Пациентите с обструкция на изхода на стомаха често се оплакват от рецидивиращо повръщане на храна, която се е натрупала в стомаха, но която не може да премине в тънките черва поради запушването. Възможно е повръщане на несмляна или непълно смляна храна, консумирана преди повече от 24 часа.
Лечението при развитие на стеноза и обструкция в хода на язвената болест включва дилатация с балонен ендоскоп, а при липса на ефект от процедурата може да се наложи хирургична намеса.
Повече информация може да прочетете на:
11.4. Пенетрация
Този вид усложнение при язва представлява преминаване на язвата през всички слоеве на стената на стомаха или дванадесетопръстника и проникване в съседен орган. Най-често язвата прониква в панкреаса, черния дроб, жлъчния мехур и жлъчните пътища, тънкото или дебелото черво, като клиничната картина варира.
Острата проява на свързаните с пенетрацията на язвата усложнения, като панкреатит, холангит или диария на несмляна храна, може да подпомогне диагностиката на състоянието. Поставянето на диагноза пенетрация е по-трудно, отколкото перфорация, като се основава на комбинация от тежките симптоми на язвата, атипичното разпространение на болката и намаления отговор към обичайната терапия.
11.5. Рак на стомаха
Пациентите с язвена болест, в чиято етиология роля играя инфекцията с H. pylori, имат от три до шест пъти по-висок риск от малигнено израждане с развитие на рак на стомаха (стомашен карцином) различен период от време след диагностициране на язвата, като причините за това са комплексни.
Не се описва сигнификантно повишен риск от малигнено усложнение на язва, която е с друга, различна етиология (лекарства, стрес-индуцирана, в резултат от други подлежащи заболявания).
Повече информация за рака на стомаха може да прочетете на:
Коментари към Язва
Силвия Нинова
Майка имаше кървяща язва. Изписаха й нексиум. Колко седмици е нормално да е на пасирана храна?
Здравейте! Уточнете с лекуващия лекар на майка Ви, запознат със състоянието й, медицинската история и индивидуалните особености.
Времето, през което пациентът трябва да бъде на пасирана храна, се определя от лекаря, в зависимост от клиничния напредък.
Майка имаше кървяща язва. Изписаха й нексиум. Колко седмици е нормално да е на пасирана храна?