- Какво представлява язвата?
- Каква е честотата на язвата?
- Причини и рискови фактори за поява на язва
- Класификации на язвата
- Патофизиологични промени при язва
- Кои са симптомите и признаците при язва?
- Какви са медицинските изследвания при язва?
- Какви са леченията при язва?
- Какви билки могат да се използват при лечение на язвената болест?
- Домашни лечебни средства при язва
- Усложнения при язва
- Каква е прогнозата при язва?
10. Домашни лечебни средства при язва
Редица домашни средства могат да се използват като допълнителен за облекчаване на проявите при язва, намаляване риска от усложнения, но също и за превенция при рискови групи пациенти.
Включването на някои храни, билки и подправки в подходяща форма към ежедневното меню за определен период от време може да подпомогне значително терапията на язва.
10.1. Банани
Както зрелите, така и зелените банани са чудесен лек и едни от най-добрите домашни средства при язва на стомаха. Те съдържат антибактериални съединения, които инхибират растежа на H. pylori.
Допълнително, бананите допринасят за укрепване на стомашната лигавица и намаляване на възпалението.
Препоръчва се редовна консумация на един до два банана на ден, тъй като са богати на калий и захари и по-големи количества не се свързват с по-добри ефекти.
10.2. Зеленчуков сок
Редовната консумация на пресен зеленчуков сок е ефективно средства за облекчаване на някои от симптомите при язва, като се препоръчва комбинацията от сок от моркови (200 милилитра) с по 50 милилитра сок от цвекло и сок от краставица, като по желание може да се добавки и сок от спанак (100 милилитра).
10.3. Мед
Медът притежава мощни лечебни свойства, които помагат ефективно при лечение на язвена болест. Ензим в меда, наречен глюкозооксидаза, произвежда водороден прекис, който от своя страна убива вредните бактерии, които причиняват язва. Освен това, успокоява и намалява възпалението на стомашната лигавица.
Консумацията на 2 супени лъжички мед с чаша хладка вода може да намали усещането за парене в стомаха, произтичащо от язвената болест. Може да се приема мед рано сутрин на празен стомах всеки ден, като това ще помогне за прочистване на дебелото черво, заздравяване на лигавицата на стомаха, повишаване на имунната защита.
10.4. Зеле
Зелето се счита за едно от най-ефективните домашни средства за лечение на язва, тъй като съдържащите се в него субстанции стимулират притока на кръв към лигавицата на стомаха. Това от своя страна допринася за укрепване на лигавицата на стомаха и допринася за лечението на болестта.
Съдържа високи количества витамин С и метилметионин, известен като витамин U, стимулиращи възстановителните и оздравителни процеси в лигавица, нормализиращи киселинността на стомаха и повишаващи устойчивостта на лигавицата към агресивните фактори.
10.5. Сурово прясно мляко
С не особено висока популярност е благоприятният ефект при консумацията на сурово мляко, тъй като крие своите рискове.
Консумацията на козе сурово прясно мляко три пъти на ден може да излекува увредената лигавица и да осигури дълготрайно облекчение на проблема, но се препоръчва предварителна консултация със специалист и снабдяване с качествен продукт.
10.6. Чесън
Чесънът е познат от дълги години като средство за лечение и профилактика на редица заболявания.
Неговите антибактериални, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства са причина за високата му ефективност, включително и при язва, като се препоръчва прием в малки количества, в сурово състояние при липса на противопоказания.
10.7. Алое вера
Редовната консумация на сок от алое вера може да намали дразненето на стомаха, произтичащо от язвената болест, като допълнително съдейства за ускоряване на възстановителните и заздравителни процеси в засегнатите зони от лигавицата и може да протектира срещу агресивното действие на стомашните сокове.
10.8. Кокос
Кокосът под формата на кокосово мляко, вода, сърцевината на плода, но също и като кокосово масло се усвоява бързо и пълно, отличавайки се с противоязвени и антибактериални свойства, като редовната му консумация под различни форми може да доведе до ефективно облекчение на някои от проявите на заболяването.
10.9. Лют червен пипер
Изненадващо, лютият червен пипер е считан за едно от най-ефективните домашни средства за справяне със стомашен проблем или язва. Съединението капсаицин в лютия червен пипер потиска секрецията на стомашни киселини, стимулира производството на алкални вещества, секрецията на слуз и притока на кръв към стомашната лигавица, като по този начин предотвратява и лекува язви.
Препоръчва се умерена употреба и прибавяне в супи, яхнии и други домашно приготвени храни, като при признаци за непоносимост (поява на киселини, лошо храносмилане и други) е необходимо намаляване на приема или пълно преустановяване.
10.10. Червена боровинка
Червената боровинка под формата на пресни или сушени плодове, чай, сок или хранителни добавки, съдържащи екстракти от червена боровинка при редовна консумация може да подпомогне в борбата срещу инфекцията с H. pylori и по този начин да окаже благоприятен ефект за цялостната терапия при язвена болест.
10.11. Женско биле
Някои проучвания показват, че женското биле оказва добър ефект при лечение и профилактика на язва на стомаха. То спомага за производството на повече мукус от стомаха и червата, съдействайки се повишени на протективните фактори, което от своя страна облекчава болката от язвата и ускорява оздравителния процес.
Консумация на чай от женско биле два до три пъти на ден в продължение на седмица оказва положителен ефект за облекчаване на симптомите при някои пациенти.
10.12. Вода
Адекватната хидратация на организма съдейства за подобряване на храносмилането, улесняване изхвърлянето на метаболитни и отпадни вещества, противодействие на възпалителните процеси и може да подпомогне цялостната терапия при пациенти с язвена болест, като се препоръчва прием на поне два литра вода дневно.
Коментари към Язва
Силвия Нинова
Майка имаше кървяща язва. Изписаха й нексиум. Колко седмици е нормално да е на пасирана храна?
Здравейте! Уточнете с лекуващия лекар на майка Ви, запознат със състоянието й, медицинската история и индивидуалните особености.
Времето, през което пациентът трябва да бъде на пасирана храна, се определя от лекаря, в зависимост от клиничния напредък.
Майка имаше кървяща язва. Изписаха й нексиум. Колко седмици е нормално да е на пасирана храна?