
- Какво представляват камъните в жлъчката
- Честота и разпространение
- Видове камъни в жлъчката
- Причини за развитие на камъни в жлъчката
- Рискови фактори за поява на камъни в жлъчния мехур
- Симптоми и признаци при камъни в жлъчката
- Жлъчна криза
- Усложнения при камъни в жлъчния мехур
- Диагностика и медицински изследвания при камъни в жлъчката
- Лечение на камъни в жлъчката
- Премахване на камъни в жлъчката без операция
- Кога се налага операция при камъни в жлъчката
- Може ли да се живее с камъни в жлъчката?
13. Може ли да се живее с камъни в жлъчката?

Камъните в жлъчката често протичат напълно безсимптомно в продължение на дълги години, което е една от основната причина за повишения риск от усложнения.
Болестта показва сравнително висока честота, но добра прогноза, особено при ранно предприемане на съответните мерки.
Може ли да се живее с камъни в жлъчката?
В много случаи хората могат да живеят с камъни в жлъчката, без да изпитват сериозни проблеми или симптоми. Това състояние е известно като асимптоматична жлъчнокаменна болест. Въпреки това, в някои случаи е добре камъните в жлъчката да бъдат отстранени профилактично, за да намали риска от последващи проблеми и усложения.
Ако камъните не предизвикват болка или други симптоми, те често не изискват лечение. Много хора дори не осъзнават, че имат камъни, тъй като те често се откриват случайно по време на изследвания като ехография. Лекарите обикновено препоръчват просто наблюдение и прослеследвяване на състоянието при липса на симптоми.
Пациентите с безсимптомна или лека форма на жлъчнокаменна болест могат да предприемат някои промени в храненето, да поддържат нормално тегло и да спортуват активно с цел намаляване риска от нарастване размерите и броя на конкрементите. В случай, че след оценка на състоянието попадат в групата на рисковите за развитие усложнения пациенти може да се планира оперативното им отстраняване. Макар и често протичащо безсимптомно състоянието крие риск от усложнения след провокиращ момент (гладуване, преяждане, злоупотреба с алкохол, рязко отслабване и други)
Живот без жлъчен мехур
Жлъчният мехур, макар да изпълнява редица важни функции, не е жизненоважен орган и човек може да води нормален начин на живот и без него. Обикновено натрупаният жлъчен сок, съхраняван в жлъчния мехур, се отделя наведнъж при прием на мазнини за улесняване на храносмилането. При отстранен жлъчен мехур жлъчният сок не се съхранява никъде и се излива на порции, което въпреки че не провокира симптоми при масовия процент от пациентите, при някои от тях може да причини известен дискомфорт в началото. Препоръчва се прием на храна поне 5 пъти на ден, ограничаване на вредните мазнини, ограничаване на консумацията на храна вечер, избягване на периоди на гладуване. Обикновено тялото се адаптира за живот без жлъчка в рамките на 6 до 18 месеца и само в редки случаи води до леки диспептични оплаквания
Мерки за превенция
За намаляване риска от поява на камъни в жлъчния мехур се препоръчва балансиран хранителен режим, поддържане на оптимално тегло, избягване на периоди на гладуване и/или преяждане, както и спазване на екстремни диети, редовна физическа активност, ежегодни профилактични прегледи, контрол над подлежащите заболявания, както и повишено внимание при нужда от продължителен прием на медикаменти
Коментари към Камъни в жлъчката