- Какво представлява хепатитът?
- Какви видове вирусни хепатити има?
- Как можем да се заразим с хепатит?
- Какъв е инкубационният период при хепатит?
- Каква е класификацията на хепатитите според протичането им и какви клинични форми има?
- Какви са симптомите и признаците при хепатит?
- Какви промени в лабораторните показатели се откриват при хепатит?
- С кои заболявания може да се сгреши вирусният хепатит?
- Как се поставя диагнозата остър вирусен хепатит?
- Какво е лечението при хепатит?
- Каква е профилактиката за хепатит?
- До какви усложнения може да доведе хепатитът?
- Каква е прогнозата при вирусен хепатит?
5. Каква е класификацията на хепатитите според протичането им и какви клинични форми има?
Клиничното протичане на острите вирусни хепатити е много разнообразно. Наблюдават се най-различни клинични форми, които може да се обединят в следната класификация:
5.1. Според начина на протичане
Според начина на протичане хепатитът може да се класифицира на:
- Самоограничаваща се форма – най-често срещаната форма, при която има ясно отграничени инкубационен период, предиктеричен период, иктеричен период и реконвалесцентен период.
- Фулминантна форма – при тази форма се развива остра чернодробна недостатъчност в срок от 6 до 8 седмици от началото на заболяването, а според някои автори до 2 седмици от появата на жълтеницата. Той е по-често срещан при острия хепатит В.
5.2. Според наличието на жълтеница
Според наличието на жълтеница хепатитът се разделя на:
- Иктерична форма – при тази форма има добре изразена жълтеница по склерите, лигавиците и кожата.
- Аниктерична форма – при тази форма липсва проявата на жълтеницата. Вероятно се среща по-често от иктеричната форма, но обикновено не се диагностицира поради липса на жълтеница. Тази форма по изследвания и по клинични данни прилича на леката форма на иктеричния хепатит, но при нея няма нарушаване в билирубиновия обмен, кръвният билирубин не е повишен и в урината не се откриват жлъчни пигменти. Оздравяването настъпва за около седмица.
5.3. Според тежестта на протичането
Според тежестта на протичането хепатитът бива:
- Лека форма – при тази форма предиктеричният период е леко изразен, жълтеницата не е интензивна, кръвният билирубин е до 100 mmol/l, няма токсични симптоми, трансаминазите за около 500-2000 U/l, хемостазните фактори са нормални, клиничното подобрение и преминаването на жълтеницата е за 1-3 седмици.
- Средно тежка форма – при тази форма предиктеричният период е с добре изразени астеновегетативен и диспептичен синдром, билирубинът в кръвта бързо се покачва от 100 mmol/l до 200 mmol/l, трасаминазите достигат до 3000 U/l, хемостазните показатели са леко намалени, иктеричният период продължава 3-4, рядко 6 седмици.
- Тежка форма – при тази форма още в предикеричния период токсичните прояви са добре изразени. Температурата може да достигне до 39ºС. След почвата на жълтеницата състоянието на болния не се подобрява, а той е силно отпаднал, с главоболие, подуване и тежест в корема, гадене и повръщане. Кръвният билирубин бързо нараства и достига над 200 mmol/l, трансаминазите са от 3000 до 4000U/l и повече, хемостазните фактори са умерено понижени и са с тенденция за понижаване. При тази форма има застрашаване от развитие на чернодробна недостатъчност. При болните с тази форма на остър вирусен хепатит е необходимо да се започне незабавно лечение в интензивно отделение. Иктеричният период продължава най-често от 4 до 7 седмици.
5.4. Според продължителността на протичането
Според продължителността на протичането хепатитът се разделя на:
- Остра форма - при тази форма подобряването и изписването е до 2 месеца;
- Затегната форма – при тази форма срокът е до 3 месеца;
- Подостра форма – до 6 месеца;
- Хронична форма – над 6 месеца.
5.5. Според формата на протичане на заболяването
Според формата на протичане на заболяването хепатитът протича:
- Гладко – без усложнения;
- С решути – има наличие на обостряне на симптомите по време на боледуването;
- С рецидиви - при това протичане има повтаряне на симптомите след пълно оздравяване.
5.6. Особени клинични форми
Особените клинични форми на хепатита включват:
- Холестазна - при тази форма има засягане на жлъчните канали, със засягане на техните функции и образуване на запушалки в тях, поради което се развива интрахепатална холестаза. Характеризира се с интензивна жълтеница, често с вердинов оттенък (зеленикав), който е с тенденция за по-дълго продължаване, често има генерализиран сърбеж. При лабораторните изследвания се вижда увеличен кръвен билирубин, за сметка на директната фракция, умерено повишени трансаминази, повишени нива на алкална фосфатаза и ГГТП.
- Асцито-оточна - тази форма се среща много рядко, предимно в детска и млада възраст. Заболяването започва като обикновената форма на вирусния хепатит, но към края на първата седмица от появата на жълтеницата постепенно се развиват отоци (асцит - в корема, оток по лицето, по краката и др.) Оздравителният период е бавен. Тази форма е свързана с нарушения в белтъчната обмяна и намаление предимно на албумина, повишено ниво на алдостерона и задържане на натрий поради нарушена обмяна на този хормон в черния дроб.
- Синдром на Gianotti Crostti - това е рядка форма на острия вирусен хепатит и то предимно при хепатит В. Характеризира се с поява на папулозен обрив по външните повърхности на крайниците и около ставите. Обривът е с големина на лещено зърно, околната кожа не е променена. Понякога се наблюдава и сърбеж около обрива. Той продължава 3-4 седмици и постепенно изчезва, а уврежданията на черния дроб показват по-често хронифициране на заболяването.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
1 от 13
Коментари към Хепатит