- Какво представлява хепатитът?
- Какви видове вирусни хепатити има?
- Как можем да се заразим с хепатит?
- Какъв е инкубационният период при хепатит?
- Каква е класификацията на хепатитите според протичането им и какви клинични форми има?
- Какви са симптомите и признаците при хепатит?
- Какви промени в лабораторните показатели се откриват при хепатит?
- С кои заболявания може да се сгреши вирусният хепатит?
- Как се поставя диагнозата остър вирусен хепатит?
- Какво е лечението при хепатит?
- Каква е профилактиката за хепатит?
- До какви усложнения може да доведе хепатитът?
- Каква е прогнозата при вирусен хепатит?
8. С кои заболявания може да се сгреши вирусният хепатит?
Съществуват редица заболявания, които наподобяват симптомите на вирусния хепатит. В зависимост от периода на клиничните прояви на заболяването, хепатитът трябва да се отдиференцира от различни заболявания.
8.1. Заболявания, с които трябва да се разграничи хепатититът, в предиктеричния период
В периода преди появата на жълтеница хепатитът трябва да се диференцира с:
- Грип и остри респираторни заболявания - особено когато те протичат с леко увеличение на черния дроб, леко пожълтяване и поява на уробилиноген в урината. За разлика от хепатита обаче, при тях водещи са проявите от горните дихателни пътища и трансаминазите са нормални или съвсем леко повишени.
- Остри или обострени хронични гастрити и язвена болест - може да се сгреши поради стомашния дискомфорт, придружен с гадене и повръщане, увеличение на черния дроб. Но за разлика от хепатита липсва астено-вегетативният синдром, другите синдроми от предиктеричния период също липсват, липсва потъмняване на урината, болката в корема е доста силна и трансаминазите са нормални или леко повишени.
- Остри бактериални и вирусни гастроентерити и ентероколити - при тях може да се появи наличие дифузно разположена болка из целия корем и най-вече трансаминазите са нормални или леко повишени.
- Други заболявания - по-рядко трябва да се разграничава от остри и обострени хронични холецистити, хронични хепатити и цирози, медикаментозни хепатити и др.
8.2. Заболявания, с които трябва да се разграничи хепатитът, в иктеричния период
В периода след появата на жълтеница хепатитът трябва да се разграничава с:
- Механична жълтеница (запушване на жлъчните пътища) - причинена от тумори на черния дроб, жлъчния мехур, жлъчните пътища и панкреаса – при тези заболявания симптомите и оплакванията са от повече време (1-2 месеца и повече). При тези заболявания има болка в дясното подребрие, анемия, загуба на тегло, ако се касае за злокачествено заболяване. Черният дроб е плътен, увеличен, болезнен и неравен, жлъчният мехур се опипва. Жълтеницата има вердинов (зеленикав) оттенък, често се среща упорит сърбеж по цялото тяло. При тях има характерни промени в лабораторните показатели – анемия, левкоцитоза (увеличен брой на левкоцитите), силно повишени алкална фосфатаза и ГГТП при леко повишена активност на трансаминазите. Решаващо за диференцирането на тази група заболявания от хепатита са инструменталните изследвания – ехография или компютърна-аксиална томография на черен дроб, жлъчен мехур, жлъчни пътища и панкреас.
- Жлъчно-каменна болест - особено в период на обостряне на заболяването. Това заболяване са характеризира със силна болка в дясното подребрие с разпространение на болката към гърба и дясна плешка и рамо. Ако се появи жълтеница, то тя се появява 1-2 дни след болката, с наличие на симптоми за остър холецистит. От лабораторните показатели е характерно, че има наличие на повишаване на алкалната фосфатаза и ГГТП, нормално до леко повишени стойности на трансаминазите. Понякога болката е по-лека и тогава решаващо значение имат образните методи – ехографията и компютър-томографското изследване.
- Алкохолно увреждане на черния дроб - разграничава се още от разпитването на болния и съобщаването за хроничната злоупотреба с алкохол или за еднократно екстремно приемане на алкохол. При хроничната злоупотреба има наличие на силно увеличен черен дроб, липсва повишаване на температурата и другите симптоми в предиктеричния период. Има наличие на треперене на ръцете и характерен изглед на лицето. От лабораторните показатели - активността на трансаминазите е нормална до леко повишена (не повече от 500 U/l), докато ГГТП е значително повишено. При ехографско изследване се открива значителна стеатоза.
- Хроничен хепатит с иктеричен синдром - при хроничните хепатити може да има данни за прекаран остър вирусен хепатит в миналото, за кръвопреливания или плазмопреливания. Черният дроб е увеличен, плътен и с остър ръб, често се опипва далакът, кожата е суха и лющеща се, установява се характерен обрив по дланите (палмарен еритем), наличие на подуване на корема и газове. При хроничните хепатити трансаминазите са леко до умерено повишени и се задържат месеци на приблизително еднакво ниво.
- Медикаментозни хепатити - при тях липсва предиктеричният период , има данни за прием на хепототоксични медикаменти. При болните има често изразен сърбеж и липсва на увеличение на далака. Жълтеницата преминава сравнително бързо след спиране на медикамента.
- Други инфекциозни и неинфекциозни болести с иктеричен синдром - тук се включват редица заболявания, които могат да протекат с жълтеница. Това могат да бъдат: остър холецистит, холангит, холангиохепатит, лептоспироза, хеморагични трески, скарлатина, ехинокок на черен дроб, висцерална лайшманиоза, коремен тиф, Ку-треска, гастродуоденити, вродени и придобити хемолитични анемии, чернодробни ензимопатии, вродени малформации и други. Тяхното диференциране се основава на всестранен анализ на клиничните, лабораторните, микробилогичните и серологичните данни.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
1 от 13
Коментари към Хепатит