Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Хепатит Какви са симптомите и признаците при хепатит?
Хепатит
Автор: д-р Ален Танев Петров
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Хепатит
  1. Какво представлява хепатитът?
  2. Какво представлява черният дроб?
  3. Какви видове вирусни хепатити има?
  4. Как можем да се заразим с хепатит?
  5. Какъв е инкубационният период при хепатит?
  6. Каква е класификацията на хепатитите според протичането им и какви клинични форми има?
  7. Какви са симптомите и признаците при хепатит?
  8. Какви промени в лабораторните показатели се откриват при хепатит?
  9. С кои заболявания може да се сгреши вирусният хепатит?
  10. Как се поставя диагнозата остър вирусен хепатит?
  11. Какво е лечението при хепатит?
  12. Каква е профилактиката за хепатит?
  13. До какви усложнения може да доведе хепатитът?
  14. Каква е прогнозата при вирусен хепатит?

7. Какви са симптомите и признаците при хепатит?

Какви са симптомите и признаците при хепатит?

Клиничното протичане на хепатита преминава през 4 периода с наличие на различни симптоми и признаци:

7.1. Инкубационен период

Инкубационен период

Инкубационният период е времето от заразяването на организма до появата на първите клинични признаци на заболяването. Той е различен за всеки отделен тип хепатит и е разгледан отделно тук.

7.2. Предиктеричен период

Предиктеричният период е периодът на първите симптоми, преди още да се е появила жълтеницата. Началото на предиктеричния период е остро, като болният обикновено посочва деня на заболяването. Рядко, при около 5 % от болните, може да липсва този период и първият симптом се явява жълтеницата. Симптомите в предиктеричния период са твърде разнообразни и неспецифични. Те могат да се оформят в следните синдроми:

Астенотоксичен – характеризира се с подчертана отпадналост, лесна уморяемост при физически и умствени усилия, изпотявания, особено около шията, сънливост, немотивирано главоболие, световъртеж, сърцебиене и др.

 

 

 

 

 

Диспептичен – характеризира се с намален апетит до пълен отказ и отвращения от храната, тежест след нахранване, чувство на преяждане след консумация на ограничено количество храна, гадене, повръщане (особено при по-тежките форми), подуване на корема, тежест и болки в дясно подребрие, оригване, киселини и рядко диария.

 

Фебрилен – наблюдава е по-често при хепатит А и Е. Болните внезапно повишават температура до 38-39ºС с втрисане, чувство за студ, леки болки в гърлото, лека хрема и кашлица. След поява на иктера (жълтеницата) температурата бързо се нормализира. Времетраенето на този синдром е около 2-4 дни.

 

Артралгичен – още в първите дни на предиктеричния период се появяват болки с различни интензивност, локализирани обикновено в големите стави, рядко могат да бъдат леко подути. Понякога болките обхващат и околните мускули. Този синдром се появява обикновено с другите синдроми и рядко е водещ. Среща се в 15-20 % от всички случаи на вирусните хепатити, особено при хепатит В.

Обривен – обривите са макулопапулозни, уртикариални, петехиални и смесени. Могат да се съпровождат със сърбеж, който пък може да се среща и без обриви. Този синдром се среща рядко.

 

 

 

Нарушаване на билирубиновия обмен – изразява се в потъмняване на урината (от жълта до жълто-кафява, наподобяваща бира или коняк) с поява в нея на жлъчни пигменти и побеляване на изпражненията (хипо- до ахолия). Това се появява 1-2 дни преди появата на жълтеницата.

 

 

 

Хепатоспленомегалия – това представлява увеличение на черния дроб и далака (слезката). Появява се 2-3 дни преди появата на жълтеницата. Черният дроб се опипва на 1-2 см под ребрена дъга, като е с гладка повърхност и леко болезнен. Нерядко може да се опипа и слезката на 1-2 см под ребрената линия.

7.3. Иктеричен период

Иктеричен период

Началото на пожълтяването (иктера) е постепенно, като в първите часове се наблюдава леко пожълтяване (субиктер) по склерите (бялото на очите) и под езика, но бързо след това се обхващат всички лигавици и кожата.

Нарастването на интензитета на жълтеницата става сравнително бързо, като достига максимална изразеност за 3-5 дни. Оттенъкът на иктера най-често е рубинов (жълточервен, портокалов). При много интензивна и продължителна жълтеница, особено при холостазната форма, оттенъкът може да бъде вердинов (леко зеленикав).

Някои от синдромите на предиктеричния период (фебрилен, ставен, обривен) изчезват бързо и част от болните започват да се чувстват по-добре. По-често обаче настъпва влошаване на астенотоксичния и диспептичния синдром, особено при по-тежките форми. Иктеричният период продължава най-често от 1 до 4 седмици, рядко повече, предимно при болни, при които заболяването показва белези за хронифициране.

7.4. Реконвалесцентен период

Реконвалесцентен период

Това е периодът на пълното възстановяване след заболяването. Той започва след преминаване на жълтеницата с постепенно намаляване на оплакванията на болните. Продължава от 3 до 6 месеца.

През реконвалесцентния период болните се оплакват от обща отпадналост, лесна уморяемост, намален апетит, тежест в чернодробната област, подуване на корема, горчив вкус в устата, непоносимост от някои храни и др. Постепенно тези оплаквания намаляват и изчезват при благоприятно протичане на заболяването. Ако има продължаване на симптомите, е вероятно заболяването да премине в хронична форма. 

Прочетете подробна информация за някои от симптомите при хепатит:

  • Обрив
  • Гадене
  • Гадене с главоболие
  • Пожълтяване на кожата и очите
  • Умора
  • Главоболие
  • Жълтеница
  • Болки в ставите
  • Жълтеница при деца
  • Гадене с коремни болки и главоболие
Следва: Какви промени в лабораторните показатели се откриват при хепатит?
Страници: 56789...19
4.1/5 33 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Хепатит Хепатит Хепатит Хепатит Вирус на хепатита Възпаление на черния дроб Здраве черен дроб - Възпаление на черния дроб Симптоми на хепатит А Микроскопско изображение на вируса на хепатит Хепатитен вирус А Хепатитен вирус В Хепатитен вирус С Хепатитен вирус D Хепатитен вирус E Хепатитен вирус G Тест за хепатит А Тест за хепатит В Тест за хепатит С Пожълтяване на кожата и очите Симптоми при хепатит Лечение на хепатит медикаменти Контролен преглед при хроничен хепатит Ваксина за хепатит
1 от 25
ХепатитХепатитХепатитХепатитВирус на хепатитаВъзпаление на черния дробЗдраве черен дроб - Възпаление на черния дробСимптоми на хепатит АМикроскопско изображение на вируса на хепатитХепатитен вирус АХепатитен вирус ВХепатитен вирус СХепатитен вирус DХепатитен вирус EХепатитен вирус GТест за хепатит АТест за хепатит ВТест за хепатит СПожълтяване на кожата и очитеСимптоми при хепатитЛечение на хепатитмедикаментиКонтролен преглед при хроничен хепатитВаксина за хепатитВаксина за хепатит

Полезни връзки

  • World Health Organization
  • Center for Disease Control and Prevention
  • Hepatitis.org
  • Hepatitis Central
  • Hepatitis Foundation International

Коментари към Хепатит

От сайта От форума
  1. Dr Alen Petrov 
    на 27 December 2011 в 15:50
    Здравейте, в тази рубрика можете да зададете вашите въпроси относно: 1. Профилактиката и лечение на туморни заболявания на млечните жлези, дебелото черво и др. 2. Профилактика и лечение на жлъчно-каменната болест и заболявания на панкреаса. 3. Лапароско...
  2. Йордан Цонев 
    на 20 January 2012 в 14:26
    Здравейте! Казвам се Йордан и съм на 22 години. Диагнозата ми е холециститис хроника нон калкулоза екзацербата и преди месец ме оперираха - класически. Искам да попитам нормално ли е след операцията всеки ден да имам болки ниско долу в стомаха под пъпа.
  3. дгоспод 
    на 20 January 2012 в 17:46
    Здравейте, Обикновено след коремни операции се получават т.нар. сраствания в корема. При някои повече, при други по-малко. Никой не може да каже при кой колко. Много е вероятно при вас да са се получили такива сраствания и от там да се появява болка. Не ...
  4. cairoli_222 
    на 22 January 2012 в 18:20
    Здравейте, Имам нужда от съвет. Става въпрос за пациент на 70 години,тежащ около 50 кг,с окончателна диагноза:Carcinoma ventriculi(cardia-fundus).Meta heparis multiplex.На същият е направена операция към края на Юни 2011г.След множество консултации,към ...
  5. Dr Alen Petrov 
    на 22 January 2012 в 18:54
    Здравейте, Направо на въпроса: Отстраняването на стомаха не води до прекъсване на слюноотделянето. Най-вероятно повишеното слюноотделяне се касае за странична реакция от провежданото лечение с Xeloda-та. Възможно и да се касае и за стоматит (възпаление в ...
  6. cairoli_222 
    на 22 January 2012 в 19:12
    Здравейте,отново д-р Ален Петров Благодаря Ви,много за бързия и адекватен отговор.Ще се консултираме с лекуващият лекар на пациента за приема на Xeloda-та.Още веднъж,благодаря Ви,за съвета.
  7. ирина 
    на 22 January 2012 в 21:01
    Здревейте Моля ви кажете ми как да се огъва от миризмата от стомаха много е неприятно за мен и за другите около мен Благодаря Поздрви
  8. Dr Alen Petrov 
    на 22 January 2012 в 22:22
    Здравейте, за тази миризма трябва да се потърси причината. Тя може да се дължи на гастрит или язва на стомаха/дванадесетопръсника, в следствие на приема на нестероидните противовъзпалителни медикаменти. За да се докаже трябва да посетите гастроентеролог к...
  9. ирина 
    на 22 January 2012 в 22:42
    Благодаря ви за одговора Не е от зъбите изключихме тази вероятност със стоматолог тя излиза с оригване Много съм ви благодарна Поздрави
  10. Tuanna 
    на 24 March 2012 в 14:36
    На моя позната е направена апендектомия. В епикризата пише, че е направен трансректален достъп. Възможно ли е това?
Включи се в дискусията във форума
За статията
последна редакция: 27 ное 2017г.
създадена на: 09 март 2012г.
прочетена: 451407 пъти
Още за Хепатит
  • Новини за хепатит
  • Статии за хепатит
  • Интервюта за хепатит
  • Научни публикации за хепатит
  • Органи и хепатит
Още интересни публикации
През 2020-а в Центъра за сексуално здраве Checkpoint за ХИВ, хепатит и сифилис са се изследвали 3000 души

През 2020-а в Центъра за сексуално здраве Checkpoint за ХИВ, хепатит и сифилис са се изследвали 3000 души

от 22 яну 2021г. Прочети повече
Полимеразна верижна реакция (PCR)

Полимеразна верижна реакция (PCR)

от 17 дек 2020г. Прочети повече
Алтернантера

Алтернантера

от 23 ное 2020г. Прочети повече
Диетично хранене след вирусен хепатит

Диетично хранене след вирусен хепатит

от 19 окт 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах