Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Хепатит Какво е лечението при хепатит?
Хепатит
Автор: д-р Ален Танев Петров
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Хепатит
  1. Какво представлява хепатитът?
  2. Какви видове вирусни хепатити има?
  3. Как можем да се заразим с хепатит?
  4. Какъв е инкубационният период при хепатит?
  5. Каква е класификацията на хепатитите според протичането им и какви клинични форми има?
  6. Какви са симптомите и признаците при хепатит?
  7. Какви промени в лабораторните показатели се откриват при хепатит?
  8. С кои заболявания може да се сгреши вирусният хепатит?
  9. Как се поставя диагнозата остър вирусен хепатит?
  10. Какво е лечението при хепатит?
  11. Каква е профилактиката за хепатит?
  12. До какви усложнения може да доведе хепатитът?
  13. Каква е прогнозата при вирусен хепатит?

10. Какво е лечението при хепатит?

Лечението на острите вирусни хепатити е комплексно и съобразено с индивидуалните особености на болния. Лечението е най-ефективно, когато започне рано, ако е възможно веднага след поставяне на диагнозата. Това се отнася особено за тежките форми на заболяването, където лечението трябва да започне веднага, даже и в домашни условия или по време на транспорта на болния до специализирано болнично заведение. Преди да се започне етиологичното лечение, е необходимо да се вземат съответните материали за установяване на точния причинител на хепатита.

Лечението на острите вирусни хепатити включва:

10.1. Общ режим

Общ режим

При болните с остър вирусен хепатит трябва да се спазва строг режим, който осигурява необходимия покой на засегнатите органи и системи, по-малко загуба на енергия и по-бързо възстановяване. В първите дни болните се поставят на режим на легло, а при леките форми – на стаен режим. Строг постелен режим е особено необходим при тежките форми на заболяването, особено при застрашаващи живота симптоми.

При невъзможност за болнично лечение, болният трябва да бъде изолиран в отделна стая и е необходимо да бъде обслужван само от един човек, който да е обучен за това. Той се поставя под карантина. До болния не трябва да се допускат здрави хора, които нямат отношение в обслужването на болния. Стаята, където е болният, трябва да е добре затоплена през зимата и приятно хладна през лятото, особено ако болният има температура. Въздухът в стаята трябва да е чист и свеж. Спалното бельо трябва да е чисто и да се сменя редовно. Трябва да се следи за редовни изхождания и уриниране. При залежали болни трябва да се провеждат и дихателни гимнастики за избягване на пневмония чрез дълбоко вдишване, потупвания по гръдния кош и честа промяна в положението на болния.

След изтичане на карантинния период или след явно подобряване на състоянието на болния се разрешават излизане извън стаята и къси разходки, които постепенно стават по-продължителни.

10.2. Диета

Диета

Диетата и лечебното хранене при болните с остър вирусен хепатит има много съществено значение за правилното протичане и възстановяване на функциите на увредения черен дроб и други органи и системи. Основно изискване на диетата е да покрие енергийните нужди на болния и да осигури субстратен материал за възстановяване на болния и преди всичко диетата трябва да е съобразена с индивидуалните особености на болния и неговите вкусови предпочитания.

Диетата за болните от остър вирусен хепатит трябва да осигури необходимите вещества за възстановителните процеси и да покрие дневните енергийни нужди. Освен това поради нарушено храносмилане се налага да се избягва трудно смилаемите и газообразуващите храни (варива, богати на целулуза храни, тлъсти меса, сланина и друга животинска мазнина). Също трябва да се избягват храни и напитки с доказано хепатотоксично (увреждащо черния дроб) действие като алкохол, пържени продукти, силни подправки, консервирани храни с много сол и животински мазнини.

Препоръчва се в първите дни храната да е течно-млечна и вегетарианска. Тук се включват: хляб и хлебни продукти, зеленчукови супи, пюрета, мляко и млечни продукти, особено прясна извара, компоти, нектари, плодови и зеленчукови сокове, пресни плодове и зеленчуци, мед и др. След 3-4 дни към менюто може да се включат варено или печено прясно, крехко пилешко или телешко месо, риба и яйчен белтък. На болните трябва да се осигуряват около 3000 калории на ден, като това става предимно за сметка на въглехидратите, а мазнините, изключително растителни, не трябва да надвишават 0,5 гр/кг. Белтъците трябва да не са по-малко от 1,0 гр/кг, като повечето от тях да са от животински произход – млечни, месни и от яйца.

Готварската сол трябва да се намали до 1-3 гр. на ден.

При болни, които развиват остра чернодробна недостатъчност, диетата е много по-строга. От нея първоначално се изключват белтъците и мазнините, като болните се хранят изключително с въглехидратни и растителни храни – билкови чайове, хляб и хлебни и изделия, пюрета, нектари и сокове, плодове и зеленчуци, както и пасирани супи. Ако болният изпадне в кома, храненето е през назогастрална сонда, като храната, която получава болният, трябва да осигури поне 2500 калории. При настъпило подобрение на състоянието на болния към диетата се прибавят млечните белтъчини – 30-40 грама на ден мляко или извара. Няколко дни след това количеството се увеличава до 80 грама на ден, като започва да се включват постепенно месо – прясно, крехко, варено или печено пилешко или телешко.

Този принцип на хранене трябва да се спазва до пълното възстановяване, което за острия хепатит А е най-малко 3 месеца, а за острия хепатит В и С е минимум 6 месеца.

10.3. Имунологично лечение

Имунологично лечение

Имунотерапията цели повлияване на причинителя на заболяването, техните токсини и имунните механизми на организма.

При пациенти с вирусен хепатит се използва имуностимулиращата терапия с интерферони. С лечебна цел се използват естествени и рекомбинантни алфа- и гама-интерферони. Тяхното главно предназначение е при хепатитите В, С и D. Основно се ползват при хроничните форми на споменатите видове хепатит. Тези препарати действат антивирусно и имуномоделиращо.

Използваните схеми за лечение с интерферон алфа водят до оздравяване в около 40-50 % от болните с хроничен хепатит В, 15-20 % - с хроничен хепатит С и само около 5 % при хроничен хепатит D. При комбинацията му обаче с други антивирусни медикаменти тяхната ефективност нараства значително.

Прилагането на интерферон се препоръчва и при острия хепатит С след третия месец от боледуването. Ако болният продължава да е носител на вируса след този период, при прилагането на интерферон алфа настъпва в над 90 % очистване от вируса и не се развива хроничен хепатит.

10.4. Патогенетично лечение

Патогенетично лечение

Патогенетичното лечение цели възстановяването на настъпилите функционални нарушения, особено тези, които могат да доведат до застрашаване на живота на болния.

То е особено важно при тежките форми на острия вирусен хепатит и на неговите усложнения, защото от своевременното и адекватното прилагане на това лечение зависи живота на пациента.

Принципите на патогенетичното лечение включват:

  • Възстановяване на водно-солевата хомеостаза и алкално-киселиното равновесия в организма;
  • Лечение на токсикоинфекциозния синдром;
  • Лечение на евентуалния мозъчен оток;
  • Лечение на шоковите състояния;
  • Лечение на настъпилите нарушения в хемостазата;
  • Лечение на евентуалния паралитичен илеус;
  • Лечение на острата чернодробна недостатъчност;

При острите вирусни хепатити се прилагат венозни вливания на глюкозни и глюкозно-солеви разтвори с цел възстановяване на водно-солевата хомеостаза. При възрастни тези разтвори се прилагат в количество около 2 литра, а при деца около 50 мл/кг.

Прилагат се също витаминни препарати:

  • Витамин С в доза 300-500mg;
  • Витамин В1 в доза 50-1000mg.;
  • Витамин В2 в доза 15-30 mg.;
  • Витамин В6 в доза 50-100 mg.;
  • Вититамин В12 в доза 250-500 μg.;
  • Витамин К в доза една ампула дневно.

Необходимо е да се прилагат и хепотопротектори:

  • Карсил – 3 пъти х 1-2 таблетки;
  • Есенциале форте – 3 пъти х 1 капс.;
  • Липовитан – 3 пъти х 1 таб.;
  • Трансметил – 2 пъти х 500 mg.;
  • Хепа–мерц – 3 пъти х 5,0 g.

Тези хепотопротектори могат да бъдат приемани през устата или венозно.

При необходимост и в зависимост от тежестта на заболяването се прилагат биопродукти (плазма, хуман-албумин, кръв и др.) и кортикостероиди.

10.5. Симптоматично лечение

Симптоматично лечение

Целта на симптоматичното лечение е частично или пълно овладяване на наличните симптоми и синдроми и по този начин се ограничават страданията на пациента.

При острите вирусни хепатити най-често се налага следното симптоматично лечение:

  • При висока температура – при температура над 38ºС е възможно да се прилагат антиперитични препарати, като аналгин, парацетамол, ацетизал и други, в съответните за възрастта дози. При екстремно повишени температури трябва да се прилагат и физикалните методи, като влажни обвивания, поставяне на лед на магистралните съдове и други;
  • При болков синдром – при наличие на силно главоболие е възможно да се прилагат различни обезболяващи, като аналгин, парацетамол и други. При наличие на болки в корема най-често се използват спазмолитици – бузколизин, но-шпа, папаверин;
  • При повръщане – се назначават антиеметични средства, като деган, церукал – 2-3 пъти на ден по 1 таблетка.

10.6. Етиологично лечение

Целта на етиологичното лечение е унищожаване на вируса причинил на острия вирусен хепатит или спиране на неговото размножаване. По този начин се прекъсва инфекциозният процес. На този етап единственото съществуващо етиологично лечение е за вирусен хепатит С, което се провежда с алфа-интерферон. 

10.7. Физиотерапия и рехабилитация

При острите вирусни хепатити рядко се прилага физиотерапия и рехабилитация.

При тенденция за хронифициране на вирусния хепатит след преминаване на острата фаза е възможно да се проведе комплексно рехабилитационно лечение. Болните се насочват към съответните балнеосанаториуми.

За балнеолечение може да се насочват и хора, които нямат данни за хронифициране на заболяването, но имат симптоми на функционална непълноценност на черния дроб, като намален апетит, адинамия, метеоризъм, тежест в чернодробната област и други.

Следва: Каква е профилактиката за хепатит?
Страници: 89101112...21
3.9/5 39 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Хепатит Симптоми на хепатит Симптоми на хепатит А Фиброза, цироза, рак след хепатит Увреден черен дроб следствие от хепатит Увреден черен дроб следствие от хепатит Хепатитен вирус A Хепатитен вирус B Хепатитен вирус C Хепатитен вирус D Хепатитен вирус E Хепатитен вирус G
1 от 13
ХепатитСимптоми на хепатитСимптоми на хепатит АФиброза, цироза, рак след хепатитУвреден черен дроб следствие от хепатитУвреден черен дроб следствие от хепатитХепатитен вирус AХепатитен вирус BХепатитен вирус CХепатитен вирус DХепатитен вирус EХепатитен вирус GХепатитен вирус G

Полезни връзки

Коментари към Хепатит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хепатит
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 06:12
    Коментирайте "Хепатит"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 09 март 2012г.
прочетена: 531405 пъти
Още за Хепатит
  • Новини за хепатит
  • Хепатит в МКБ
  • Статии от "Здравна медия"
  • Статии от "Алтернативна медицина"
  • Статии от "Лечения"
  • Интервюта за хепатит
  • Научни публикации за хепатит
  • Устройство и функция на черния дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival