- Какво представлява грипът и грипният вирус?
- Епидемиологични данни за грипа
- Как може да се заразим от грип?
- Как се възпроизвежда грипният вирус?
- Как грипният вирус уврежда организма?
- Какви са симптомите на грипа?
- Кога да потърсим лекар при грип?
- Кои са рисковите групи при грип?
- До какви усложнения води грипът?
- Какъв е имунитетът при грип?
- Как се диагностицира грип?
- Как се лекува грип?
- Как да се предпазим от грип?
- Свински грип А (H1N1)
- Птичи грип А (Н5N1)
- Исторически данни за грипа
9. До какви усложнения води грипът?
Повече от хората грипът протича остро с треска, болки в мускулите и респираторни проблеми, и оплакванията отшумяват за 5 до 10 дни. При някои болни обаче възникват усложнения.
Децата по-малко от 1 година, възрастните над 65 години, бременните жени и хора от всяка възраст със съпътстващи заболявания са с по-висок риск от възникване на усложнения. Усложненията могат да са в резултат на инвазия от вируса или на насложена вторична бактериална инфекция. Най-често се засягат органите на дихателната система.
Усложненията на грипа могат да бъдат от страна на дихателната, сърдечно-съдовата, нервната системи. Възможно е грипът да се усложни с ларингит, пневмония, бронхит, отит, синузит, миозит, миокардит, перикардит, менингит и др.
Пневмонията е едно от най-сериозните усложнения. Тя може да е вирусна - причинена от грипния вирус, или бактериална. Пневмония се подозира при висока температура, задух, кашлица. Вирусната пневмония най-често възниква 3-8 дни след заразяването, а бактериалните пневмонии след 4-14 дни.
Появата на усложненията зависи от състоянието на имунната система и вирулентността на вируса. Застрашени са бременни жени, старите хора, имунокомпроментираните пациенти. Някои грипни щамове са много вирулентни и могат да предизвикат пневмония и при млади, здрави хора (както е било по време на пандемията през 1918 - 1919 г.).
Освен пневмония, може да настъпи и влошаване на хронично заболяване на сърцето и дихателната система. Например, болни от астма могат да получат пристъп, а при тези със сърдечна недостатъчност да се влоши състоянието. Характерно е обострянето на хроничните бронхити и ХОББ.
Могат да настъпят усложнения и от горните дихателни пътища - ларингит или стенозиращ субхордален ларинготрахеит. Те са по-чести при деца. Възпалението на синусите (синузит), се среща във всички възрастови групи.
От страна на нервната система усложненията са сериозни - менингити и менингоенцефалити, периферни невропатии (синдром на Guillain-Barre, пареза на черепно-мозъчни нерви, полиневрити). Грипните вируси и особено грипният вирус В, се считат за причинители на синдрома на Reye, който засяга най-често деца и се характеризира с бързо настъпваща енцефалопатия и чернодробна дисфункция. За рисков фактор се счита употребата на аспирин.
Прочетете повече за възможните усложнения
- A87 Вирусен менингит
- J10-J18 Грип и пневмония
- G04 Енцефалит, миелит и енцефаломиелит
- G62.9 Полиневропатия, неуточнена
- H66.4 Гноен отит на средното ухо, неуточнен
- Остър перикардит Остър перикардит
- I41.1 Миокардит при вирусни болести, класифицирани другаде
- J01 Остър синуит
- J04 Остър ларингит и трахеит
- J04.1 Остър трахеит
Коментари към Грип