- Какво представлява грипът и грипният вирус?
- Епидемиологични данни за грипа
- Как може да се заразим от грип?
- Как се възпроизвежда грипният вирус?
- Как грипният вирус уврежда организма?
- Какви са симптомите на грипа?
- Кога да потърсим лекар при грип?
- Кои са рисковите групи при грип?
- До какви усложнения води грипът?
- Какъв е имунитетът при грип?
- Как се диагностицира грип?
- Как се лекува грип?
- Как да се предпазим от грип?
- Свински грип А (H1N1)
- Птичи грип А (Н5N1)
- Исторически данни за грипа
2. Епидемиологични данни за грипа
Грипът настъпва с различна степен всяка година. Този епидемиологичен модел отразява променящия се характер на антигенните свойства на грипните вируси и последващото им разпространение зависи от множество фактори, включително предаване на вируса и чувствителността на населението.
Грипът достига пикова честота през зимата, и тъй като Северното и Южното полукълба имат зимата по различно време на годината, всъщност съществуват два различни грипни сезони всяка година. Ето защо Световната здравна организация отправя препоръки за две различни форми на ваксина всяка година - една за Северното и една Южното полукълбо.
Дългогодишен пъзел е защо огнищата на грип се появят сезонно, а не равномерно през цялата година. Едно възможно обяснение е, че тъй като хората са на закрито по-често през зимата, те са в близък контакт по-често, а това спомага за предаване на вируса от човек на човек. Повишеното пътуване в Северното полукълбо поради зимния празничен сезон също може да играе роля.
Друг фактор е, че ниските температури водят до изсушаване на въздуха, което може да дехидратира мукуса, предотвратявайки тялото от ефективното отстраняване на вирусните частици. Вирусът оцелява вече на повърхности при ниски температури и аерозолното предаване на вируса е най-ефективно в студена околна среда (по-малко от 5 ° С) с ниска относителна влажност. В действителност, по-ниската влажност на въздуха през зимата изглежда е основната причина на предаване на сезонния грип в умерените региони.
Въпреки това, сезонните промени в равнищата на заразяване също се срещат в тропическите региони, а в някои страни тези пикове на инфекция се наблюдават предимно по време на дъждовния сезон.
Алтернативна хипотеза за обяснение на сезонността в грипните инфекции е ефектът на нивата на витамин D върху имунитета към вируса. Тази идея е била предложена за първи път от Робърт Едгар Хоуп-Симпсън през 1965 г. Той е предложил, че причината на грипната епидемия през зимата може да бъде свързана със сезонните колебания на витамин D, който се произвежда в кожата под влиянието на слънчевата (или изкуствена) UV радиация. Това би могло да обясни защо грипът настъпва най-вече през зимата и по време на тропическия дъждовния сезон, когато хората прекарват повече време на закрито, далеч от слънцето, и техните нива на витамин D се понижават.
Коментари към Грип