- Какво представлява грипът и грипният вирус?
- Епидемиологични данни за грипа
- Как може да се заразим от грип?
- Как се възпроизвежда грипният вирус?
- Как грипният вирус уврежда организма?
- Какви са симптомите на грипа?
- Кога да потърсим лекар при грип?
- Кои са рисковите групи при грип?
- До какви усложнения води грипът?
- Какъв е имунитетът при грип?
- Как се диагностицира грип?
- Как се лекува грип?
- Как да се предпазим от грип?
- Свински грип А (H1N1)
- Птичи грип А (Н5N1)
- Исторически данни за грипа
10. Какъв е имунитетът при грип?
Преболедувалите от грип придобиват типовоспецифичен имунитет с продължителност 1-3 години. Той е главно хуморален - в серума се доказват антихемаглутинини, вируснеутрализиращи и комплементсвързващи антитела. Най-силен протективен ефект имат антителата, насочени срещу специфичните субтипове на Н и N антигените. Степента на имунитета зависи именно от титъра (количеството в серума) на тези антитела: хора без антитела заболяват от грип; тези с нисък титър могат да заболеят леко; при хора с висок титър на антитела към циркулиращите субтипове хемаглутинин и невраминидаза заболяване не настъпва. Максималният титър на антителата се отбелязва през втората-третата седмица, задържа се на това ниво 1-2 месеца, след което постепенно спада. Важна роля играе и наличие на sIgA антитела в носната лигавица, както и клетъчно-медиирания имунитет.
Масовия характер на инфекцията води до създаване на по-високо ниво на колективен имунитет, който е основен фактор за угасване на епидемиите и предотвратяване на възникването на нови за известно време.
Преболедуване от грип може да благоприятства наслагването на бактериални и гъбични инфекции, тъй като пониженият имунитет създава благоприятни условия за развитие на патогенни микроорганизми, особено на увредения от вируса ресничест епител.
Коментари към Грип