Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Грип Как да се предпазим от грип?
Грип
Автор: д-р Стелла Йорданова Йорданова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Грип
  1. Какво представлява грипът и грипният вирус?
  2. Епидемиологични данни за грипа
  3. Как може да се заразим от грип?
  4. Как се възпроизвежда грипният вирус?
  5. Как грипният вирус уврежда организма?
  6. Какви са симптомите на грипа?
  7. Кога да потърсим лекар при грип?
  8. Кои са рисковите групи при грип?
  9. До какви усложнения води грипът?
  10. Какъв е имунитетът при грип?
  11. Как се диагностицира грип?
  12. Как се лекува грип?
  13. Възстановяване след грип
  14. Как да се предпазим от грип?
  15. Свински грип А (H1N1)
  16. Птичи грип А (Н5N1)
  17. Исторически данни за грипа

14. Как да се предпазим от грип?

Как да се предпазим от грип?

Грип има всяка година. Уверете се, че предпазвате себе си и другите от грип, като следвате здравословни и хигиенни мерки и се ваксинирате всяка година. Въпреки че повечето хора с грип ще се възстановят без допълнителни медицински проблеми, грипът може да причини сериозна заболеваемост и смърт, особено сред хората в напреднала възраст, много малки деца, бременни жени и хора с определени хронични заболявания.

Единственият най-добър начин за предотвратяване на сезонния грип е да се ваксинирате всяка година, но добрите здравословни навици, като често измиване на ръцете, могат да помогнат да се спре разпространението на микробите и да се предотврати разболяване. Съществуват и грипни антивирусни лекарства, които могат да се използват за лечение и профилактика на грип.

Профилактиката на грипа включва както специфични, така и неспецифични мерки.

Профилактика на грипа

14.1. Ежедневни превантивни мерки (неспецифични мерки)

Като неспецифични се определят всички онези ежедневни превантивни мерки, посредством които се повишава общото ниво на имунна защита:

Избягвайте близък контакт

Избягвайте близък контактОпитвайте се да избягвате близък контакт с болни хора. Носете маска при контакт с тях.

Когато сте болни, запазвайте разстояние от другите, за да ги предпазите от разболяване.

 

 

 

Останете вкъщи, когато сте болни

Останете вкъщи, когато сте болниАко е възможно, останете вкъщи и не ходете на работа или училище, когато сте болни. Това ще помогне да предотвратите разпространението на заболяването сред другите. Световната здравна организация препоръчва да останете вкъщи най-малко 24 часа след преминаване на високата температура, освен ако не се нуждаете от медицинска помощ. (Треската трябва да е изчезнала, без да се използва лекарство за намаляване на температурата.)

Покривайте устата и носа си

Покривайте устата и носа сиНосете маска, ако се намирате в близост до болен от грип.

Покривайте устата и носа си с кърпичка, когато кашляте или кихате. Това може да намали риска от разболяване на околните. Хвърлете кърпичката в кошчето, след като я използвате.

 

 

Почиствайте ръцете си

Почиствайте ръцете сиЧестото измиване на ръцете ще Ви предпази от микроби. Честото миене на ръцете, особено в епидемична обстановка, предпазва както Вас самите, така и околните.

Ако няма на разположение сапун и вода, използвайте антибактериален гел или кърпички на алкохолна основа. Алкохолът е ефективен дезинфекционен агент срещу грипните вируси.

Избягвайте да докосвате очите, носа и устата си

Избягвайте да докосвате очите, носа и устата сиМикробите често се разпространяват при контакт на индивида с предмет или повърхност, заразени с тях, и след това докосване на очите, носа или устата.

 

 

 

 

Правете други здравословни навици

Правете други здравословни навициПочиствайте и дезинфекцирайте често докосваните повърхности у дома, работното място или училище, особено когато някой е болен. Спете достатъчно, бъдете физически активни, намалете стреса, пийте много течности и яжте питателна, богата на витамини храна. Поставяйте си за цел да не се преуморявате или стресирате. Доказана е връзката стрес - простудни заболявания, а в съответната епидемична обстановка – грип. Не претопляйте дома си и проветрявайте редовно помещенията. Подобрете въздушния поток в жилищното пространство, като отваряте прозорците.

14.2. Противогрипна ваксина (специфични мерки)

Ключ в профилактиката на грипа е противогрипната ваксина. Този тип профилактика се определя като специфична.

Световната здравна организация (СЗО) препоръчва противогрипната ваксина като първата и най-важна стъпка в защитата от грипни вируси. Въпреки че има много различни грипни вируси, противогрипната ваксина предпазва от вируси, които според изследванията ще бъдат най-чести. Всяка година учените работят, за да идентифицират вирусните щамове, които смятат, че ще причинят най-много заболеваемост, и се създава нова ваксина въз основа на препоръките им.

Противогрипна ваксина

Противогрипната ваксина може да намали заболеваемостта от грип, посещенията при лекаря, пропуснатата работа и училище поради грипа, както и да предотврати хоспитализациите, свързани с грипа. Заболеваемостта и смъртността от грип могат да бъдат в голяма степен предотвратени посредством ежегодната противогрипна ваксинация.

Препоръчително е всеки индивид, навършил 6-месечна възраст, да бъде ваксиниран с противогрипна ваксина всяка година, преди да се появи грипната епидемия. СЗО препоръчва да бъдете ваксинирани до края на октомври, ако е възможно.

Ваксинирането на високорискови лица е особено важно, за да се намали опасността от тежко заболяване. Хора, изложени на висок риск от заболяване и/или развитие на усложнения в резултат на инфекцията включват:

  • ВаксиниранеБременни жени
  • Деца под 5-годишна възраст, особено под 2-годишна възраст
  • Хора над 65-годишна възраст
  • Хора с хронични заболявания – белодробни заболявания, сърдечно-съдови заболявания, диабет и др.
  • Имуносупресирани индивиди вследствие на заболявания или терапия
  • Хора от социалните домове
  • Здравни работници, работещи в аптеки и пр.

Ваксинирането е важно също за здравните работници и други хора, които живеят или се грижат за хора с висок риск, за да не разпространяват грип сред тях.

Децата на възраст под 6 месеца са изложени на висок риск от сериозно грипно заболяване, но са твърде малки, за да бъдат ваксинирани. Хората, които се грижат за кърмачета, трябва да бъдат ваксинирани.

За специфична профилактика се използват 2 вида противогрипни ваксини: жива и убита.

Живата противогрипна ваксина е вирусна суспензия от атенюирани вируси (А и В). Атенюираните вируси запазват своята способност да се размножават в епителните клетки на горните дихателни пътища и да предизвикват създаване на имунитет, без да причиняват заболяване. Прилага се аерозолно в носа дву- или трикратно през 15 дни. Създаденият имунитет е с продължителност от 6 месеца до 1 година. Може да се прилага на лица от 2 до 49 години.

Убитата ваксина съдържа висока концентрация от епидемични варианти на вирусите на грипа А и В, убити с формалин и топлина. Прилага се вътрекожно или подкожно. Имунизираните придобиват антитела. Съвременните ваксини са високо пречистени и съдържат Н и N антигените на актуалния за сезона щам, спрямо който организмът изработва протективни антитела.

Противогрипните ваксини се изготвят на базата на информация за текущо циркулиращите вирусни щамове. Добре е да се приложи преди сезона на повишена заболеваемост от грип.

Поради бързата изменчивост на антигенния строеж на грипните вируси не е напълно решен въпросът за задоволителната ефективност на ваксината. Върху нея влияят както честите мутации на вируса, така и индивидуалните особености на човешкия организъм.

Съществуват две причини за ежегодна ваксинация:

  1. Фактът, че грипните вируси постоянно мутират чрез механизмите на антигенен шифт и антигенен дрифт.
  2. Антителата, произведени от организма, намаляват постепенно – след шестия месец намаляват наполовина.

При здрави хора усложненията от противогрипната ваксина са редки и преди всичко локални (оток, зачервяване и болка на инжекционното място), но съществуват определени групи хора или обстоятелства, когато ваксинация не бива да се прави:

  • При хора с алергия към яйца, тъй като вирусът се култивира на кокоши ембриони
  • При хора с активни инфекции или хронични заболявания на нервната система
  • При деца под 6-месечна възраст
  • При хора с бурни алергични реакции към други ваксини
  • Остро респираторно заболяване
  • Физическа активност
  • Витамин С добавка
  • Здравословен хранителен режим
  • Измиване на ръцете
  • Намаляване на стреса
  • Витаминни добавки
  • Противогрипни ваксини
  • Възстановяване от умора и изтощение
Следва: Свински грип А (H1N1)
Страници: 1213141516...25
4.3/5 68 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Грип Грип Компоненти на грипния вирус Структура на грипния вирус Дигитална илюстрация на грипния вирус Въздушно-капков механизъм на заразяване Заразяване с грипен вирус Грипният вирус навлиза в организма чрез дихателната система Репликация на грипния вирус Симптоми на грипа Симптоми на птичия грип Симптоми на свинския грип Епидемиология на грипа Инжекционна форма на противогрипна ваксина Назална форма на противогрипна ваксина Ваксина за свински грип Консултация с лекар Превенция на грипа Профилактика на грипа Грип Ваксина Как да се предпазим от грип Грип - симптоми и превенция Как да се предпазим от грип
1 от 25
ГрипГрипКомпоненти на грипния вирусСтруктура на грипния вирусДигитална илюстрация на грипния вирусВъздушно-капков механизъм на заразяванеЗаразяване с грипен вирусГрипният вирус навлиза в организма чрез дихателната системаРепликация на грипния вирусСимптоми на грипаСимптоми на птичия грипСимптоми на свинския грипЕпидемиология на грипаИнжекционна форма на противогрипна ваксинаНазална форма на противогрипна ваксинаВаксина за свински грипКонсултация с лекарПревенция на грипаПрофилактика на грипаГрипВаксинаКак да се предпазим от грипГрип - симптоми и превенцияКак да се предпазим от грипКак да се предпазим от грип

Полезни връзки

Библиография

https://www.cdc.gov/flu/protect/habits.htm
https://www.cdc.gov/flu/consumer/prevention.htm
http://www.lung.org/lung-health-and-diseases/lung-disease-lookup/influenza/preventing-influenza.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza_prevention
http://www.nfid.org/newsroom/news-conferences/2015-news-conferences/2015-news-conference/influenza-prevention-and-treatment.pdf

Коментари към Грип

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Грип
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:29
    Коментирайте "Грип"
За статията
последна редакция: 13 фев 2025г.
създадена на: 08 ное 2011г.
прочетена: 432699 пъти
Още за Грип
  • Новини за грипа
  • Статии за грип
  • Алтернативна медицина при грип
  • Интервюта за грип
  • Научни публикации за грип
  • Органи и грип
  • Растения и билки при грип
  • Институции и организации
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival