- Какво представлява грипът и грипният вирус?
- Епидемиологични данни за грипа
- Как може да се заразим от грип?
- Как се възпроизвежда грипният вирус?
- Как грипният вирус уврежда организма?
- Какви са симптомите на грипа?
- Кога да потърсим лекар при грип?
- Кои са рисковите групи при грип?
- До какви усложнения води грипът?
- Какъв е имунитетът при грип?
- Как се диагностицира грип?
- Как се лекува грип?
- Как да се предпазим от грип?
- Свински грип А (H1N1)
- Птичи грип А (Н5N1)
- Исторически данни за грипа
8. Кои са рисковите групи при грип?
При част от хората има предпоставка за по-тежко протичане на грипа и за поява на усложнения. Това са т.нар. рискови групи. Тук се включват:
-
страдащи от хронични заболявания на сърцето, белите дробове, бъбреците, черния дроб
-
бременни
-
болни с диабет
-
болни с имунодефицитни състояния и такива на имуносупресивна терапия
-
обитаващи социални и старчески домове
-
хора на възраст над 50 г. (според други над 65 год.)
-
деца под 5 г. възраст, особено тези под 2 години
- с по-голям риск от заразяване с грип и по-тежко протрахирано протичане са и хората обгрижващи рисковите групи - здравни и социални работници
При децата по-често има гадене и повръщане, коремни болки и диария, като последната е по-честа при заболяване от грипния вирус В. Те бързо се обезводняват и често се нуждаят от болнично лечение. Грипът при малките деца по-трудно се диференцира от другите респираторни вирози и може да протече с ларингит, бронхиолит или пневмония. В кърмаческа възраст често има много високата температура, гърчовете и смущенията в съзнанието.
Възрастните хора обикновено прекарват тежък грип. Те боледуват тежко, продължително и с повече усложнения.
Предшестващите заболявания, особено белодробни и сърдечносъдови, се влошават от грипната инфекция - обостря се астмата, хроничните бронхити и ХОББ, зачестяват стенокардните пристъпи. Инфекциите, в това число и грипът, влошават контрола на диабета, възможна е и кетоацидоза. Влошава се протичането на туберкулозата и на някои алергични състояния. При хронично болни грипът протича протрахирано и са възможни усложнения.
Бременността, особено в последните три месеца, е силно застрашена по време на грипна инфекция и може да завърши с аборт или преждевременно раждане. Самият грип протича по-тежко при бременни жени. Грипният вирус много рядко може да увреди плода и да доведе до малформации.
Болни с имунодефицитни заболявания и такива на имуносупресивна терапия боледуват тежко, дълго и развиват много усложнения.
За да се намали рискът от възникване на заболяване и за по-леко протичане на грипа при рисковите групи се препоръчва ваксинация.
Коментари към Грип