- Какво представлява грипът и грипният вирус?
- Епидемиологични данни за грипа
- Как може да се заразим от грип?
- Как се възпроизвежда грипният вирус?
- Как грипният вирус уврежда организма?
- Какви са симптомите на грипа?
- Кога да потърсим лекар при грип?
- Кои са рисковите групи при грип?
- До какви усложнения води грипът?
- Какъв е имунитетът при грип?
- Как се диагностицира грип?
- Как се лекува грип?
- Как да се предпазим от грип?
- Свински грип А (H1N1)
- Птичи грип А (Н5N1)
- Исторически данни за грипа
15. Птичи грип А (Н5N1)
Птичият грипен вирус А (Н5N1) причинява инфекция, която засяга най-често дивите птици. Инфекцията може да се разпространи и сред домашните птици (кокошки, патици, гъски и други). Заразените птици отделят вируса със слюнката, носния секрет и изпражненията си, като по този начин интензивно го разпространяват сред възприемчивите здрави птици. В редки засега случаи вирусът може да предизвика заболяване и при хора, имали директен контакт с болни птици.
Източникът на зараза за човека са птиците, носители на вируса – домашни (кокошки, патици) и диви (главно водоплаващи – патици и гъски). Патиците могат да бъдат източник на инфекция дори и когато са напълно здрави.
Първият случай на човек, заразен от птичи грип е регистриран в Хонг Конг през 1997 г. След епидемичното му разпространение в Азия хиляди хора се разболяват, като смъртността е много висока.
Заразяването на хора с грипния вирус А (Н5N1) може да причини тежко заболяване и смърт. Хората могат да се заразят с вируса чрез:
- Директен контакт с инфектираните птици (болни или носители на вируса). Най-често това става при по-продължителни и интензивни контакти (грижи за домашни птици и други)
- Контакт със замърсени от птиците предмети и повърхности
- Контакт със секреции и птичи тор, където концентрацията на вируса е много висока
Заразяването на хора става най-често посредством замърсени ръце, по-рядко – при директно попадане на пръски, съдържащи вируса върху лигавиците или при вдишването му. Счита се, че известен риск съществува и при консумиране на продукти от птичи произход, които не са обработени термично. Няма данни за възникване на заболявания при хора след консумация на обработени птиче месо и яйца, защото птичите грипни вируси загиват при термичната обработка на храната.
Риск за развитие на птичи грип има при:
- Работещи в птицеферми
- Работещи със суровини от птици
- Пътуващи в страни, засегнати от птичи грип
- Консумиращи необработени термично птичи продукти
- Хора, които са били в контакт със заразена птица
15.1. Симптоми и усложнения при птичи грип
Инфекцията с Н5N1 вирус протича с характерните за болестта грип симптоми:
- Повишена температура
- Кашлица (най-често суха) и затруднено дишане
- Хрема
- Общо неразположение и отпадналост
- Мускулни болки
- Главоболие
- Диария
- Възпалено гърло
Възможно е развитие на конюнктивит.
Необходимо е да се направи задължителна консултация с личния лекар или със специалист по инфекциозни болести при възникване на заболяване с температура, кашлица, затруднено дишане при хора, които са били в контакт с болни или съмнително болни птици.
Потенциалните усложнения на птичия грип включват:
- Пневмония
- Сепсис
- Органна недостатъчност
Пневмонията вследствие на птичи грип протича агресивно и води до развитието на т.нар. остър респираторен дистрес синдром.
Прогнозата на птичия грип е лоша - близо 60% от болните развиват усложнения и умират.
15.2. Профилактика на птичия грип
Засега специфичната профилактика на птичия грип чрез ваксина е ограничено - прилага се главно за рискови контингенти. Предпазването от заболяване включва комплекс от неспецифични мерки:
- Да се избягват директни контакти, когато това е възможно, с живи и видимо здрави, болни или умрели домашни птици.
- Да не се пипат предмети и повърхности, замърсени с птичи изпражнения или секреции.
- Да се избягват всякакви контакти с диви птици. Във връзка с риска от носителство на грипния вирус А (Н5N1) сред дивите водоплаващи птици стриктно да се спазва забраната за ловуването им.
- Да се спазва много добра лична хигиена, най-вече често и внимателно измиване на ръцете със сапун и вода в продължение на 15-20 секунди.
- При липса на условия за миене може да се използват влажни хигиенни кърпички или дезинфектанти за ръце.
- Да не се консумират сурови или полусурови птиче месо или продукти от птичи произход. При приготвяне на храната всички продукти от птичи произход, включително и яйцата, трябва да бъдат много добре термично обработени (при достатъчно висока температура и достатъчно дълго време), което гарантира унищожаването на вируса на птичия грип.
- Да се спазват следните мерки от страна на болните с цел предпазване на близките им хора: редовно измиване на ръцете; използване на марлена маска (по възможност); закриване на устата с ръка при кашляне и използване на еднократни носни кърпи, които могат да се изгарят.
15.3. Лечение на птичия грип
Лечението на птичия грип е принципно същото като на всяка друга грипна инфекция, що се отнася до симптоматичните средства - антипиретици, средства против кашлица и хрема, витамини, както и подходящ домашен или (в случай на тежко протичащо заболяване) болничен режим.
Специфичната противовирусна терапия на птичия грип се осъществява с Oseltamivir и Zanamivir, като е наложително да стартира в първите 48 часа.
Коментари към Грип