- Какво представлява грипът и грипният вирус?
- Епидемиологични данни за грипа
- Как може да се заразим от грип?
- Как се възпроизвежда грипният вирус?
- Как грипният вирус уврежда организма?
- Какви са симптомите на грипа?
- Кога да потърсим лекар при грип?
- Кои са рисковите групи при грип?
- До какви усложнения води грипът?
- Какъв е имунитетът при грип?
- Как се диагностицира грип?
- Как се лекува грип?
- Как да се предпазим от грип?
- Свински грип А (H1N1)
- Птичи грип А (Н5N1)
- Исторически данни за грипа
11. Как се диагностицира грип?
Наличие на интоксикация, температура, кашлица, главоболие и мускулни болки в подходящ есенно-зимен сезон, съчетано с епидемиологични данни за нарастващо отсъствие на децата от училище или възрастните от работните им места, е много подозрителен за грип. Водещо значение за поставянето на диагнозата има токсиинфекциозният синдром, неприсъщ за останалите сезонни респираторни вирусни инфекции.
За изолиране на вируса се използват секрети от горните дихателни пътища (носогърлен смив) или бял дроб от починал, които се култивират върху тъканни култури (най-често кокоши ембриони). Това е класически, много чувствителен метод за поставяне на диагноза на грипа. Изолирането на вируса става за 3-5 дни. Материалът за изследване трябва да бъде взет най-много до третия ден от началото на заболяването.
Най-често за диагноза се прибягва до серологични реакции (изследване на кръв от болен) – РЗХА реакция за задържане на хемаглутинацията или реакция на Хърст), РСК (реакция за свързване на комплемента) и вируснеутрализираща реакция. За целта се изследват двойни серумни проби: едната, взета в първите 1-3 дни от заболяването, а втората - в края на втората или през третата седмица от началото на заболяването. За доказателни се приемат случаите с четирикратно и по-високо нарастване на титъра на антителата във втората серумна проба.
С помощта на РЗХА се определя кой антигенен вариант е предизвикал заболяването, а с РСК – неговата типова ( А, В, С) принадлежност.
Напоследък за бърза диагноза на грипа се прилага имунофлуоресцентният метод, както и непряка ELISA.
За откриване на РНК на грипния вирус в клинични материали се използва полимеразноверижна реакция (PCR) – твърде бърз и много чувствителен метод. Най-съвършеният му вариант понастоящем е RT (real time) – PCR.
Коментари към Грип