2. Какви са причините за хрема?
Хремата е симптом на голяма група заболявания. Причините за развитието на хрема могат да бъдат най-различни, като се започне от баналните риновируси, от които всеки е боледувал през живота си, до опасни туморни образувания.
Понякога откриването на основната причина за хрема е трудна задача и подлежи на редица медицински изследвания. Изясняването на причините, довели до хрема, има важно значение за последващото ефективно лечение и профилактика.
2.1. Ниска температура на въздуха (студ)
Хремата е особено честа през зимните месеци. Индуцираната от студ хрема се дължи на комбинация от някои особености в термодинамиката и естествените реакции на организма към студени атмосферни дразнители. В основата на механизма на развитие на индуцирана от студ хрема са следните механизми:
- изсушаване на носната лигавица: за да може вдишаният въздух през студените месеци да се затопли до телесната температура, носните кухини трябва да бъдат постоянно покрити с течна слуз. През студените, сухи сезони лигавична обвивка на носните проходи има тенденция да изсъхва, което означава, че лигавиците трябва да работят по-усилено, произвеждайки повече слуз, за да запазят епитела на носната кухина. Като резултат носната кухина може да се запълни със слуз
- кондензиране на водната пара: друг механизъм за възникване на хрема в студените месеци е чрез кондензацията на водната пара при издишването на топлия въздух и среща с по-студената външна температура в близост до ноздрите. Това причинява натрупване на по-голямо количество вода в носните кухини, в резултат на което излишната течност се разтича навън през ноздрите
2.2. Инфекциозен ринит
Инфекциозният ринит е една от най-често срещаните причини за поява на хрема. Той се развива в резултат на проникване и колонизация на носната лигавица с различни вируси и бактерии, по-рядко гъбички, като в зависимост от особеностите на причинителя се подразделя на остър и хроничен.
Сред основните фактори и причини за развитие на инфекциозен ринит и свързаната с него хрема се включват:
- отслабен локален имунитет: излагане на дразнители, често травмиране (например при бъркане в носа), честа употреба на назални деконгестанти
- отслабен общ имунитет: често боледуване, провеждане на имуносупресивна терапия, често антибиотично лечение, наличие на системни заболявания с различен характер
2.3. Синузит
Синузит или възпаление на околоносните кухини също се нарежда сред честите причини за поява и наличие на хрема с различна давност. Състоянието най-често се дължи на предадена по съседство инфекция, например при ринит, тонзилит, периодонтит, като етиологията може да бъде разнообразна.
Полезна информация може да намерите на:
2.4. Лакримация
Появата на хрема и съответно на ринорея (изтичане на бистър секрет от носа) може да бъде свързана пряко с лакримацията или това е процесът на секретирането и отделянето на сълзи, независимо дали поради изразени емоционални събития (тъга, щастие, гняв) или при дразнене на очите.
При прекомерно производство на сълзи течността се дренира през вътрешния ъгъл на клепачите, през назолакрималния канал и в носните кухини, като натрупаните количества течност се премахват чрез отстраняване на слуз през ноздрите и изтичане навън.
2.5. Алергичен ринит
Алергичният ринит е едно от най-честите алергични заболявания, като се причинява от голямо разнообразие инхалаторни алергени, попаднали по носната лигавица от външната среда. Алергичният ринит е сред най-честите провокатори на хрема при възприемчиви лица.
В ролята на алергени най-често влизат полени, домашен прах, домашни животни и други, като в зависимост от типа на алергена и особеностите на алергията хремата може да протече като сезонна или персистираща.
Полезна информация може да намерите на:
2.6. Чуждо тяло в носа
Наличието на чуждо тяло в носа е една от причините за хрема при деца, за която по-рядко се мисли. Най-често се касае за напъхани от детето семки, ядки, дребни играчки или частици. При възрастни състоянието е предимно ятрогенно (предизвикано от лекарска намеса) със забравени марли или тампони при извършване на манипулации в носа.
В този случай хремата има малка давност с висок риск от възникване на различни по вид и тежест усложнения.
Полезна информация по темата може да намерите на:
2.7. Вазомоторен ринит
Друга честа причина за поява и наличие на хрема е вазомоторният ринит, представляващ състояние, характеризиращо се със свръхреактивност на невроните, инервиращи кръвоносните съдове на носната лигавица. Среща се често в клиничната практика, но обикновено се неглижира.
При него не се касае за алергична реакция, а за бързо разширяване на кръвоносните съдове вследствие на въздействието на отключващ фактор, като стрес, внезапна промяна на температурата, прием на алкохол и други.
Полезна информация може да намерите на:
2.8. Носна полипоза
Носната полипоза (доброкачествено туморовидно разрастване на носната лигавица) е относително рядка причина за поява на хрема, но ранната диагностика може да подпомогне редуцирането риска от усложнения. Това състояние е с не напълно изяснена етиология, но се среща по-често при атопични индивиди (лица, предразположени към алергия).
Полезна информация може да намерите на:
2.9. Травма на главата
Травмата в областта на главата е рядка, но изключително опасна причина за поява на хрема, изискваща своевременно уточняване и предприемане на съответните лечебни мероприятия. Счупване на основата на черепа може да доведе до руптура на бариерата между синоназалната кухина и предната или средната черепна ямка.
Тази руптура след на травма на главата може да причини напълване на носната кухина с гръбначномозъчната течност, състояние, известно като ринорея на цереброспинална течност, криещо риск от появата на редица сериозни усложнения и евентуално смърт.
2.10. Други причини
Появата на хрема може да се дължи на някои банални причини, като например реакция вследствие на прекомерна консумация на пикантни храни, продължително излагане на тютюнев дим, силни и/или дразнещи парфюми, както и при много честа или продължителна употреба на назални деконгестанти или други лекарства.
Хремата може да бъде проява на опиоидна абстиненция, съпътстваща проява при клъстерно главоболие, коклюш, синдром на Churg-Strauss, както и при хормонални промени (много често се наблюдава хрема по време на бременност).
В редки случаи наличието на хрема може да бъде сред първите признаци на рак на носа или синусите (плоскоклетъчен карцином, аденокарцином и други).
Коментари към Хрема
Денислава,следващия път първо си избърши гъза с хавлията и след това сопола,а най-накрая си избърши устата!
Денислава
Здравейте! Днеска се бях разстрила нещо че нямаше топла вода и си издухах носа и като съм се бърсала в хавлията вероятно е останало сопол по нея и е паднало по нея някъде и като си мих вагината след това се избърсах с хавлията и след това видях че по нея имам служест сопол по клитора веднага го махнах и се избърсах хубаво със мокра кърпичка и се измих има ли шанс за инфекфия от това. Извинявайте че ви занимавам с глупости.
Не.
Здравейте! Днеска се бях разстрила нещо че нямаше топла вода и си издухах носа и като съм се бърсала в хавлията вероятно е останало сопол по нея и е паднало по нея някъде и като си мих вагината след това се избърсах с хавлията и след това видях че по нея имам служест сопол по клитора веднага го махнах и се избърсах хубаво със мокра кърпичка и се измих има ли шанс за инфекфия от това. Извинявайте че ви занимавам с глупости.