4. Какви медицински изследвания се правят при хрема?
Тъй като хремата може да се дължи на изключително широк кръг от заболявания с различен характер, диагностичният процес цели изясняване на етиологията, уточняване наличието на други симптоми и увреждания, развитие на усложнения, както и подпомагане на последващото лечение.
При разпита на пациента е необходимо изясняването на контакт с потенциален алерген или инфекциозен агент, данни за налични подлежащи заболявания, приемани медикаменти, излагане на ниски температури и други, които могат да имат отношение към етиологията при хрема.
Прегледът може да бъде осъществен при личния лекар или при специалист отоларинголог (специалист по заболяванията на носа, ушите и гърлото). Клиничните находки варират в значителна степен, като е важно уточняването на промени и нарушения в дишането, сърдечната дейност и данни за засягане на други органи и системи.
В някои случаи диагнозата е ясна още при разпита и прегледа на пациента, докато при други е необходимо допълнително изясняване на някои особености и се назначават подходящи изследвания.
4.1. Взимане на носен секрет
Взимането на носен секрет е рутинна процедура, която се препоръчва при съмнения за инфекциозен характер на хремата, като често се назначава при малки деца с цел оптимизация на лечението. Целта на взимането на носен секрет е доказване на инфекциозния причинител и определяне на антибиотичната му чувствителност.
Взимането на носен секрет става чрез малък памучен тампон, различен за всяка ноздра. Ако носната лигавица е много суха, тампонът трябва предварително да се навлажни със стерилен физиологичен разтвор. Ако носната кухина е изпълнена със секрети, преди да се въведе тампонът, те трябва да се почистят и отстранят.
Тампонът с носния секрет трябва да се транспортира до микробиологична лаборатория до втория час след взимането му. Ако това е невъзможно, той се потапя в специална хранителна среда, която удължава срока му на годност. Съобразно получените резултати след изследването на носния секрет се назначава подходящо лечение.
4.2. Рентгенологични изследвания на нос и синуси
Рентгенологичните изследвания на нос и синуси включват извършването на рентгенография и компютърна томография.
Не се назначават рутинно при всички пациенти с хрема, а само при подозрения за подлежащ патологичен процес, който не може да бъде доказан по друг начин:
- рентгеново изследване: рентгенографията може да бъде нативна или с контраст (за изследване на околоносните кухини). Различните видове рентгенологични проекции позволяват да се огледат отделни части от носната кухина и синусите. При подозрения за синузит, развил се вследствие проблеми със зъбите, е необходима и панорамна снимка на зъбите
- компютърна томография: компютърната томография позволява визуализация с изключително добра разделителна способност на анатомията на цялата глава под формата на срезове. Тя е особено подходяща за определяне на големината и засегнатите структури от туморни образувания
Рентгенологичните изследвания дават информация за различни малформации, травми, тумори, колекции от ексудат, гной или кръв, рентгено-позитивни чужди тела и други патологични промени на носа и синусите.
4.3. Риноскопия
Риноскопията е специфичен метод за изследване на носа и синусите, за който са необходими челен рефлектор и различни инструменти. По време на риноскопията лекарят обикновено взима носен секрет за микробиологично изследване. Различават се предна, средна и задна риноскопия:
- предна риноскопия: предната риноскопия се извършва с различни по размер носни спекулуми, съответстващи на възрастта на пациента. Оглеждат се носното преддверие, долният носен ход, долната носна конха и предните отделни на носната преграда. С повдигане на главата на пациента назад стават видими средния носов ход и средната носна конха. Чрез предната риноскопия се получават данни за състоянието на лигавицата (цвят, влажност, раздразнения), наличието на секрет, полипи, тумори, язви, разширени кръвоносни съдове и други изменения на предния отдел на носната кухина
- средна риноскопия: средната риноскопия се прилага за оглеждане на средния носен ход и отворите на предните груби околоносни синуси. Извършва се чрез специален удължен, наречен спекулум
- задна риноскопия: задната риноскопия служи за оглед на носните хоани, задните отдели на носните конхи и носните ходове. Извършва се с шпатула и малко огледалце на дълга дръжка. Пациентът отваря широко уста, като челният рефлектор трябва да фокусира светлината върху увулата. Шпатулата натиска езика, а огледалцето се въвежда в устната кухина. С въртенето му наляво-надясно се оглеждат частите на епифаринкса
Риноскопията е изключително важен метод на изследване с висока информативна стойност, който се прилага често в клиничната практика.
4.4. Ендоскопия на носа
Ендоскопията на носа представлява медицинско изследване на носната кухина с помощта на флексибилен (гъвкав) или ригиден (твърд) ендоскоп. Изследването има както изключително висока информативна стойност при диагностични затруднения, но също може да се използва и с терапевтична насоченост:
- диагностична насоченост: при извършването на ендоскопия на носа може да се огледа добре носната лигавица, да се вземе секрет за посявка, да се вземе биопсия от зоната с изменения и да се извършат някои други, допълнителни изследвания, подпомагащи поставянето на диагнозата
- терапевтична насоченост: ендоскопията на носа може да бъде и терапевтична. С нейна помощ могат да се премахнат чужди тела в носната кухина, да се спре кръвотечението при епистаксис, да се оперират носни полипи, тумори и други
Ендоскопията се извършва само с помощта на съответната апаратура от добре обучен за целта специалист.
Коментари към Хрема
Денислава,следващия път първо си избърши гъза с хавлията и след това сопола,а най-накрая си избърши устата!
Денислава
Здравейте! Днеска се бях разстрила нещо че нямаше топла вода и си издухах носа и като съм се бърсала в хавлията вероятно е останало сопол по нея и е паднало по нея някъде и като си мих вагината след това се избърсах с хавлията и след това видях че по нея имам служест сопол по клитора веднага го махнах и се избърсах хубаво със мокра кърпичка и се измих има ли шанс за инфекфия от това. Извинявайте че ви занимавам с глупости.
Не.
Здравейте! Днеска се бях разстрила нещо че нямаше топла вода и си издухах носа и като съм се бърсала в хавлията вероятно е останало сопол по нея и е паднало по нея някъде и като си мих вагината след това се избърсах с хавлията и след това видях че по нея имам служест сопол по клитора веднага го махнах и се избърсах хубаво със мокра кърпичка и се измих има ли шанс за инфекфия от това. Извинявайте че ви занимавам с глупости.