- Какво представляват сърдечните клапни пороци?
- Как функционират сърдечните клапи?
- Каква е честотата на сърдечните клапни пороци?
- Кои са причините за поява на сърдечни клапни пороци?
- Митрална стеноза
- Митрална инсуфициенция
- Аортна стеноза
- Аортна инсуфициенция
- Трикуспидална стеноза
- Трикуспидална инсуфициенция
- Пулмонална стеноза
- Ехокардиографска диагностика на сърдечните клпани пороци
3. Каква е честотата на сърдечните клапни пороци?
Сърдечните клапни пороци все още са много често срещани в индустриализираните страни. Това се обяснява с факта, че с понижаване честотата на ревматичната болест на сърцето се наблюдава същевременно увеличаване на дегенеративните клапни увреждания. Аортна стеноза и митрална регургитация (инсуфициенция) са двата най-често срещани клапни порока в Европа. Честотата на клапните заболявания се увеличава значително с напредване на възрастта, като се наблюдава превалиране на дегенеративните причини за тяхната поява. Тежестта на клапния порок при възрастните пациенти е от огромно значение за определяне на терапевтичния подход, като се има предвид често наличието на придружаващи заболявания и високият риск, свързан с провеждането на интервенции в тази възрастова група. Ендокардитът представлява важен етиологичен фактор за развитие на клапни пороци и най-често се причинява от стафилококи и стрептококи. Ревматичната болест на сърцето, като причина за заболяване на клапния апарат на сърцето, доминира все още в развиващите се страни.
Сърдечните клапни пороци са източник на значителна заболяемост и смъртност. Тяхното разпространение все повече нараства, но въпреки това те са по-слабо проучени в сравнение с останалите сърдечни заболявания. Най-голямото епидемиологично проучване относно сърдечните клапни пороци изследва сборни данни от три популация-базирани проучвания в САЩ, както и от една отделна кохортна група. Това проучване като цяло обхваща 28 000 възрастни. Установено е, че с възрастта се увеличава честотата на клапните пороци с честота от 0,7% във възрастовата група 18-44 години до 13% в групата над 75 години. Митралната инсуфициенция била най-често срещания порок, следвана отблизо от аортната стеноза. Честотата на митрална стеноза била много ниска. Изследователите успели да докажат, че наличието на клапен порок статистически значително повлиява преживяемостта на пациентите от изследваните групи, подчертавайки дебело, че сърдечните клапни пороци представляват значим здравословен проблем.
Европейско епидемиологично проучване относно сърдечните клапни пороци, обхващащо 5001 пациента със значително първично клапно увреждане или инфекциозен ендокардит, установило, че най-честата единична клапна лезия била аортна стеноза - 43%, следвана от митрална регургитация - 32%. Аортната регургитация и митрална стеноза имали приблизително еднаква честота, съответно 13% и 12%. Преобладаващата причина за възникване на аортна стеноза, аортна регургитация и митрална регургитация била настъпване на дегенеративни промени по клапите, докато възникването на митрална стеноза в 85% от случаите се дължало на ревматична болест на сърцето.
Коментари към Сърдечни клапни пороци